bugün

görsel
Eğer zorla okutuyorsan bari değerini de bil. Sırf sınıfta kaldı diye okuldan almak düşünülür mü ya?
Tıptan bahsediyoruz tıp, at değil.
Gencecik çocuğu da sırf bu yüzden heba ediyolar.
Yok anam yok insanoğlu bu, hiç bir şeyin değerini bilmiyolar. Gördüler tabi çocuklarının yüksek puan aldığını yapıştırdılar tıbbı. O kadar çok istiyolarsa doktorluğu kendileri okusalardı.
içim çok acıdı ama, çocuğu arkadaş ortamında da rezil ediyolar sırf sınıfta kaldı diye.
Bi şey de yapamıyor insan, aile içi bi mesele diye.
Ama yok sonunda çocuk istediği şeyi yapıcak, ailesi de öyle kalıcak. Hak ederler.
Keşke beni de zorlasalardı dediğim durumdur.
maddi kazancı düşünüldüğü kadar çok değil ve okuması da baya uzun ve zor. ama doktur olucaksın boru mu ? karşındaki hükümdar olsa bile iki dudağının arasına bakar. doktor sıfatı için bile değer o kadar çileye.

istemiyorsan kesinlikle okuma.
Tercih yaparken aklınızda yüzde 5 lik bir oranda bile başka meslek varsa tıbbı tercih etmeyin. Çünkü sevmeden ilgilenmeden ve özellikle çalışmadan yata yata geçebileceğiniz bir bölüm değil.
puanım Elazığ otomotiv öğretmenliğine bile yetiyorken ailemin baskısıyla dokuz Eylül tıp okudum. öyle pişmanım ki...
(bkz: aile zoruyla tıp oynamak)

- çıt istemiyorum. bir iki üj tıp!
Başta bırakayım falan diye düşünürsünüz, sakın yapmayın öyle bir şey. Zamanla bir şekilde seversiniz, sevmezseniz de katlanmaya alışırsınız. iş bu, güzel bir şey olsa karşılığında para vermezler. En sevdiğiniz şey bile olsa her gün yapmak zorunda olduğunuz için nefret edecektiniz zaten.

Bakmayın siz, o endüstri mühendisleri, işletmeciler doktorlardan çok ağız kokusu çekiyor. Size gelen en azından doktor hanım, doktor bey der önünü ilikler. Bunlara bir şekilde köşeyi dönmüş çomarlar sen kimsin diyor.

Bir hobi edinin, kendinize zaman ayırın. Kimse işini sevmek ya da severek yapmak zorunda değil, düzgün yapmak zorunda sadece.
insan sevmeyen, anti-sosyal eğilimleri olan bireylerin doktor olmasıyla sonuçlanabilir. Bu yüzden bu ülkede doktorların bir çoğu naptığından habersiz. Tabi ki iyi olanlar, kötü olanlar var.Ancak canı çok yanmış biri olarak şunu demeden edemiyorum, istemiyorsanız doktor olmayın.

Şu tercih listesi de ayrı bir tartışma konusu

--spoiler--
1- Tıp
2- Tıp
3- Tıp
4- Tıp
5- Elektirik elektronik
6- Makine
7- inşaat
8- ....
--spoiler--