bugün

Çikolata her derde devadır demişler.
Öncelikle depresyona mahal veren sorunlarla yüzleşilmeli, kesinlikle içe atılmamalı, anne olur baba olur arkadaş olur dertlerini anlatabilmeli insan. Anti depresan kullanımından uzak durulmalı. Panik atak vb psikolojik rahatsızlıklarda doktor kontrolünde kullanılabilir ve gerçekten faydasını gören arkadaşlar var ama depresyon ilaç tedavisi gerektiren bir rahatsızlık değildir ve kesinlikle geçicidir. Hemen hemen bütün anti depresanların insanları intihara yönlendirdiği prospektüsünde yazar. Bir ağrı kesicinin vücuttaki ağrınızı arttırması gibi saçma bir şey.
Pilates yapın. Düzgün yapılan pilates kişinin doğru nefes almasını sağlayacağı için seratonin salgılatıp kişinin çikolata havuzunda yüzüyormul gibi hissetmesini sağlayacaktır. Ayrıca depresyonla genel iştahsızlık sorunu da ortadan kalkacaktır.
bir an önce kurtulmaya bakın yoksa kurtulmak her geçen gün zorlaşıyor çünkü gittikçe artıyor geneli.
spor yapın, kötü enerjinizi atarsınız, vucudunuz endorfin salgılar, daha dinç ve iyi hissedersiniz.
depresyondan çıkın.
ağır depresyonda olanlar kendilerine tavsiye verilmesinden nefret ederler, öncelikle bunu bilmek gerekiyor.

tavsiye vermek yerine; onları dinleyerek, kafasını dağıtabilecek aksiyonlara teşvik ederek, en önemlisi değerli olduğunu hissettirerek yardımcı olabilirsiniz.
geçenlerde antidepresanların tüketim oranlarının artması ve yan etkileriyle ilgili iki tane ehil olduğuna kanaat getirdiğim uzman doktorun katıldığı bir programı izledim. insan antidepresanları elzem olarak görüyor çünkü böyle zamanlarında zayıfta olsa güdüsel olarak bir dala tutunması gerekli, bu güdüsel bir durum fakat bu her derdine deva olarak -gerçekten depresyonda olmadığı halde- antidepresana sarılan insanların kendilerine bir dur demeleri gerekiyor. tabi bilhassa devlet hastanelerinde danışanlarına maksimum 5-10 dk ayırabilen doktorlarında her vakaya ilaç yazma eğilimleri yerine oturup biraz konuyla ilgili bilimsel yayın karıştırmalarını ve biraz vicdanlı olmalarını tavsiye ediyorum. doktorlarda ilaç yazmadıkları hastayı adeta muayene etmedikleri gibi bir hisse kapılma hallerinden kurtulmalılar bence.
Sakın kimseye acını anlatma kullanırlar .
odun ekmeği + nutella iyi geliyor diyorlar.
Düşünün düşünün rahatlarsınız. Sizin psikolojinizi bozan alcak insanların alcak düşüncelerini anlarsınız. Ek olarak bir tavsiye psikoloğa gidin derdinizi uzunca anlatın.
ot için *
terapi ve ilaç tedavisi almaktan utanmayınız.
Çıkın..
görsel
önce hafiften başlayın. sonra sonra o kendisi zaten ağırlaşıyor.
doğruca bir psikolog veya psikiyatristin yolunu tutun ama güven duyduğunuzdan tedavi alın. güven olmazsa tedavi olmaz.
Belki de depresyonda değilsinizdir. Belki de sadece hayat gerçekten bazılarımız için çok zordur ve bunu kaldıramamışsınızdır. Küçücük bir umutla dünyanın en mutlu insanı olacaklar var aramızda lakin hayata dair beklentileri yok. Bu depresyonda olmak demek değildir. Bu Allah'tan bizi hayırlara çıkar diye dua etmektir. Sadece beklemektir. Çaresizler iyi bilir.
Kesinlikle önce psikolog, işe yaramazsa psikiyatriste gidilmeli.

ihmal etmeyin. Depresyon da bir hastalık.
(bkz: intihar)
Ilac tedavisini kesinlikle reddetmeyin. Kimse sizi ilac aliyosunuz diye dislamaz disliyolarsa da siktir edin onlari. Amina koyayim onlarin.
Kendinizi zorlayip disari cikin. Eger imkaniniz varsa sahile gidin denizle konusun. Bol bol temiz hava alip gunluk kosusturma halindeki insanlari izleyin. Her ne olursa olsun hayatin devam ettigini ve yasamak icin ve mutlu olmak icin kimseye ihtiyaciniz olmadigini dusunun. Denizle konusmak dertlesmek bunu saglayacaktir zaten.
Yalnız kalın güçlü kişiliğiniz varsa.
mümkünse hep aynı yerde durmayın, dertten oda alev alacak nerdeyse, bi çıkın, hava alın, yürüyüş yapın.
https://www.youtube.com/watch?v=Ro6GHxFj8uk