bugün

şimdiye kadar umursamadığım feridun düzağaç'ı ciddiye almama neden olan şarkı. bu kadar da olmaz ki kardeşim... (bkz: oha)
"kendimi arıyorken olmaktan korktuğum yerdeyim
sendeyim"

neyden korkuyorsak neyden kaçıyorsak mutlaka bir gün onunla yüzleşmek zorunda kalırız, kaçınılmaz sondur..
muhteşem feridun düzağaç şarkısı. ıssız adam 2 çekilirse kullanılabilecek şarkı.

buzlarım çözülüyor aşka
gardım düşüyor, tutamıyorum..
küllerinden doğar mıyım sana doğru
kendimi arıyorken olmaktan korktuğum yerdeyim
sendeyim..
insanın kalbini, benligini alev alev yakan şarkı.hafiften sitem geç kalınmış bir şeylere...
küllerimden doğarmıyım sana doğru...
birbirimize birkaç aşk kadar geç kalmış olmasaydık
hep yanlış gidenlerin ardından yorulmasaydık...
yanlış gidenler..
söze bak yaa.
zaman gectikce ve siz daha da cok gec kaldiginizi farkettiginizde, anlami büyüyen bir $arkidir bu.
her bir cümlesi her bir yazara farklı farklı etki etmiş acaip bir şarkı.

"sen ışığını arayan güzel günebakan
ben tozuna dumanına hasret bir enkaz"

söylenmeyip hep içte kalan bir cümle. söylenmemesi de en az söylenmesi kadar güçsüzlüğün, kaybetmişliğin, kaybolmuşluğun ifadesi. bide şu var:

"birbirimize birkaç aşk kadar geç kalmış olmasaydık
hep yalnış gidenlerin ardından yorulmasaydık" sözleriyle insanın yüreğini delen enfes feridun düzağaç parçası.
ayrica eski de bir hakan peker sarkisidir:

sözleri:

pekala, kabul ediyorum
gitmene izin veriyorum
son bu son diyorsun ama
bu son degil, biliyorum

alistik birbirimize
ayiramazdi bizi kimse
darilip ta bir tek söze
gidilir mi, gidilir mi?

karistik birbirimize
kiyamazsin sevgimize
verdigin o sözler nerde
niye gidiyorsun niye?

askim yakacak, göreceksin
sanma elde söneceksin
kalbin tutusup yandiginda
bana alev alev döneceksin..

giden sevgilinin 'alev alev' dönmesi nasil birseydir bilinmez.
güzel birseydir herhalde.
her dinleyişimde beni daha da güçsüzleştiren, içmeden sarhoş eden, dünyadan soyutlanma sebebim olan şarkı ötesi şaheser.
feridun düzağaç'ı popüler eden şarkı. şarkı 10 numara tamam ama çoluk çocuğun diline düşmeseydi iyiydi hacı!
anlatımı zenginleştirmek için yapılan ikilemedir.

günlük hayatda kullanımına örnek:
-Orhan abi ev yanıyor
+nasıııl!?
-Alev alev abi yanıyor, ev yanıyor diyorum.
+bırak cengizim, varsın alev alev yansın * *
-tamam abi.
pavane' nin altan altan verildigi 1984 yapimi yesilcam filmidir.
aramaya inanırsa istediğini bulması muhtemel yazar.
ve alkışlarla sahneye alıyoruz..

(bkz: hoşgelmiş)
acaba şarkı sözü mü diyoruz ama sol tarafta sürekli nikinin hareketliliğini görüyoruz; fikirlerini samimi bir biçimde ifade ediyor, mesajlara cevap veriyor, soğuk bir başlığa entry giriyor; o halde bu kan dolaşımı olan 36 derecelik ısıya sahip bir yazar.
başrollerinde gülşen bubikoğlu, cüneyt arkın, tarık akan gibi oyuncuların oynadığı, 1984 yapımı film. beni ziyadesiyle etkileyen filmler arasındadır, söylemeden geçmek istemedim.
bir de tazecik bir yazardır, arkasında duramayacağı şeyleri yazmayan...
şarkılarde sıkça rastlanan, iki anlamlı sözcükten oluşan ikileme.
1984 yapımı bir halit refiğ filmi. 1980 darbesi sonrasında ulusal sinema adına film çekme imkanı bulamayan usta yönetmen türker inanoğlu'nun iknası ile tekrar ticari sektöre girişini yaptığı filmdir aynı zamanda. cüneyt arkın, tarık akan, çiğdem tunçve inanoğlu'nun eşi gülşen bubikoğlu başrollerde oynamıştır.
harika birisi. ilginç bir şekilde hoşlanılan entryleri boşlanılan yazar. birilerinin bir tarafına girecek bir şeyler yapmış olmalı. pişman değil tabi. *
sanallık konusunda hem fikir olunan, tavsiyeleri dinlenen ve takip edilen yazar.
feridun düzağaç'ın aştığı şarkıdır.
aynı isimde ebru gündeş'in ve hakan peker'in de şarkıları vardır ama kalite olarak fd'nin kat kat altındadır.
alev alev yakma tekliflerini zevkle karşılayacak olandır. neden olmasın? ama tek eksiğimiz, bir bidon benzin. *
edit' akbayram: sizleri mantıklı olmaya davet ediyorum. üzerine alınmak isteyen alınsın.
entryleri birdenbire seri şekilde artılandığı için acayip şaşıran ve sevinen yazar. aslında negatif, kompleksli insanlara bile alışmış, onlarda bile ilahi bir güzellik görmeye başlamıştı. neyse ona bu duyguları yaşatana selam olsun...
(bkz: teşekkür ettim)
...birbirimiz birkaç aşk kadar geç kalmış olmasaydık,
hep yanlış gidenlerin ardından yorulmasaydık...

kendimi arıyorken, olmaktan korktuğum yerdeyim.
sendeyim, al beni ne yaparsan yap...

dizeleriyle kalbi delip, geçen bir eserdir. ayrıca benim, senin, onun sevdasına değil tüm sevdalara yazılmış gibidir. herkes bir parça bulur ve o parça özlenen kişiye yöneltir. fenadır üstat, fena...