bugün

ispanya, eta terör örgütüne destek verdiğini ispatladığı batasuna partisini 2003 yılında kanunlarına uygun şekilde kapattı. kimse de birşey demedi.

türkiye de, pkk terör örgütüne destek verdiğini ispatladığı demokratik toplum partisini 2009 yılında kanunlarına uygun şekilde şekilde kapattı. ona kimse birşey dedi mi? aihm araya girdi mi? girmedi.

demek ki aihm'de bir ikiyüzlülük yokmuş. ikiyüzlülük kasten elmayla armudu karıştıran erdoğan'daymış.

ispanya'nın batasuna partisini kapatmasıyla selahattin demirtaş'ın hüküm verilmeden tutuklu tutulması denk şeyler değil. yargılayan mahkeme(ler) demirtaş'a eylemlerinden 16 yıl bir hapis cezası verir. karar kesinleşir, demirtaş mevzusu kapanır. kimse de bir bok diyemez.

orda tayyip erdoğan demirtaş adına niye ısrarla mağduriyet yaratmaya çalışıyor, erdoğan'ın yaptığının 140journos'un yaptığından (demirtaş parlatmaktan) ne farkı var. kimin ekmeğine yağ sürüyor? onu düşünmek lazım.
Yahu ne bekliyorsunuz. Herkes rolünü oynuyor. Bu karar milliyetçiyim diyenleri kenetler seçime yaklaşırken sürüden ayrılmazlar işte. Tam güç gösterisi yapmalık. Seyredin şovları şimdi. Kararı tanımamalar, madur olmuş güçsüzler, eylemler, saldırılar. Akp ile kaçıncı seçime giriyoruz, her seferinde aynı muhabbetler.
ispanyanın iki maytap atan etayı sadece kınamadı diye batasuna partisinin kapatılmasına hak veren aihmin eta dan bin kat fazla kanlı eyleme sahip pkkyı yücelten terörist sevici demirtaşı destekleme ikiyüzlülüğüdür.
Muhtemelen ankara cumhuriyet başsavcısı rte ye “siz karar bizi bağlamaz dediniz ama yanılıyorsunuz karar bizi bal gibi de bağlar” demiştir.
Karar doğrudur. Demirtaşı zerre sevmem fakat bu insanları sevmiyoruz diye tutuklayamayız. Adam gibi kurun mahkemeyi yargılayın suçu belli olsun eyvallah alın içeri. Böyle tutuklu şekilde bir insanın içeride kalması büyük bir hukuksuzluktur. Zaten ülkemizde yargıyı kamuoyu ve siyasiler aşırı derecede etkiliyor. Tutuklu yargılama çok istisnai bir durumdur. Medyada gördüğünüz tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı başlıkları o kişinin aklandığını değil mahkemenin devam ettiğini ve suçluluğu ispatlanıncaya kadar tüm vatandaşlar gibi özgürce dolaşma hakkına sahip olduğunu ifade eder. Adaletli olan da budur.
aihm boş yapmasın ya da gelsinlerde türkiye sınırları içine atalım demirpiçin yanına diyen yazarlar var lan bu sitede bu ülke tepeden tırnağa muhalif olsa ne olur... baştakiler tabi ki böyle olur muhalifimiz sağa sola çomar diyenimiz kendini bilen diye tanımlayanımız bile kendi lehine karar çıkmadığında boş yapma aihm diye efeleniyor kabadayılık bu ülkenin muhalifine kendini entel diye tanımlayanına bile sirayet etmiş 16 senede neyse biz konumuza gelelim ben bir türk ve vatanını seven biri olarak pkkyı ve demirtaştan haz etmememe rağmen onları birer vatan haini olarak görmeme rağmen demirtaşın serbest kalmasından yanayım çünkü ben bir demokrasi aşığıyım ve de demokrasinin vatan hainine de eşit uygulanması gerektiğine ve dünyayı bunun güzelleştirdiğine inanıyorum yani ona göre yahut buna göre demokrasi değil herkes için eşit demokrasiyi istiyorum bu benim canımı acıtsada vatanıma göz diken bir vatan haini terorist olsa da fetö ya da pkk olsa da çünkü dünyayı herkes için eşit demokrasi kurtaracak neyse konu dağıldı niçin serbest kalmasını istiyorum naçizane açıklamak istiyorum .....hem cezası onanmadan hapiste tutulamaz bir insan sebebi ya da kim olursa olsun hem de zamanında hükümet dağdan inin silahları bırakın gelin siyaset yapın demedi mi dedi şimdi diyeceksiniz ki gelin dedi de terörü desteklemek için gelin demedi diyeceksiniz haklısınız öyle demedi ama söyle de bişey var dağdaki adam yani terörist adam hükümetin çağrısına uyup indiğinde de ölürüm türkiyem türküsünü söylemez heralde bunu bende sizde bu çağrıyı yapan yetkililerde biliyordu zaten dağdan inin silahı bırakın siyasete girin ne demek? teröristsen dahi ideolojini yine savun ama demokrasi çerçevesinde yani senin ideolojin uğruna masum insanlar ölmesin zira gerçek demokrasi budur demek yani bana göre demokrasi sana göre demokrasi olmasın teroriste de vatan hainine de eşit demokrasi olsun bu demek eee sonuç? adamlar indi hükmetin silahı bırak ideolojini kansız savun siyaset yap sözüne binaen indiler adamlar tutuklandılar şimdi nasıl olsun da hdpli veya kararsız ya da sempatisi olan yahut dağdaki terorist bu ülkeye inansın şimdi inanmasa inanmasınlar bizim vatan hainlerini inandırmak gibi bi derdimiz yoktur diyenler olacaktır ama yanlış bence böyle bir derdimiz var yoksa dahi olmalı çünkü biz sorunlarımızla kavga ederek değil sorunlarımızla barışırsak ilerleyebiliriz bu arada uzun oldu okumayıp sallayanlardan değilde gerçekten okuyup olumlu yahut olumsuz eleştiri yapacaklara şimdiden teşekkür eder bu kadar uzun yazdığım için de özür dilerim

herkes için demokrasi kazanacak!
sıkıyorsa gelsinler Türkiye toprakları içinde desinler,
onları da atalım demirpiç’in yanına.
oldu babuş paket mi olsun burada mı yersin dedirtir .
Hiçbir bağlayıcılığı olmadığı için umrumuzda olmayan karar.
T:iç hukuk yolları tüketildikten sonra başvurulan kanın yoludur, istisnaları vardır.
dikkat dikkat tamamen hukuki bir değerlendirme. asla ve asla siyasi bir değerlendirme değil ilişiktekiler. aihm kararı hukuki açıdan şu temeldedir;

adil yargılanmahakkının unsurları şunlardır;

1) Kanuni, bağımsız, tarafsız mahkemede dava açma hakkı/yargılanma hakkı
2) Hakkaniyete uygun yargılanma hakkı
3) Makul sürede yargılanma hakkı
4) Aleni surette yargılanma hakkı

huzurdaki olayda, uzun bir süre yetki ya da görev sorunu mevcuttu diye hatırlıyorum. büyük ihtimalle başvurucu, makul sürede yargılanmadığını düşünmüş, bu uzun süren yetki ya da görev sorununu özellikle vurgulamıştır.

kafalara takılan diğer bir husus ise, iç hukuk yollarının tüketilmemiş olmasıdır. somut olayda tüketildi mi bilmiyorum ama tüketilmediyse de "iç hukuk yollarını tüketme" zarureti teorik değildir. iç hukuk yolları uygulamada etkili ve yeterli değilse aihm, istisnai olarak iç hukuk yollarını tüketme zaruretini başvuru şartı olarak kabul etmez ve işin esasına girer.

hergeleysek de 2 satır kitap okumadık anlamına gelmesin babako.
ABD ve israil dışında herkesi bağlıyor nasıl bi meretse.
Aihm kararlarının türk mahkemeleri üzerinde bağlayıcığı yoktur. Fakat aihm kararının uygulanmaması gerekçesiyle türk devletini tazminat ödemek zorunda bırakabilir ki büyük ihtimalle öyle olacaktır. Türk devletine 500 bin lira 1 milyon tl gibi paralarda koymaz bu arada.
Oldu olacak kuş sütü de verelim tam olsun.
Yani bu adaletsizlik var.tutukluyorsan 1 haftada mahkemesini yapacaksın,yada hiç tutmayacaksın.burda sade bu değil çok örnek var.adamı atıyor 1 sene sonrA mahkeme edip bırakıyor.
Benim bildiğim kadarıyla iç hukuk sonuçlanmadan aihm müdahil olamıyor. Henüz bu bağlamacının yargı süreci sonuçlanmadı. Dolayısıyla aihm'e bok yemek düşer.
Biz aihm hukuk felan tanımayız. Bizde işler baskıyla yürür.

Bize baskı yapabilecek de bi trump bi putin var.
bağlayıcılığı olmadığından etki etmeyecektir.
Yani avrupada pkk yı legal olarak kabul edilen yerde farklı bir karar beklenmezdi zaten.
asıl soru şu şimdi trump çıksa ey turkey akşama kadar demirtaş serbest kalacak dese

sonuç ne olur.

a.. birileri şu fakir burda.
b.. ilk duruşmada çıkar.
c.. dolar alır gider..