1. 1.
  akpli kişiler tarafından kullanılan ve hatta bazen kullanılamayan yöntemlerdir. bu yöntemleri en tepedekilerden sözlük trolümsülerine kadar herkes kullanmaktadır.

  1. (bkz: yapma işletme tazminat öde modeli) bu model tengir budun tarafından oldukça güzel anlatılmıştı. ısrarla isteyiniz.

  2. ver mehteri modeli

  bu model cahil güruhları gaza getirmek ve gütmek için kullanılır. genellikle ecdat eksenli kullanımı tercih edilir. dünyada romanov hanedanının geri gelmesini isteyen bir tane rus, kral konstantin'in geri gelmesini isteyen bir tane yunan, habsurg hanedanının geri gelmesini isteyen bir tane bile avusturyalı bulamazsınız ama bu güruh osmanlının geri gelmesini ister. osmanlıyı türk zannetmelerini falan geçtim zaten, hanedanın anadoluyu ve halkını kati surette siklemediği ve kaderine terkettiği gerçeğinden bile bihaberdirler. ecdat diye nitelediği adam 550 sene öncesindedir, ama oldukça cesaretle havlayan bazı türler bön sultan abdülhamit'e ve hatta ingiliz cücesi vahdettin'e bile han derken görülebilirler. klasik koşullanmışlardır; merter marşıyla aksiyona geçerler.

  3. at yalanı sikeyim inananı modeli

  bu modelde inanılması neredeyse imkansız olan absürt, külliyen yalan hatta edepsizce yalanlar söylenip vicdan ve haya bile gözetilmeden çıkar beklenir." lozan anlaşmasının süresi 2023'te doluyormuş derler" "küçük çocuklara bira içiriliyordu" derler, "camileri ahır yaptılar" derler, "demir ağlarla örmüş neyi ördün yauvvv" derler, "pkk ile görüşen şerefsizdir" derler, "başörtülü bacılarımın üstüne deri giysiler giymiş adamlar işedi" derler... derler de derler. ne de olsa yalan ne kadar büyük olursa inanması o kadar kolay olur.

  4. rabia modeli

  dini duyguların sömürülmesiyle karakterizedir. gazetecilerin sorularının cevaplandığı değil hazır cevapların sorulandırıldığı düzmece tv programlarında salya sümük ağlanır, dindar nesillerden bahsedilir, insanlara alevi ya da ermeni diyerek hakaret edilir. cuma namazına gidilir ama koruma ordusuyla. mitinge elde kuranla çıkılır. allah ile kul arasında kalması gereken herşey hayasızca ortaya dökülüp senin imanın benim imanım kıyaslamaları yapılır. talimat almış medya ise tetikçiliğe hazırdır.

  5. götün götün modeli

  oranın buranın delikanlısı uzun adamı falan olması önemli değil, sürekli bir inkar ve kıvırma halindedirler. "öyle söylemedim, hiçbir yerde böyle bir lafım yok, bunlar yalan makinası" derler, ama internet unutmaz; kayıtlar çıkınca da götün götün sıvışır: yanlış anlaşıldım der. cımbızla cümlelerim çekildi der. bu duruma ayrıca zam değil düzenleme, arttırma değil fiyat değişikliği, tecavüzcüleri aklamıyoruz canım küçüğün rızası alınacak... derler. dini de kendilerine uyarlamaktan çekinmezler.

  6. biat modeli

  biat edip diz çoken herkes ama herkes, ne yapmış ya da ne söylemiş olursa olsun daima bir yerlere gelir ve yükselir. insanların diri diri yakıldığı sivas davasının avukatlarının tümü ya milletvekili ya bürokrattır. hatta sanıklarından çoğu istanbul belediyesindedir. götünden fetva uyduran diyanet işleri başkanının sırf biat ettiği için altına zırhlı mersedes çekilir, liyakatı olmayan ama biat eden komutanlar terfi alır ve hatta genelkurmay başkanı olur. karşı çıkan herkese dava açılır ve süründürülür. iftira atılr, suç uydurulur. insan yoktan yere kendisini aklamaya mecbur bırakılır.

  7. hakaret modeli

  atış serbest. devlet başkanı mısın, kanaat önderi misin, stk lideri misin hiç önemli değil. mutlaka prim yapar. “‘Alçaklar, zalimler’, ‘kadın mı kız mı bilemediğim’, ‘mert değil namertsin’, ‘artistlik yapma’, ‘ananı da al git’, ‘Haşhaşiler’, ‘nebbaşlar’, ‘mezarlık soyguncusu’, ‘sapıklar’, ‘Niye kaçıyorsun ulan israil dölü?’, ‘Haddini bil edepsiz kadın’, ‘Aydın müsveddeleri, karanlıksınız’… sadece bazılarıdır.

  örnekler ne yazık ki çoğaltılabilir.
  3 -2 ... noxeca