bugün

bir bardak soğuk su içiniz.
Ben 3 yıllıktan ayrıldım. Zamanda geçti üstünden. Tavsiyeye gerek yok. Onsuz yaşayabilirsin. Kendini sev.
6 sene sonra ayrılmış birisi olarak şunu diyebilirim asla basitlesip ucuzlasmayin. Geçmişinize saygınız olsun. Uzun süre yeni bir ilişki düşünmeyin dinlenin biraz. Hayatınıza yeni girecek kişiye ilk defa seni sevdim ayakları da yapmayın. Kimse yara bandı değildir. Saygılı olun lan.
Benim yüksek lisanslık sevgilime de geçerli bunlar?

Sorusunu çıkartır.
Bir de önlisans deneyin.
4 yılınızı biriyle çöp ettiyseniz, bence hemen dışarı çıkıp gezin.
dan bilzerian gibi yaşasanız da arada bir aklınıza düşecek. yapacak bir şey yok.
at yarışına başla hemen unutursun.
4 değil 5 de olsa bişey olmaz. zamanla her şey unutuluyor. sıkmayın canınızı .
çivi çiviyi söker. (sökmedimi)
4 yıllık bir süre, kullanım süresi-garanti kapsamı dışında değerlendirileceğinden fazla kafaya takmaya gerek yok.

zaten, değer verilen ve paylaşılan saygın ilişki olsa bu durum yaşanmaz idi. birliktelik-evlilik-sevgili her ne şekilde ifade edilir ise edilsin ortak yaşam aşk olgusu üzerine ise, fedakarlık ve anlayış gerektirir.

bu değerler olmayan yaşanmışlıklara fazla takılma yapılmaz.
kadın yada erkek, kullanım süresi geçtiği için değişiklilik-yeniliğe yönelmiş, bunun içinde şartları oluşturmuş olmalı.

sonuç, ayrılık.
alışkanlığın veya boşluğun verdiği hüzün-korku cocktaili etkisini zaman ile kaybeder. eğer alternatifiniz yok ise, bu ayrılık süresi zor geçer.
4 buçuk yıllık bi süreci sonlandırmış biri olarak verebileceğim tavsiyelerdir.

spora başlayın.

kendinizi yemeğe vermeyin.

arkadaş ortamınızı değiştirin bi süre herkes size onu sorucak sıkılıcaksınız onu hatırlamaktan hoşlanmıcaksınız vs vs.

biraz durup kendinize bakma zamanı. bu zamana kadar hep iki kişi düşünmüştünüz. artık daha az sorumluluk var ve biraz kendinize dönmelisiniz. kendinizi geliştirmeye bakın.

ders çıkartın analiz edin hatalarınızı ve cebinize koyun.

sürekli onu takip etmeyin yoksayın.

sıradanlaştırmak çok önemli ,olur öyle arada, hepimiz insanız muamelesi yapın gitsin.

ha ben bunları yapabildim mi tam olarak hayır. uyku bozukluğu olabiliyo, bazen saatlerce uyudum bazen hiç uyumadım. ama bu yukardaki saydıklarıma başlayınca ( ayrıldıktan 5 ay sonra başladım )gerçekten unuttum.

dışarda insanlar var. ondan daha iyi olamaz diyosun ama olabilirler. ilişkiyi bu kadar sürdüren senin çabalarındı zaten . uzun vadede senin için en iyisi olucak. yaşandı ve bitti. kabullenmek lazım bütün detaylarıyla. önünde yeni bi hayat var yeni insanlar var yeni deneyimler var.
1 sene hazırlık okunduysa ingilizcesiyle yabancı hatunlara iş atabilir bu yokluk durumundan sıyrılabilir yok bayan kişisiyse eğer o da aynı yolu seçebilir.
sakin olunmalı. kendini acıya kaptırmak an meselesidir. çok ince bir çizgisi vardır ağlaklık duruma geçmenin. gerekirse kendini sık, müzik falan dinleme. zinhar dinleme. yazık edersin kendine...
4,5 yıllıklar boşuna okumasın onlarda işe yaramaz. *
bu tarz başlıklar açarak düştüğü boşluğu doldurmaya çalışmamak.
çok kafayı takmamak gereken hadisedir. zira birbirlerine döneceklerdir. köpek bok yemekten vazgeçmez.
sinema yiyişkenlerinin asla veremeyecekleri tavsiyelerdir. 4 yıl lan 4.
- bi süre "başkası" kavramını aklınıza getirmeyin.
- olur da başkası kavramını aklınıza getirirseniz bilin ki o başkasında devamlı onu arayacaksınız. ama olay %50 ya olucak ya olmicak denemeye değmez bence.
- unutmak için değil (zira unutmak sadece hafıza kaybı veya büyük bir tramva ile olur) aklınıza gelmemesi için kendinizi oyalayın. ( yaklaşık 2 ay önce yaşadım bu durumu ve okuduğum kitabın, gittiğim yerlerin haddi hesabı yok.)
- yerli müzikten uzak durun. ( kıçı kırık diye bok attığınız adamlara o psikolojiyle ne söz yazmış arkadaş diyoruz sonra.)
- yerli müzik demişken pilli bebek, feridun düzağaç vb. abilerden özellikle uzak durun.
- asla unutamayacağınızı kabullenin. unutmak için çaba harcayıp kendinizi kandırmayın.
- olan oldu diye kabullenin, üzülmeyin. başlarda üzülün tabi ama dik durmak biraz daha iyidir.
- sadece bu durumu yaşayanın siz olmadığınızı bu başlığa benzer entrylerin de girildiğini fark edin. bu sizi motive etsin.
- bilin ki çektiğiniz acı yettiği zaman sizin için herşey bitmiş olucak. bi nevi sıranızı savmaya bakın.
- düzeleceği varsa düzelir diye bi nebze de olsa kadercilik oyununa bulaşıp rahatlatın kendinizi.
- bu süreçte ruhunuzun, kalbinizin çok yorulduğunu ve onların da dinlenmeyi hakettiğini fark edin.
- böyle başlıklara bel bağlamayın.

not: biliyorum bi gün bu entry'i okuyacaksın ve o mu diye düşüneceksin. sen kendine sormadan ben söyleyim. evet benim.
oha nokta atış başlık. 4 yıllık sevgilimden 15 gün falan önce ayrıldım. kötü oylanacak biliyorum ancak tavsiyeyi isteyen kişi erkekse bir süre türk kızlarından uzak dursun, mesela ben temelli uzak durma kararı aldım. şuan görüştüğüm ukraynalı bir kız var ve ne nazı, ne tribi, ne kaprisi, ne yalanı, ne dolanı var. herkeste işe yaramayabilir tabi ama benim canımın pek yanmamasını sağlıyor kendisi. hem güzel, hem şirin, hem sadık, hem her şey kısacası. he tabi ayrılıktan ayrılığa fark vardır muhakkak. "Ayrılan kim?" ya da "ayrılık sebebi ne?" gibi. türk kızından türk kızına da fark vardır amma daha bana doğru olan denk gelmedi. Kendimi de deneme tahtası yapmayı bırakmaya karar verdiğim için kendileriyle ilgilenmiyorum artık.
burada yazarın uzun bir ilişkiden henüz çıkamadığını anlayabiliyoruz. yardımlarınızı bekler, sayın yazarlar.
tavsiyelerimi birkaç kez yazdım sildim. yazımın bazı bölümlerinde kendi hayatımdan kesitler de verdim. ama sonra hepsini silip birkaç cümlede özetlemek daha doğru diye düşündüm.

çok değer verirsin, gider. çok değer vermezsin, gider. çok seversin, gider. çok sevmezsin, gider. ilgilenirsin, gider. ilgilenmezsin, yine gider. yani özetle arkadaşım, insanlar gider. çok fazla takılmayacaksın. yapabileceğin bir şey yok çünkü. giden gitmiştir.

adamın amına koyar ya bu gidiş.

nefes alamıyorsundur. mavi bile mavi değildir artık. solmuştur tüm renkler. kokusu da burnundan gitmiyordur bir türlü. ötesi yok işte.

klasik muhabbettir: spor yapmak, yeni hobi edinmek, başka hatunlarla takılmak. yeni hobiler, spor vb. idare eder seni ama başka hatunlar idare etmez. gittikçe kendinden iğrenirsin. iğrendikçe de aslında aranılan özelliğin "iyi" olmak değil, birinin hayatına girip zerre değer vermeden düzüp geçmek olduğunu anlarsın. iyice boka sarar sonra her şey. bir süre sonra durulursun ve artık sloganın bellidir:

"işimdeyim gücümdeyim."
geri dönmeye meyletme. zaten 4 yılın heba olmuş kalan ömrün de bu git-gellerle harcama.

not: 6 yıllık sevgiliden ayrılarak tecrübe edilmiştir.
ayriligin aci tadini almis yazar basligi. herkes ve buna bende dahil olmak uzere sozluge kosuyor baslik aciyor bu durumlarda. herkes birbirinden yardim istiyor neye guvenerek peki? hangi referansla kendi adimiza bu kadar hassas meseleleri baskalarina adciyoruz? icimizde ayriligin gurusu olmus insanlar mi var? hayir. herkes bu aciyi cekiyor. zaten sacma sapan bir suru sey yaziyor onu yapma bunu yapma oraya git bu direktifleri uygulayanlara ne oluyor? iki ay sonra gelip asosyalim yanlizim diye basliklar aciyorlar hoppalaa bu seferde burda sahte psikoloklar peydah oluyor sonra da is sacma bir hal aaliyor. iyisimi herkes bu durumlarda kendi aklini kullansin kendi hayatini kendi insiyatifiyle yonetsin. herkesin yasam tarzi farkli birinin aki digerinin karasi olabiliyor.
Eğer ayrıldıktan sonra kendinde boşluk hissediyorsan git konuş hiç düşünme!Tüm hayatın boyunca aklında kalır yoksa. Bir de çevrende biriyse, sürekli görmek zorunda kalıyorsan daha kötü. Ancak oh be diyorsan salla git bir iki gece dışarı çık unutursun. Bir iki geçici ilişki yaşa zaten adı bile aklına gelmez. Ama ben birinci yolu tavsiye ederim.

(bkz: Sıradaki gelsin)