1. 1.
    Amerika'ya vize başvurusunda bulunan insanların karşılaşabileceği bir süreç. Amerika vize başvurusu yapmanın ilk adımlarından olan DS-160 formunda kendinizle ilgili herşeyi yazmanıza rağmen; isim benzerliği (bir suçlu ile benzer isme sahip olmak veya sık kullanılan bir isme sahip olmak), biyoloji, kimya, mühendislik okumuş olmak veya okuyor olmak gibi sebepler nedeniyle kişiler administrative process ile karşılaşabilir. Asıl olarak bu şu anlama gelir. Vize bölümü sizin ile ilgili daha detaylı bir araştırma yapılması amacı ile dosyanızı ABD'ye gönderir fakat bu sürecin ne kadar süreceği ve nasıl sonuçlanacağı bilinmez. Bazı durumlarda 6 aya kadar sürebilir. Admistrative processing başlangıcı 11 Eylül saldırılarının sonrasıdır. Amaç sadece kişinin ülke için bir tehlike olmadığını kanıtlamaktır.

    Öğrenci olduğum sürede de, turist vizesine başvurduğumda da başıma gelen bu olay iki sefer de olumlu sonuçlandı. Öğrenci olarak başvurduğumda F-1 tip vizeye başvurmuştum ve mülakat için 1 ay sonraya randevu vermişlerdi. Yaz aylarında çok fazla insan başvurduğundan şu an randevu almak daha da zor olabilir. Fakat turist vizesine Şubat ayında başvurunca 3 gün sonraya randevu verebiliriz dediler ben de 4 gün sonrasına randevu aldım. Administrative processin bir kere olumlu sonuçlanması bir daha yapılmayacağı anlamına gelmez hatta tam tersi bu kişiler her zaman için bunu atlatmak zorundadır. ilk seferde yoğunluk yüzünden 9 hafta sürmüştü, ikinci seferde ise sadece 2 hafta. ilk seferinde o dönem gitme ihtimalim kalmayınca ve durum hakkında hiçbir bilgi alamayınca sinirlenip Beyaz Saray'a email atmıştım. O dönem Obama Türkiye'ye gelmiş ve öğrencilerimizin değişim programlarıyla daha çok kaynaşması gerektiğine dair bir konuşma yapmıştı. Ben de konuşmasından alıntılar yaparak sistemle ilgili bütün eksiklikleri yazdım. 1 hafta geçmeden normalde bu süreçle karşılaşanların başına gelmeyen birşey oldu. Süreç tamamlandığında size mülakatta verilen kağıttaki numaranız internet sitesinde görünür (bu eskiden tek takip yoluydu) ve konsolosluğu hiçbir zaman aramayın veya email atmayın derler. Benim numaram sitede gözükmedi ama özel olarak telefon ettiler ve görüşmede istemedikleri ama bence istemeleri gerektiğini Beyaz Saray'a attığım emailde söylediğim Adli Sicil Kağıdı vb. belgeleri istediler. Bunun dışında normal bir değişim programı öğrencisi 4-5 aylık vize alırken bana 4 senelik F-1 vize verildi. Okulda da birçok bürokrasiyi atlatarak o sene ABD'ye gittim.

    Vizeye başvurmayı düşünenler elini çabuk tutmalı ve zaman kaybetmemeliler. Sizden beklentileri sadece tehlike teşkil etmemeniz ve döneceğinize dair kanıtlar. Eğer maddi durumunuz yeterliyse ve ne için gittiğinizi basitçe ifade ederseniz vize almak çok kolaydır. Administrative process'e denk gelmezseniz de mülakattan 3 gün sonra vizenize kavuşursunuz.
    1 ... vukc