bugün

özgüven eksikliğine sebep olan üzücü eylem.
Okullarda çocukların birbirleri üzerinde acımasızca yaptığı eylemdir. bu konuda öğretmenlere çok önemli görevler düşmektedir. ayrıca çocuklara kendilerini savunları gerektiği konusu da verilmelidir. aileler de çocuklarını takip etmelidir.
Bugünkü çekmeköy'de bir anaokulunda yaşanan olaydan sonra bir kez daha gündeme getirmekte fayda var. etrafınızda buna maruz kalan yakınlarınız varsa bu konuda onları bilgilendirin. burada türk eğitim sistemine de biraz değinmiş oluruz.

eğer bir öğrenci fiziksel şiddet görüyorsa( ki bazıları bunu söyleyemez)
Sınıftan dışlanıyorsa
alay, tehdit, kaldıramayacağı şakalara maruz bırakılıyorsa
bunun yanında fiziksel, maddi durumu, etnik kimliği, dini inancından dolayı eleştiriliyorsa, bunlardan dolayı baskıya uğruyorsa,
öğretmenler, idareciler bunları bilmelerine rağmen bir şey yapmıyorlarsa
baskı, tehdit, para verme, iş yaptırılmasına maruz kalıyorsa

yakınlarınıza hakları olduğunu bildirin. eğer aile, okul ve çevre bu konuda adım atmıyorsa öğrenciler için zor bir dönem demektir.

Şiddetin özendirildiği, zayıfın sessiz kaldığı bu ortamda siz de onlar için bir şeyler yapın.
Toplumun düzelmesi için adım atılacak ilk alanlardan biri.

Bir defa maruz kaldığımı hatırlıyorum beden dersinde başıma gelmişti. Karaktersiz ve hırçın çocuklardan biri sen futbol oynamazsın dediler ve diğerleri de buna katıldı. Tartıştık tabi hoca ayırdı gitti, bunların toplarını okulun dışına diktim ne onlar ne ben oynadık. Olaylar büyüdü tuvaletten çıkarken asıl sorunu yaşadığım çocuk geri çağırıp yumruk attı. Ben de kafasını pisuvara vura vura morarttım ve kanattım.

Araya aileler girdi ve farklı sınıflara gönderildik.

Şimdi düşünüyorum, yeğenimin uğradığı zorbalığı duydum, zamanında bu şerefsiz çocuğa hak ettiğini vermeseydim başka bir haldeydim.

Kendi yaşadıklarımı anlattım ona 1 yapılıyorsa 3 katını karşısındakine yapması gerektiğini kanıksatıyorum. Boksör arkadaşımın spor salonuyla da anlaştım, yeğenimin sorununu kendimce çözdüm.

Psikolog ve pedagoglara göre bu yaptığım yanlış olabilir fakat orta doğu topraklarındayız.

Güçsüz olursan ezilirsin.
mobbingin okulda çocuğunuzun arkadaşları tarafından çocuğunuza uygulanması da denebilen ileriki aşamaları daha da vahim sonuçların doğmasına neden olan zorbalık çeşitidir.
okul birincisi , herkese yardimci oldugum sinifta sirf alay etmek icin insanlara zarar vermeye calisan sadist ruhlu ergen dolu. sen, ailenden duzgun, caliskan bir insan olma egitimini alsan da bunlar yalnizca yapabildikleri icin deli sacmasi kufurler etmeye basladilar. bu gune kadar bundan nasil bir eglence cikardiklarini hala anlamis degilim. sadist psikopat cocuklari.
o akranlarinin ebeveynlerinin eseridir.
eee orospu çocukları siz baskınlık hiyerarşisini inkar edip, 30-40 kişilik sınıflar yapıp çocukları 9-10 saat okulda tutarsanız nur topu gibi katiller, suçlular, mass shooting yapan manyaklar elde edersiniz. iddia ediyorum bu hapishanelerdeki insanların en az %80'i okul ve çocukluk çağında zorbalığa maruz kalan tipler değilse gelin götümü sikin. o kadar diyorum.
bazı insanlar bazı insanlardan sosyo-ekonomik anlamda, fiziksel anlamda, genetik anlamda, psikolojik anlamda üstündür. bu buz gibi bir gerçektir.
ingilizcede bullying olarak gecen olay. amanda todd adında ingiliz bir lise ogrencisinin birkac sene once youtube'a video atıp intihar etmesine neden oldugu soylenen olay sebebiyle baya tartışılan bir topic olmuştu.
ortaokulda başka okula nakilimin olmasıyla 2 sene boyunca yaşadığım iğrenç serüven.kendi halinde sakin yapılı bir çocuk için hayvanat bahçesine düşmek gibi bir şeydi yaşadığım. fiziksel psikolojik şiddet alaya alma ne dersen yaşadım o sülalesine sövdüğümün 2 senesinde.sınıfta ders çıkışında,eve giderken okul yolunda rahat vermezlerdi.hep tedirgindim. özellikle sınıfımdaki o esrarcı tipli piç kurusunun çevresi beni rahatsız ederdi. 12-13 yaşında ailesi yeni boşanıp evi terk eden bir insana daha neler yaşatabilirsiniz allahın belaları!
keşke kavga etmemesi gerektiği öğretilen bir çocuk yerine kendini savunabilen bir birey olarak yetiştirilmiş olsaydım.şimdiki gücüm olsa muhtemelen sülalelerini dizerdim.
bazı çocuklar saf kötüdür. aileler böyle eğitiyor bıdı bıdılarını geçin. bazı piç kuruları saf kötülük. kendilerini mekanın horozu belalı zannediyorlar. umarım hepsi ölmüşlerdir.
özellikle 37 inç akranlarda görülen zorbalıktır...
Yaşadık baba en kralını yaşadık.

Lise döneminde bu durumu yaşamasaydım sosyal açıdan kesinlikle normal olabilirdim.
her çocuk küçüklüğünde yaşamıştır.
Eskiden çocukların her ikisine de kızılır, “öpüşüp barışın” diye zorlanırlardı ve bu iş kapanırdı.

Şimdi hanzo takımı aile kavgası yapıyor, mösyo takımı emniyetr koşuyor veya okul idaresini falan darlıyor.

%20’si için bir şey demiyorum ama %80’i için “çocuk lan bunlar” diyorum. Diyalog kurup, sorunlarını çözmeyi öğrenmeliler.. şu da vardı eskiden, kavga ettiğin çocukla sonradan yakın arkadaş da olabilirdin, hatta daha kuvvetli bir bağ olurdu aranızda…
her geçen gün okullarda çocukların daha büyük bir bölümünü etkileyen önemli bir eğitsel problemdir. zorbalık sardırganlığın bir biçimidir. tahrik edilmeden bir veya daha fazla öğrencinin düzenli olarak veya kasten bir öğrenciye yapmış oldukları olumsuz davranışlar olarak tanımlanabilir.