bugün

balıkesir'in kurtuluşu.
2011de dedem öldü. 6 eylül. annem o gün bu gündür toksik. inanilmaz toksik. sanki kardeslerim ve babamla birlikte dedemi yastıkla boğmuşuzcasına bütün öfkesini bize ama sadece bize kusuyor. mutlu olduğumuz günlerde bize kötü geçmişi anımsatıp "zaten üzülmemiştiniz" diyor. düşmanimdan duymadığım sözleri annemden duyuyorum. mesela beni doğurduğu günden beri o'nunla yarış halindeymişim. ben yarış bilmem ki. kendi halinde kendi dünyasında bir insanım. o kadar kendi dünyamdayım ki bir benden koca, neşeli kalabalıklar yarattım. annem ise sinsice beni ilgilendirmeyen ama görevimmiş gibi gördüğü maddi manevi taleplerde bulunuyor. önceden üzülürdüm kendine ve bize dünyayı dar etmesine. artık öyle iyi tanıyorum ki bakışından isteyeceği şeyleri sıralı tam liste olarak görüyorum. ve yapmıyorum. bazen kendim için aldığım eşyaları "aaa bana mı aldın teşekkur ederim" diye kendine alıyor. canı sağ olsun. 9 ay karın sonra süt muhabbetleri. madem yüzüme vuracaktın emzirmeseydin. aldırsaydın beni. ayrıca ben seni büyütmekle görevli ebeveynin değilim. ananın babanın yapmadığını benden bekleyemezsin. bugün senin ve babamın şahsi problemleri yüzünden -t a h a m m ü l s ü z ü m- sizin beklentilerinizin (her ne kadar istemediğiniz ama sömürdüğünüz bir evlat olsam da...) yorgunuyum. üstelik sizin cahil duruşunuzun altında ezildim. özgüvenimi kaybetmemek adına hep daha çok okudum, hep daha çok öğrenmeye çalıştım. çevrem geliştikçe ve büyüdükçe ne yazık ki siz küçüldünüz. keşke siz de biraz okusaydınız, gezseydiniz, 40ınızdan önce hatalar yapsaydınız da kendimiz olma, bazen işsiz kalma, bazen hayal kırıklığına uğrama ihtimalimizi bize bıraksaydınız. burda pis bir ağızla küfür etmenin tam da sırası. 2 ergen bokkafalar sizi. keşke babanla birlikte... tövbe tövbe.
Ben unutmadım.

https://youtu.be/52MaAFHnEhw
balıkesir'in düşman işgalinden kurtuluş tarihi.
Rahmetli babamın doğum günü. Onun için 5 eylülden sonra hep 7 eylüle geçerim.
Doğduğum gün. Bir tebriğinizi alırım artık.
doğum günüm. 35'e giriyorum 25 gün sonra. ilginç durumlar.
bugündür. eylül ayının altıncı günüdür.

06/09/1422 Olay II. Murat, istanbul kuşatmasını sona erdirdi.

06/09/1566 Ölüm Kanuni Sultan Süleyman, Zigetvar yakınlarında öldü.

06/09/1757 Doğum Marki Lafayette, Marie-Joseph-Paul-Yves-Roch-Gilbert du Motier, Amerikan Devrimi'nde ingiliz sömürgeciliğine karşı Amerikalıların yanında savaşarak ünlenen Marki Lafayette, Fransız Devriminde de devrimci burjuvazinin safında tyer alarak Fransa'nın en güçlü kişilerinden bir oldu.

06/09/1766 Doğum John Dalton, maddenin atomlardan oluştuğuna ilişkin teoriyi geliştirerek çağdaş fiziğin kurucuları arasında yer alan ingiliz kimyacı ve fizikçi.

06/09/1930 Olay Arjantin'in radikal Başkan Hipolito irigoyen askeri darbeyle devrildi.

06/09/1938 Olay Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu kuruldu.

06/09/1939 Olay Nazi Almanyası tüm Yahudi vatandaşların Sarı Yahudi yıldızı taşımasını zorunlu kıldı.
06/09/1939 Olay Erzurum'a ilk tren girdi.

06/09/1945 Olay Memurlar Kooperatifinde yolsuzluk. 32 bin şeker karnesi kayboldu.

06/09/1946 Olay izmir'de çıkan ileri gazetesi yöneticileri tutuklandı.

06/09/1955 Olay Atatürk'ün Selanik'te doğduğu evin bombalandığı yolundaki haber gerekçe gösterilerek başlatılan ve iki gün süren istanbul ve izmir'deki gösteriler, Rumlara yönelik bir tahrip ve yağma hareketine dönüştü. istanbul ve izmir'de sıkıyönetim ilan edildi.

06/09/1958 Olay Başbakan Adnan Menderes, muhalefeti eleştirdi; "idam sehpalarında can verenlerden ders alsalar ya," dedi.

06/09/1960 Olay Türk Milli Güreş Takımı, Roma Olimpiyatları'nda serbest güreşte 4 altın, 2 gümüş madalya aldı.

06/09/1961 Olay Kısa adı Eminsu olan Emekli inkılap Subayları Derneği süresiz kapatıldı.

06/09/1962 Olay Iğdır'da deprem: 5 bin ev yıkıldı, 25 bin kişi evsiz kaldı.

06/09/1966 Ölüm Güney Afrika Başbakanı Hendrick Frensch Verwoerd.
06/09/1966 Olay Yıldız Savaşları dizisi, NBC'de gösterilmeye başlandı.

06/09/1975 Olay Diyarbakır, Lice'de deprem: 2385 kişi öldü.

06/09/1977 Olay Adana Yumurtalık'tan dış ülkelere ilk petrol sevkıyatı başladı.

06/09/1980 Olay Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Bülent Ecevit işçilere hitaben; "Tribünlerden sahaya ininiz" dedi.
06/09/1980 Olay Adana'da Sabancı işletmelerindeki 8 bin işçi direnişe başladı.
06/09/1980 Ölüm Spor spikeri ve yazarı Eşref Şefik öldü.
06/09/1980 Olay Sovyetler Birliği, Güney Kore Havayolları'na ait Boeing 747 uçağını düşürdü, 249 kişi öldü.

06/09/1982 Ölüm Yazar Azra Erhat 67 yaşında öldü.

06/09/1986 Olay istanbul'daki Neva Şalom Sinagogu'na düzenlenen terörist saldırıda 21 Musevi öldü, 4 kişi yaralandı.

06/09/1987 Olay Cumhuriyet tarihinin 3. referandumunda, 1982 Anayasası ile eski siyasetçilere konulan yasak oya sunuldu. YSK, sonuçları yüzde 50.16 ''evet'', yüzde 49.84 ''hayır'' olarak, yasağın kaldırılması yönünde açıkladı.

06/09/1988 Olay Irak hükümeti Celal Talabani güçleri dışındaki Kürtler için af ilan ettiğini açıkladı.
06/09/1988 Olay Gazeteci Mehmet Ali Birand hakkında "işte Apo, işte PKK " dizisi nedeniyle dava açıldı. Milliyet gazetesinin 17 Haziran tarihli nüshası dizi nedeniyle yasaklanmıştı.

06/09/1991 Ölüm Ressam Fahrünnisa Zeyd, Amman'da öldü.

06/09/1992 Ölüm Sinema sanatçısı Cevat Kurtuluş vefat etti.

06/09/1995 Ölüm Sosyalist Parti kurucularından Cenan Bıçakçı.

06/09/1998 Ölüm Japon sinemasının büyük ustası Akira Kurosawa, 88 yaşında Tokyo'da öldü.

06/09/2004 Olay iskenderun Körfezi'nde 4 yılı aşkın süredir bekletilen ''MV Ulla'' adlı gemi, taşıdığı 2 bin 200 ton ''toksik atık'' yüküyle battı.

06/09/2005 Olay Mersin'in Erdemli ilçesine bağlı Ayaş beldesinde (Elausa Sebaste) kazı çalışması yapan Roma La Sapienza Üniversitesi ekibi, M.S. I. yüzyılda Romalılarca yaptırıldığı sanılan, bölgenin en büyük tapınağını buldu.

Kaynak: http://www.tarihtebugun.g...r/index.asp?g=06&a=09
balıkesir'in kurtuluş günü.
58 yıl önce bugün, dinleyin.
http://www.acikradyo.com.....aspx?_mv=a&aid=26667

edit: dinlemeyelim mi!!?
balıkesir'in kurtuluşudur. Bugün de 90. yıldönümüdür. Her yerde şimdi tülükabaklar vardır. Memlekette olmak vardı.
balıkesir'deki şehir merkezinde bulunan çarşının adıdır aynı zamanda, 6 eylül!
balıkesir merkez ve bir kaç ilçesinin kurtuluş yıl dönümüdür. tüm hemşehirlerimize kutlu olsun. zaten kendimizin olan bu toprakları kaybedip geri kazanmanın neresini kutluyoruz anlamıyorum ama, olsun.