bugün

vatan borcunu ödemeye gidecek olan arkadaşlarımızdır.

2 sene önce aynı zamanlar benimde içinde dahil olduğum gruptur.

kar yağmıştı o gün komando asteğmen çıkıp eğirdirin tepesini ilk gördüğümde hasssiittt diyip daha ilk dakkadan moral sıfır olmuştu

velhasıl yaptık güzeldi bitti

edit: o ekşi veren arkadaş umarım askerliğin bitmez bilader
şimdi buraya bin bir türlü şeyler yazılacak tabi ilk defa gidecek arkadaşlar için bilinmezliğin verdiği bir korku.Ben bu arkadaşlar için birkaç psikolojik tutunma noktası söylemek istiyorum:

-Askerde ilk gece , askerde ilk yemek , askerde ilk ilk ilk sözlükte her yerde görmeye alıştınız türlü hikayeleri abartarak anlatıp kafanızı bulandırdılar di mi ...alayını siktir edin...Gidip uyuyacağınız o yatakta yatan ilk kişi siz değilsiniz sonda olmayacaksınız , adı üstünde 349.dönem yüzlerce yani ve hepsinin askerlikleri bitti, o yüzden olayı fazlaca dramatize etmeye hiç gerek yok elbette insanız farklılık herkesi bir miktar üzecektir ama dediğim gibi ne ilk ne de sonsunuz

-Unutmayın günümüzde askerlik eskiye göre çok çok rahat benim dedem üç sene askerlik yapmış bir kez dahi evine gelmeden, annemin dediğine göre giderken 2 yaşında olan çoçuğu 5 yaşına geldiğinde tanıyamamış ama sizin en uzununuz sadece 12 ay askerlik yapıcak ki bu da çok azınız artı maaş alacaksınız.

-Benim sevgilim var annem var babam var nasıl dayanıcam ? Askere gitmeden 20-25 gün önce babası ölen ve askerliğini gidip 15 ay yapan 20 yaşında genç tanıyorum onun askerliği de bitti arada bir görüyorum maaşallah gayet iyi..

Anlayacağınız arkadaşlar fazlaca büyütmeden gidin askeriyedeki o kostümleriniz içerisine girin , etrafınızda olanlara çok fazla ciddiye almadan disiplini de elden bırakmayarak paşalar gibi askerliğinizi yapın...çıkışta da kıyafetinizi asar oyun kollarınızı yeni arkadaşınıza devredersiniz kendinize iyi bakın.
289.dönemlerden tam tamına 10 sene sonra teslim olacak devrelerdir.
zira bizler 12 aralık 2002'de teslim olmuş idik.
bu vesileyle iyice kadayıf olduğumuzu da anlamış oluyoruz.
mayıs ayında döndükleri zaman; "ne ara bitti lan" ve ya "ne çekilmez çilem varmış yarabbi" diyecek kişilerdir.
Hangisini diyeceğiniz sizin ellerinizde.

Nacizane tavsiyem, kışlaya adım attığınız vakit her şeyden (zoraki de olsa) zevk almaya bakın. Hani derler ya "askeriye de mantık aranmaz"... Halt etsin onu diyenler.

Askeriyede 1-2 mantık vardır onlarda;

1- tecavüz kaçınılmazsa zevk almaya bakacaksın.
2- eşeğe hacı dayı demeyi bileceksin. (bütün üstlerin eşek olmayacak, aralarından 1-2 tane çıkar anca. 5 parmağın 5 i de bir değil)
3- bir kaç dost edinip, her zaman destek olacak ve gerektiğinde destek isteyeceksin.

Giderken yanınıza şunları şunları alın demeye gerek yok, zaten onlarca defa duymuşsunuzdur. *
Not: Allah yâr ve yardımcınız olsun.
istanbuldan adayligimi koyup rekabete girdigim adaylardir. may the "kisa donem" be with us.
yarından itibaren asker sayılacak olan adaylardır.

stres yapmayın diyeceğim ama yapacaksınız sonuçta ister istemez. sonuçta sivil hayattan, alışkanlıklarınızdan, zevklerinizden ve sevdiklerinizden bir süreliğine dahi olsa ayrılıyorsunuz ve tamamen her şeyden çok farklı bir düzenin içine giriyorsunuz.

"öyle şey mi olur yahu" "bunun neresinde mantık var" diyeceğiniz o kadar çok sinirinizi bozacak olay yaşayacaksınız ki tezkerenizi alıp askerliğiniz bittiğinde sivil hayatta bu olayları dalga geçerek, kahkahalarla anlatacaksınız. emin olun öyle olacak.

kasmayın kendinizi, kasarsanız acır * relaks olacaksınız, işten kaçmayın, tam tersi orada bir göreviniz olsun, bir şeylerle uğraşın ki şafak sıkıştırmasın. boş boş oturarak zaman geçmez zira.

bir de kısa dönem olarak gidiyorsunuz, ağırlığınızı koruyun, yaşınıza göre hareket edin, gittiğiniz birlikte uzun dönemler olacak ve size saygı gösterecekler, hem yaşınıza hem de eğitim durumunuza. benim gittiğim birlikte bu böyleydi, aksini hiç duymadım zira.

nasıl geçecek diye düşünmeyin, geçiyor. daha dün gibi hatırlıyorum 331 dönem yedek subay adayı başlığını sol frame'de görüp stres olduğum dönemleri... teslim oldum sonra bir baktım 16 mayıs gelmiş, havaalanında izmir uçağını bekliyorum...

geçecek yani... allah kavuştursun şimdiden.
303. kısa dönem askerlik yapmış biri olarak epey yaşlandığımı gösteren hadise. 349 ne lan, adam mı öldürdünüz naptınız amk. bitmez olm sizin askerlik.
vayy bee şu iki gün o kadar kötü ve hızlı geçiyorki, gözünüz hep saatte olsa bile çok hızlı geçer bir bakarsınız veda vakti gelmiş çatmış.
331. dönem olarak şunu söyleyebilirim senenin en güzel döneminde gidiyorsunuz günler kısa, her daim sıcak su var vs. vs. hayırlısıyla gidip dönün inş.

amasya jandarma alay k.lığında yapacak olanlara ücretsiz tavsiyeler veririlir.*
343. aralık celbinde gitmiştim, en kıyak dönemdir bu. günler kısa ve karlıdır. sırf deli gibi kar yağıyor diye eğitim yapılmadığı olur.

tek derdiniz soğuk olacak ona da kat, kat giyinerek çare bulabilirsiniz, hayırlı teskereler. ha unutmadan;

(bkz: torun torun ötmez borun)

edit: unutmadan ekleyeyim, bu arkadaşlara yılbaşına nöbette girme gibi dayanılmaz hafiflik yaşatan aksiyonlar müdahil olabilir.
giderken yanınıza hiç bir şey almadan gidin orada gerekli olan her şeyi veriyorlar, ihtiyac maddelerini de kantinden ucuz fiyatla temin edersiniz. terlik, bot gibi herkesin aynı özellik ve renklerde kullandığı eşyalara işaret koyun yoksa hemen yer değiştirir. askerliğin son gününe kadar terliği bilmediğim birisiyle ortak kullandık, kim erken gelirse o alıyordu.
12.12.12 nasıl bir talihtir arkadaş, millet düğün için tarih alır biz asker oluruz. hadi bakalım hayırlısı.
Sınıf: Jandarma
ilk Katılışını Yapacağı Sınıf Okulu /KASTAMONU 5'iNCi J.EĞT.A.K.LIĞI/GÖLKÖY
Temel Eğitimini Müteakip Katılış Yapacağı Esas Birliği: J.K.LIĞI/ARDAHAN

Winter is coming.
yarrağa yan basma ihtimalleri olan asker adaylarıdır. umarım savaş çıkmaz hiçbir askerimizin kılına zarar gelmez.
acemi birliği:15'inci P. Eğt. Tug. K.lığı
AMASYA
usta birliği:Kars Sarıkamış.
dahil olduğum gruptur. çok gerildim, sıkıldım. herkes sağlı sollu, onu yap bunu yapma mesajları verdikçe kafam karışıyor.