bugün

158 gün kafayı dinleyecek vatan evlatlarıdır. acemi birliğinde çamaşır yıkatma ihtimali düşük. bol miktarda iç çamaşırı alın(haki renk). tıraş malzemesi, küçük asma kilitler(3 tane en fazla), çarşıya çıkınca giyebileceğiniz dış kıyafetler dışında yanınıza bir şey almayın(her şeyi orada veriyorlar ve dışarıdan getirdiğiniz hiçbir şeyi içeride giyemiyorsunuz). botu sivilde giydiğinizden 1 numara büyük alın. yemin töreninden sonra evci çıkmak için şartları zorlayın(2 gün özgürlüğün tadı paha biçilemez). usta birliğine gidince uzun dönemlerle papaz olmayın. zamanla size alışıyorlar ve saygı duyuyorlar. askerde hak hukuk aramayın, yok. işinizi yapın, kafanızı hiç bir şeye takmayın. teknolojiden uzak kalınca ruhunuz dinleniyor. son bir ay ya da 2 ay telefon kullanırsınız, başlarda usta birliğinde fazla kasmayın. muhtemelen 17 mayıs'ta terhis olacaksınız. hayırlı teskereler şimdiden.
su an keske 12 aralık olsa da gitsem. yoksa kasmaktan kanser olcam. (bkz: bitse de gitsek)
vatan borcunu ödemeye gidecek olan arkadaşlarımızdır.

2 sene önce aynı zamanlar benimde içinde dahil olduğum gruptur.

kar yağmıştı o gün komando asteğmen çıkıp eğirdirin tepesini ilk gördüğümde hasssiittt diyip daha ilk dakkadan moral sıfır olmuştu

velhasıl yaptık güzeldi bitti

edit: o ekşi veren arkadaş umarım askerliğin bitmez bilader
01.12.2012 tarihinde sabah saat 05:30 da bursa dan balıkesir'e vardım. nizamiye kapısında isim yazdırılıyor. listeye ismimi yazarken bir baktım 540. sıradayım ve hemde daha sabah 5.30 da. neyse saat 08.00 de içeri girdik ve ziyaretçi alanında beklemeye başladık. gruplar halinde otobüslerle sınav yerine götürülmeye başlandı. 11.00 gibi otobüslere bindik ve sınav yerine gittik. kumanyalar dağıtılırken sınavda olduğumuzdan karnımızda çok acıktı. sigaralar bitti. tam bir eziyet halne dönüştü. BÜTÜN iŞLEMLER BiTTiĞiNDE SAATLER 17.00 dı.

edit: beyler 10 aralıkta gideceğimiz yer belli olunca, bize tekrar yol parası verecekler mi? vermeyecekler diye duydum ama.
349 dönemmi aboww ben 297 ydim galiba.
Hatay serinyol a gidecek arkadaşlara Allah'tan sabır diliyorum..

337 ksd olarak zaman nasıl çabuk geçiyor onu bir kez daha gördüm...
303. kısa dönem askerlik yapmış biri olarak epey yaşlandığımı gösteren hadise. 349 ne lan, adam mı öldürdünüz naptınız amk. bitmez olm sizin askerlik.
Gecen sene bu zamanlar 343 olarak izmir adnan menderes hava alaninda gorev yaptigim, sizlerle ayni duygulari yasadigim donemdir.

Hic kasmayin arkadaslar, cogunuz kisa donem cikarsa iyi ki kisa gelmisim diyeceginiz, her yonden avantajli olacaginiz bir 158 gun var onunuzde.

Mutlu olmak istiyosaniz askerde hic biseyi sorgulamayin, niye boyle, ne anlami var simdi bunun diye sakin sormayin, size soyleneni yapin gecin.

Hepinize simdiden hayirli tezkereler.
heyecanla düşeceği yeri merk eden adaylardır.

nedense içimden ısparta geçiyor, haydi bakalım.
''ben mi gideyim oğlum bu saatten sonra'' diyerek kızdırılacak olan dönemlerdir. aralık dönemi en güzel dönemdir kanımca, herkes ayrı sıkıntı çekmiştir ayrı bir durum fakat benim gözlemlediğim hava kararınca askerde iş bitmektedir ve kış mevsimi asker için bulunmaz nimettir. tabi nerede yapılacağı önemli. hepsine şimdiden hayırlı tezkereler, sağ salim gider gelirler inşallah.
bunlardan biri de benim.

ve benim bi sorunum var sevgili yazarlar.
dün sınava girdim, her işimizi hallettik. arkadaşlarla eve dönerken farkettim ki, bize en son verilen sarı zarfı kaybetmişim. acaba ne yapmam gerekiyor bi bilgisi olan varsa, mesaj kutumdan bana ulaşmalılar.
izmirde yedek subay adayı olarak yer alacak arkadaşlara engin tecrubelerimle yardımcı olabileceğim güruhtur.
bugün statü sınavına girdiğim güruh olmakla birlikte, 1 aralık itibariyle asker sayılmaktadırlar. net.
bugün sınavına girdim de arkadaş o soruları bile tartışan bir kesim var üniversite okumuş. matematiği hayatında hiç görmemiş kişi bile 4 işlem yapabiliyorken kıytırık bir sıralama işlemini yarım saat tartıştı önümdeki 2 genç. soracaktım "hangi üniversiteden mezunsunuz" diye de korktum pamukkale diyecekler diye.
12.12.12 nasıl bir talihtir arkadaş, millet düğün için tarih alır biz asker oluruz. hadi bakalım hayırlısı.
benden bir önceki adaylardır, siz gidin ben geliyorum.
(bkz: 351 dönem kısa dönem ve yedek subay adayları)
benim de aralarında bulunduğum dönemdir. kurbanlık koyun gibi beklemekteyiz. *
mayıs ayında döndükleri zaman; "ne ara bitti lan" ve ya "ne çekilmez çilem varmış yarabbi" diyecek kişilerdir.
Hangisini diyeceğiniz sizin ellerinizde.

Nacizane tavsiyem, kışlaya adım attığınız vakit her şeyden (zoraki de olsa) zevk almaya bakın. Hani derler ya "askeriye de mantık aranmaz"... Halt etsin onu diyenler.

Askeriyede 1-2 mantık vardır onlarda;

1- tecavüz kaçınılmazsa zevk almaya bakacaksın.
2- eşeğe hacı dayı demeyi bileceksin. (bütün üstlerin eşek olmayacak, aralarından 1-2 tane çıkar anca. 5 parmağın 5 i de bir değil)
3- bir kaç dost edinip, her zaman destek olacak ve gerektiğinde destek isteyeceksin.

Giderken yanınıza şunları şunları alın demeye gerek yok, zaten onlarca defa duymuşsunuzdur. *
Not: Allah yâr ve yardımcınız olsun.
fiziksel olmasa da sözsel tacizlere uğrama olasılıkları yüksek olan yazarlardır. Hele ağızları bayağı bozuk ve "sikerim, sokarım" ayaklarında iseler, Allah gerçekten yardımcıları olsun.

Vardı bir eleman böyle, askerde... amaaan neyse, herkes hak ettiğini bulsun.

Allah tüm mehmetçiklerin yardımcısı, adam olamamış heyecanlı ergen irilerinin de adamlık öğrenmesini nasip etsin inşallah.
12 aralık'ta teslim olcak askerlerdir.

şahsen benim tek meraklandığım nereye düşeceğim sorusudur.
adayların nerede askerlik yapacakları ayın 10'unda belirlenecektir.
aralarında hayatımın aşkı olabilecekken, askere gideceği için olamamış bir genç yiğidonun olduğu adaylardır.
yolları açık olsundur.
zatımın da aralarında bulunduğu asker grubudur.2 gün sonra teslim olacağız olmasına da tezkereyi şam veya halepte de alabiliriz.herkese hayırlı tezkereler.
sivasa bekleriz 349 gelin artik.
çok heyecanlı anları yaşıyorlardır sanırım bende yaşamıştım 295. dönem hava asteğmen olarak tamamladım çok şükür...
ota boka bu nasıl iş bu mantuksız bole saçmalık olmaz gibi ifadelerle başlanacak. sonra zamanla robotlaşılacak ve kafanızı sadece şafak saymaya yoracaksınız. 335 de bayağı gerilede kalmış vay be. hadi şimdiden hayırlı teskereler. bu arada (bkz: bitmez).