bugün

annesinin arkadaşının çocuğuyla aynı bölümü bitirmediğine sevinmelidir.
aynı bölümdeki akraba ya da tanıdık yüzünden, geri kalan hayatı boyunca kendini at gibi hissedecek olan vatandaştır. hayatı tabir-i caizse pistlerde geçer artık bu kişinin. aynı bölümde okunan kişi ister komşu olsun, ister akraba, ister aile dostu, hiç fark etmez; her türlü konuda sizinle yarıştırılır, kıyaslanır, iddaada oynanır. okul boyunca:
- muhittin bak bölüm birincisiymiş, sen niye değilsin ?
+ ya anne/baba bla bla bla*
- olan nasıl oluyor peki. geç bunları geç !

olan nasıl oluyor lafı zaten nakavt eden yumruktur. o laftan sonra diyecek bir kelime dahi bulunamaz. zaten ilkokul ve lise bu yüzden zehir olmuştur, üniversite ve iş hayatı da katakülleye gelmiştir artık. bölümü bıraksan laf ederler, tekrar hazırlanmak istesen yine "okuyan nasıl okuyor" lafı şak diye surata çarpılır. mecbur ya bir sene tüm baskılara direnip tekrar hazırlanacaksın ve daha iyi bir bölüme gideceksin, ya eşek gibi çalışıp o insanı geçeceksin ya da hiç tınlamayıp bildiğini okumaya devam edeceksin. üçüncüsü galiba çoğumuza en mantıklı* gelen şık ki herkes öyle.
o talihsizlerden biri de benim. * *
ikizi ile aynı bölümü bitiren talihsiz gibidir.

ikizinin adı Halil'se o daha da kötüdür. *
kesinlikle bir böte öğrencisi olamaz. ayrıca aslında bir açıdan bakıldığında akrabanın tıpçı hukukçu bilemedin mühendis çıkmasından iyidir. sen tıpçıysan, o da olmaz tabi. sükseni gölgeler bir kere.
yatay kaçış ile kurtula yolları denemelidir.
hele de o akraba bölümünü 3 yılda bitirmeyi başarmış, üstüne çift anal dal yapıp aynı anda bir başka bölüm bitirmişse o artık akraba değildir zaten. benim böyle bir akrabam var işte, nerelere kaçacağımı bilemiyorum sözlük...
Babası ile aynı bölümü bitiren birinden daha talihlidir.
önce sessizce dinlenir.
- bak murat takdir ile bitirmiş bu dönem.
- amcanın kızı da teşekkür almış...
- onun bunun çocuğu da şunu bunu yapmış...
+ eee ?
- eesi millet yapıyor.
+ bak sen de söylüyorsun anne/baba onlar millet. yabancılar. onlar beni ilgilendirmez. bana ne onlardan neden söylüyorsun ki ?
-...

velhasıl çoğumuzun ailesinin yaptığı en saçma harekettir. oğlum/kızım çalış desinler, bir yıl boyunca nasihat etsinler, dövsünler hatta ama şu kıyaslama olayı yok mu bitiriyor beni.
asıl kötü olan durum ikisi de aynı bölümü bitirdikten sonra akraban olan kişi güzel bir yerde işe başlamış olup, sen daha boşta geziyorsan ailen tarafından lan sen gerizekalımısın da seni işe almıyorlar ya da sen bizi kandırıyon mu? lan yoksa senin diploman sahte mi? diye diyaloglarla karşılaşabilirsin.