bugün

bu kadar olandan sonra hakkı barajın altıdır.
banker bilo ile fatih altaylı sonuçlarla oynadıktan sonra mı önce mi?
30un altına düştüğü söyleniyor. Bunca olaya rağmen yüzde 30dan fazla alıyorsa ve halk hala Erdoğanı seçiyorsa kapatıp gidelim zaten ülkeyi.
Dünya paylaşılan bir ankette 37 küsürdü sanırım, deprem sonrası akpnin oyu sabit kalirken mhpnin oyu artmış ilginç.
Şahsım bey ve gargamelin oy toplamı %37 falan anketlerin ortalamasında.

Bu bile inanılmaz ama kutuplaşma işte.

Yani bu kitlenin vazgeçmesi için daha ne olması gerekiyor?
Depremler evet reise olan güveni az da olsa sarsmıştır kabul ama reis o bölgelere şu an oluk oluk para akıtacaktır eyy dostlar artık farkına varın bizim insanımız her zaman cebine bakar cebine girene bakar siz zannediyormusunuz ki reis’in bu beklentiyi bilmediğini sonuna kadar tüm tuşlara basıcaktır sadece otuz milyon nüfuslu istanbulda kaç milyon aile sosyal yardım alıyor bi araştırın ortaya çıkan istatistik sizi dehşete düşürür bunların kaç yüzbini belediyelerden tut kamudaki yerlerde işe girdi hele hele o ensesi kalın dediğimiz rantçı kodamanların sayılarının milyonlara vardığından haberiniz varmı Halen yüzde otuz yada yüzde otuzun altına düştü güzellemeleri yapılıyor hatırlatıyım reis daha tüm kartları oynamadı para muslukları seçime az bi zaman kala ardına kadar açıldığında görün bakalım yüzde otuz yada otuzlar yüzde kaçlara fırlayacak.
ofansifim defnasifim defransiyelim seni kim tutuyor ki kapı açık arkanı dön ve çık haydaa kalabalık yapma.
------
deprem sonrası akpnin oyu sabit kalirken mhpnin oyu artmış ilginç.
------

biraz halka inerseniz hiç ilginç değil aslında. eskiden akpye oy verip, ekonomi vs gibi sebeplerden dolayı şu an mhp'ye dönen o kadar çok insanla tanıştım ki.

diyorsun "e ikisi aynı ittifakta?" adam bakıyor suratına "olsun" diyor. "bahçeli iyi adam" diyor ve devam ediyor "bahçeli daha güçlü olursa ülke de düze çıkar" ve durmuyor devam ediyor "ne yapalım kılıçdaroğlu'na mı oy verelim?"

öncelikle şunu anlamamız lazım, oylardaki değişimin seçmenle veya muhalefetle alakası yok. tamamen erdoğan-bahçeli ikilisinin güç kaybetmesi ile alakalı. yoksa seçmen profili aynı emin olun. bugünkü erdoğan-bahçeli ikilisine karşı, 20 sene önceki erdoğan-bahçeli ikilisi ittifak yapsın, min %75 oyla seçilirler.

bakın arkadaşlar işim gereği çok ama çok fazla esnafla görüşüyorum, %95'i akpli. 5-6 ay önce hepsi ağlıyordu ama ağızlarında hep aynı söz "eğonomi kötü ammaağ garşısında adam yoh adam" diyorlar.
depremden sonra yükseldiğini söyleyenlere inanmak mümkün değil. birçok kişi bu süreci berbat yönettiklerinin farkında.

liyakat kalmadığının, her yerin başına tanıdık eş dost getirildiği için hiçbir kurumun görevini layığıyla yapamadığının herkes farkında ve insanlar buna tepki gösteriyor.

geçmişte akp ye oy veren birçok kişi vardı çevremde ve şuan yarıdan fazlası akp ye vermeyecek, karşısında mantıklı bir aday çıkarsa ona vereceğini, aksi taktirde oy kullanmayacaklarını belirtiyor.

eğer ekstrem bir durum olmazsa akp nin tek başına yüzde 25 i geçebileceğini sanmıyorum.
yüzde 35 oy oranının altına düşmesi ülkemiz koşullarında sürpriz olur. tahminimce yüzde 37- yüzde 38 oy oranıyla seçimlerde en çok oyu alan parti olacaktır. ekonomi son zamanlarda kötüleşmeseydi yüzde 45 oy oranını görürlerdi. fakat şu koşullarda yüzde 37-38 oyu anca alırlar. yüzde 40 oy oranını geçemezler.(bkz:akp nin oyları yüzde kaçtır anketi
Kötümser tahminle %40-45 arasıdır. Ama biz yine 40 diyelim ona göre hesap yapalım.
Yok kardeşim ne 40/45 i önümüzdeki seçim akp, tek başına iktidar
AKP'nin iktidara geldiği ilk dönemden itibaren oylarını bir puan bile arttırdığına inanmıyorum.
Şimdi de rahatlıkla %34'ün altına düşmüştür.
Yüzdesini bilmem ama bu saatten sonra kazanamayacağı kesindir.
Milletimimiz unutkan bir yapıda olduğu için yüzde 20 de olabilir yüzde 51 de olabilir.