1. 35.
  katılmayı planladığım programdır, önerileriniz varsa, veya fiyatlar hakkında bir bilginiz varsa bana mesaj atarsanız memnun olurum.
  ... karaelf
 2. 34.
  bu hafta sonu sözlü mülakat aşamasına gireceğim program, her türlü fikre, öneriye, tavsiyeye açığım.
  ... zbb1903
 3. 33.
  seneye kim öle kim kala kardeş. bu sene için bir plan yap sen bence.

  benim de başvuracağım program. ama printf ile yazdırmam gerekiyormuş istedikleri çıktıyı.
  ... problassesinon
 4. 32.
  katılmak için seneye başvuracağım AFS yes programına, bunun için ayrıntılı bilgi vermek isteyenler mesaj atabilir.
  ... kumralrus
 5. 31.
  dün özyeğin üniversitesinde sınavına girmiş olduğum öğrenci değişim programı. unutmadan kimsenin bahsettiğini görmediğim bir şeyler yazmak istiyorum çünkü başıma neler geleceğini bilmeden gittiğim için ben gergindim.

  herkes genel kültür sınavından korkarak girer. bazı internet sitelerinde paylaşılan sorular var ya, onlara bakıp girdim. gerisi de yapılıyordu. aynı sorular vardı yani. ama korkulacak olan 50 soruya 25 dakika verdikleri(çok rahat yetişiyor) genel kültür sınavı değildi bence.

  matematiğim iyidir, bir fen lisesi öğrencisi olarak. 50 soruya verdikleri 45 dakikayı ucu ucuna yetiştirdim. 50'si de matematik değildi gerçi. bir kısmı mantok sorularıydı. bir kısmı türkçeydi. amfinin en köşesinde oturduğum için soldan sağa kağıtlar bende toplanıyordu. ikinci bölüm kitapçıkları toplandıktan sonra fark ettim ki benim yapamayıp salladığım soruları kimse yapamamıştı. oysa çok da kolay soruymuş. kelimelerin harflerinin yerini değiştirip farklı kelime elde etmeli 3 soru falan çıktı. 2 tanesi. virane ve orakel . şıklar bir hastalık, bir meyve, bir çalgı, bir edebi tür falan gibiydi. virane revaniymiş. orakel ise kolera. sınavın gerginliğiyle aklımıza gelmemiş tabi. ayrıca hep dikkat soruları vardı. sıralama yaptırıp baştan ikinciyi istemişlerdi hep. soruyu okumazsan faka basmış oluyordun. en ayrıntılıdan en ayrıntısızına dizmeli, 4 şehre gidecek 6 kişiyi belli şartlara göre dağıtmalı, kelimelerin anlamını tahmin etmeli sorular vardı. matematik soruları grafikliydi. şu kadar km'de şu kadar benzin yakarsa ve benzin fiyatı şu kadarsa kaç lira benzine harcanır falan demişler. güzeldi gerçi.

  kişilik testi ise 240 soru. ayrı optik falan veriyorlar. süre sabit değil, ne kadar lazımsa veriyorlar. kendini tekrar ediyor sorular hep. tutarlılık ölçüyor. ben çok severim böyle kişilik testlerini. ama ne kadar dürüst olsam da tutarlı olmayabiliyorum bazen.

  sonuçlar 1 ay sonra açıklanacak. belki editlerim mülakatları kazanırsam. ilk sınav çok elemeye yönelik değil anladığım kadarıyla ama yaklaşık 200 kişi falan gidebilecekmiş en sonunda. nüfusa geç yazdırılmam sebebiyle italya'yı tutturabiliyorum. mülakatı da geçersem umarım gidebilirim. bir sorusu olan varsa yanıtlamaya çalışırım. sorar soruştururum.

  edit: sonuçlar açıklandı, ilk adımı ben dahil tanıdığım herkes kazanmış. gerizekalı değilsen geçiyorsun doğruymuş. yarın mülakat detayları açıklanacak. hayırlısı.

  edit2: gençler mülakat detaylarını isteyene özel olarak gönderebilirim ama buraya yayınlamak için fazla uzun. zaten herkes okumadan geçiyor bu entryi. ama kazandım mülakatı. buradan sinoptaki akrabalara selamlar. görelim bakalım neymiş afs'li olmak.
  1 ... panbeing
 6. 30.
  kendisi ile yaklaşık 4 aydir brezilyada bulunduğum program. (bkz: birbirlerinitanıyanafsliler)
  ... nickimyokolurmu
 7. 29.
  Kendisi ile 3 aydır bolivya'nın cochabamba şehrinde bulunduğum program.
  9 -1 ... niyancat
 8. 28.
  şuan mülakata girecek olmanın heyecanıyla gün saymamı sağlayan kültürler arası değişim programı.
  ... cikolatasosu
 9. 27.
  Girip ortalamanın üzerinde iyi rol yapmayı bilen herkesin kazanabileceği bir sınavdır ancak çok az kişinin burslu kontenjandan yararlanma hakkı vardır.
  1 ... atram
 10. 26.
  iyi bir programdır.
  önce 60 lirayı yatırıyorsunuz, okulun sizi aday göstermesinden sonra genel kültür, zeka ve kişilik testlerinden oluşan ilk adımı geçmek üzere sınav merkezine gidiyorsunuz. şahsi düşünceme göre genel kültür testi mal olmayan her bireyin yapabileceği kolaylıkta, zeka testi zekadan ziyade dikkat istiyor ve kişilik testi inanılmaz derecede sıkıcı. bu kişilik zırvası 240 sorudan oluşuyor ve 60.sorudan sonra sorular kendini tekrarlıyor. atıyorum hem 14. hem 78. soruda "sakin biri olup olmadığınızı" sorduğunda çelişkili cevap verirseniz hoş olmaz.
  bunu geçerseniz tekrar aynı sınav merkezine mülakat için gidersiniz. en başta sizi sınıflara alıp temel bilgilerinizin, gezilerinizin, ilgi alanlarınızın, 2 yıl içinde yaşadığınız bir iyi ve bir kötü olayın açıklamasının olduğu bir form doldurturlar. sonra sıraları yuvarlak şekline getirerek ortaya bir konu açıp tartışmanızı ve moderatör seçmenizi isterler. siz bu tartışma sırasındayken de 3 tane komisyon görevlisi(bunlar eski afs'lilerdir) sizi arkadan izler. sonra sıralama yapılır ve siz sıranıza göre tekli görüşmeler için içeri alınırsınız. bu tekli görüşmeler yaklaşık 45 dakika 1 saat arası sürer ve o süre zarfında ağzınızdan girip burnunuzdan çıkarlar, canınıza okurlar, sabrınızı ve davranışlarınızı test ederler. bazen mantıksız sorular da gelebilir(ailenin çocuğu eşcinsel size sarkıyo naparsınız sorusu tamamen bir şehir efsanesiymiş ben sormuştum. bunun üstüne bana cevaplattılar, orası ayrı). bu mülakat sonunda oraya ne amaçla gitmek istediğinizi, kim olduğunuzu hepsi gayet iyi anlarlar. çok az kişi geçer bu mülakatı, bu senekini 150 civarı kişi geçebilmişti ve toplam 25 civarında komisyon vardı. bu da yaklaşık 250 öğrenci yapar, zira komisyon başına 10 öğrenci düşüyor.
  eğer bu lanet mülakatı da geçerseniz(ben geçemedim) ailenizle görüşüyorlar, orada karşılaşabileceğiniz zorlukları falan açıklıyorlar. sonra formlarınız geliyo falan, en sonunda bir sene sonra kendinizi başka bir ülkede buluyorsunuz. eğer yerleştirileceğiniz bir aile bulamazlarsa da gidemiyorsunuz. en acı verici olanıysa bu olsa gerek.

  girmeyi düşünenlere sınav ve mülakat soruları hakkında yardımcı olabilirim. bence bu mülakatlar adil değil, zira benim komisyonumda çok ağır abi 3 kişi varken ve bunlardan geçmek çok zorken, yan komisyonda şeker gibi bir kadın sohbet kıvamında geçiriyordu görüşmeleri. (bkz: kedinin ulaşamadığı ciğere mundar demesi sorunsalı)
  4 ... endoplasmakalvosto