bugün

Tür: Tiyatro

Yazan : John Buchan / Patrick Barlow

Çeviren : Mehmet Ergen

Yönetmen : Mehmet Birkiye

Oyuncular : Hakan Gerçek, Okan Yalabık, Demet Evgar, Bülent Şakrak

John Buchan'ın romanından Patrick Barlow'un sahneye uyguladığı 39 Basamak ingilizlerin hillarious dedikleri türden bir komedi. Yani gülmekten ölünebilir.

Patrick Barlow 39 Basamak'ı tiyatroya uygularken bu mizah anlayışını alabildiğine öne çıkarmış, gerilim atmosferinin çevrelediği alabildiğine çılgın bir komedinin izini sürmüş. Geleneksel komedi anlayışının vazgeçilmez ögeleri; dinamik ve durmak bilmez bir aksiyon, olmayacak ama harikulade teatral raslantılar, yaptıkları ile yapmak istedikleri birbirine uymayan karakterler, bin bir kalıba giren oyuncular, bu uyarlamada ustalıkla bir araya getirilmiş. Patric Barlow bu uyarlamayı yaparken Alfred Hitchcock izleğini sahne sahne takip etmiş, romandan çok filmin, Hitchcock un uyarlamasını sahneye getirmiş.

alıntı: wwww.mybilet.com

gittim, gördüm, izledim ve bayıldım! Şu sıralar istanbul'da oynanmakta, kaçırmayın derim.
muhteşem bir oyun, daha iyisi olamaz. oyuncular, zaten televizyondan tanıdığımız ve oyunculuklarını beğendiğimiz isimler.
- okan yalabık'ı çok severdim, şimdi daha çok seviyorum.
- demet evgar'ın oyunculuğunu beğenmezdim * oyundan sonra ise, üstüne oyuncu tanımam diyorum. ve hatta bu oyunda onun yerine, * oynayabilecek oyuncu olduğunu bile düşünmüyorum.
2 sene önce bursaya geldiğinde izlemiş olduğum ve oyuncularının karaktere çok iyi oturduğunu düşündüğüm, demet evgarı bir kez daha takdir ettiğim, okan yalabık'a tekrar hayran kaldığım ve hakan gerçek'in rolünün hakkını verdiği tiyatro.
bu gece kenter tiyatrosunda izlediğim, demet evgar ve okan yalabık ın harikalar yarattığı oyun... görülmelidir...
rejisine hayran kaldığım, fevkalade bir oyundur. Mehmet Birkiye yönetmenliğiyle harikalar yaratmış ama Demet Evgarın da hakkını yememek lazım, diye düşünüyorum. Oyunu müthiş taşıyor.Muhakkak gidilmeli ve bu hareket tekrar edilmeli. 3 kere izlememe rağmen, hala gidiyor ve götürmeyi düşünüyorum.
4 nisan pazar son kez kenter tiyatrosundaydı. tek kelimeyle harikaydı. keşke devam etseydi de izleyemeyenler ve bir kere daha gitmek isteyenler gitseydi. oyun o kadar güzeldi ki hala heranını hatırlıyorum. ayrıca, okan yalabık ın performansı o kadar iyiydi ki resmen hayran oldum kendisine.
reji harikası bir oyundur.
hakan gerçek performansıyla şaşırtır demet evgar her zamanki gibi muhteşem okan yalabık harika bülent şakrak ise "cuk" oturmuştur.
okan yalabık'ın yerde uçuşan çalı taklidi yaptığı oyundur.
şu günlerde sivas devlet tiyatrosunda sahnelenen oyun.oyuncuların mükemmel oyunculukları bile oyunu kurtaramadı.çok sıkıcı ne yazık ki.
Bugün Merinos kültür merkezinde izlediğim oyun.aynı oyuncular ve Engin hepileri var.okan yalabık ve Bülent şakrak tipten tipe girdiler ve başarılıydılar.demet evgar Harika bir oyuncu,farklı tiplere büründü.oyunculuklar iyi fakat konuyu çok beğenmedim.ingilterede geçen bir olayı anlatıyor.2008 yılında vefikpaşa Tuncer salman ın oynadığı Yaşar ne yaşar ne yaşamaz oyunu muhteşemdi.açıkçası yabancı oyunlardan ziyade yerel oyunları tercih ederim.
biletleri hemen tükeniyor arkadaş. bir gidemedik.
engin hepileri, demet evgar, okan yalabık ve bülent şakrak'ın oynadığı oyun. kadrodan dolayı büyük bir beklentiyle oyunun biletini -paraya kıyıp- aldım ve sonunda biraz hüsrana uğradım. oyunun başrolleri olan engin hepileri ve demet evgar'ın oyunculukları ne kadar kötüyse okan yalabık ve bülent şakrak'ın oyunculukları bir o kadar iyiydi. demem o ki; ben size gitmeyin demiyorum, hobi olarak yine gidin ama büyük beklentiler içine girmeyin. beklentilerinizi karşılamayacaktır.