bugün

şarkılarının müzikleride çok güçlü çok güzel abimiz.
sınırlarını fazlasıyla aşmış bir müzik adamıdır.bir çok insan ahmet kayayı dinler.hatta ve hatta faşistlerde severek dinler fakat şarkıları kendi ideolojisiyle çeliştiğinden,reislerinin yanında ahmet kayaya küfür eder.birçoğu,kendilerini kandıramayacağını hala anlayamamıştır.
bölücülükle uzaktan yakından ilgisi olmayan adam. sürgünde yurt dışında verdiği bir konserde kendisini dinlemeye gelen binlerce pkk'lının önünde bağıra çağıra şöyle demiştir:

"ar olsun, namus olsun, şeref olsun; biz kim ne konuşursa konuşsun, bağımsız demokratik bir türkiye cumhuriyeti'nin dürüst kürtleri olarak yaşayacağız. şeref olsun, bu böyledir. bu ülkeyi bölen de, böldüren de şerefsizdir."

şimdi hangi pkk'lı türkiye cumhuriyeti'nden ülkem diye bahsediyor, sorarım size. bdp'li milletvekilleri bile rahatlıkla "ben kürdistan'lıyım" diyorlar.

sözün özü, ahmet kaya boşuna ölmüştür...
an itibarıyle cnn türk'te 5n1k'da tartışılan adam...
şafak türküsü'ne hasta olduğum sanatçı sesi güzel olan insan.
"Siz benim neler çektiğimi, nereden bileceksiniz..."
"Siz benim neden kaçtığımı, nereden bileceksiniz..."
"Siz benim niye içtiğimi, nereden bileceksiniz..."
"Siz benim neden sustuğumu, nereden bileceksiniz..."
"Siz benim kime küstüğümü, nereden bileceksiniz..."
diye seslenen merhum sanatçı.
kendisini sevmeyp sadece sarkılarını seven insanlar bi araya gelseler, fanlarını komaya sokacak kadar dövebilecek olan sanatçıdır.
bu aralar yeniden takılıp kaldığım sanatçıdır.

"...türküler söyledim sana duyuyor musun?"

"Biz binlerce yıl daha Türk bayrağı altında yaşayacağız. Ama Kürt kimliğiyle yaşayacağız. Yaşayacağız, yaşayacağız, yaşayacağız. Yaşatmayanlara rağmen yaşayacağız."

"Ölürsem tek isteğim arkamdan ülkeyi sevmiyor demesinler."

"Bu ülkeyi bölmek isteyen de bölen de şerefsizdir. Ben PKKlı değilim, asla da olmadım."

demiş sanatçıdır...
Müzik kariyerindeki başarısında emekleri ve katkıları olan Yusuf Hayaloğlu, Osman işmen ve Sıtkı Acim ile birlikte anılması gereken bir insan.
öldüğünde 43 yaşında olduğuna inanılamayan bir insan.
ilker cihan biner son günlerde hakkında konuşulanların ardından güzel bir yazı yazmış: http://jiyan.us/2010/10/0...imi-kum-gibi-ezip-gectik/
1348 entry girilecek değere sahip olmayan bir ölü.
her fırsatta şarkılarını severek dinlediğim rahmetli müsizyendir. * *
kimsesevmediği ama herkesin dinlediği adam. kendini sevmem ama şarkılarını dinlerim diye de kendini savunur bu salatalıklar. siktirin gidin amk samimiyetsizleri.
değeri bilinemediği için bu ülkede yaşamaktan utanan insanlar vardır.

ben de onlardan biriyim.
yaptığı müzik türünde kesinlikle ilk ve her zaman tek olan sanatçıdır.

toprağı bol olsun.

pkk lı olması, türkiye sevdalısı olması, hatta bir ara jet fadıllarla, cemaatçilerle takılması

veya bütün bunların hiç olmamış olması kendisini bağlar.

(bkz: ben hiçbir zaman kendimi onun şarkılarından mahrum etmedim.)
on yıldır bizimlesin hepsi bu..
keşke gitmeseydi dediğim sanat adamı. çok güzel okumuş yaa dedirten çocukluğumda tüm yolculuklarda tüm resitallerini dinlediğim ve belki de bu yüzden hadi bi şarkı aç dendiğinde ilk aklıma gelen kişidir.
eserleri yeter, kendi olmasa da olur dediğim. allah'tan da yok.
bir ölü *
--spoiler--
şu dağlarda kar olsaydım olsaydım,
bir asi rüzgar olsaydım olsaydım,
arar bulur muydun beni beni,
sahipsiz mezar olsaydım olsaydım.

şu yarada kan olsaydım olsaydım,
dökülüp ziyan olsaydım olsaydım,
bu dünyada yerim yokmuş yokmuş,
keşke bir yalan olsaydım olsaydım.
--spoiler--
meşhur sözde bayrağın önündeki fotoğrafıyla zihinlere kazınmış sanatçımızdır.ama o fotoğrafın gerçek olmadığı,o tarihte ahmet kaya'nın o ülkede dahi bulunmadığı kanıtlanmıştır.o malum gazeteciler gecesindeki provakasyonların,daha sonra hakkında yazılan saçma sapan yazıların ölmüne yol açtığı sanatçımızdır.özlenendir.
her dinleyişimde, bir insanın her şarkısı mı bu kadar güzel olur diye düşündüren sanatçı. kişiliğini tartışacaksak da ; kendisine karşı vatanın namusunu 10. yıl marşı eşliğinde kolllayan asker kaçağı popçu bozuntusundan ya da ogün samast denen über vatansever için methiye dolu şarkı sözleri yazan faşist ozandan 10 kere, 100 kere, 1000 kere daha adamdır. adam gibi adamdır.
Bahtsız tam türkiyeli sürgün de öldürdüğümüz muhteşem ses.Şimdi yaşasaydı ne derdi acaba çatal bıçak atanlar yuhalayanlar yalakalar ,şerefsiz manşeti atan yalaka basın şimdi nerdesiniz Haburu seyrettiniz açılımı alkışladınız ve ne değişti.Akan kanmı durdu? Barış mı geldi? özgürlük demokrasi anlayışınızmı değişti yoksa önünüze kemik atanlar kabınızımı doldurdu? Kalbini vicdanını satanlar rahatmısınız?
hz. ahmet kaya olarak isimlendirilmesi an meselesi olan şarkıcı.
güncel Önemli Başlıklar