bugün

Motorine 1 lira 40 kr, benzine 2 lira dombra.

https://twitter.com/yirmi...lLxUn2JJK6V-nN7w&s=19
çok şükür 32 ocak yok dedirtmiştir. bunlar seriye bağladı mı giderdi yoksa *

30 ocak 1.5 lira 31 ocak 1.4 daha. ne etti ? 43 lira. mhp nin kuruluş yılı hayırlı olsun hadi bakayım.
Şimdi bu adamlar zam yapıyordu seçimden önce sürekli doğru mu?

Evet.

Siz yine seçtiniz doğru mu?

Evet.

Kendi düşen ağlar mı ?

Hayır.
Geçenler de, yine cennet ülkemizin bir yerlerinde petrol pörtlediydi, sahi ne oldu o iş?.
Gabarda 30 bin varil çıkıyormuş hedef 100bin varilmiş, yüz bine çıkarsa işçi maliyeti artacak bunu karşılamak için yine vergiler yükselecek.
aldigi 50 liralik benzinle reisi karsilamaya giden tipler vardi.

vitaminsizlikten gebermediyse metrobüsle gider artik.
Büyük ekonomik sıçrayış bu şekilde devam edecek! Türkiye büyük şahlanışıyla amerika'sına, almanya'sına parmak ısırtıyor.

Reyizinin önderliğinde hem dünyayı hem de uzayı fethediyor!!

Durmak yok, yola devam !!
haber niteliği taşımayandır. şaşıran var mı ?
Benzine yapılan her zam enflasyonda misliyle dönecektir. Bunlar bunu biliyorlar ve enflasyonu düşüreceğiz diyorlar, ve yüzde ellimiz de inanıyor maalesef. Bu arada enfalsyon üçünde açıklandıktan sonra benzine zam yapılır, açıklanmadan üç gün önce değil, ki düşük rakam olsun.
Ver coşkuyu kolonlar inlesin.
Bayrak inmedi ya, ezanlar susmadi ya isterse 50 lira olsun yine aliriz. Reis basimizda oldugu surece bizi bu conilerin oyunlarina gelmiyecegiz.
sürüngenler için önemsiz bir detay...
60 liralara hazir olun... ytd.
Geldi. Çok geldi.
Haram zıkkım olsun amk. Lan bu nedir her gün hergun zam. Devlete çalışıyoruz vallahi.
Çok güzel...gelsin tabii...şahlanışın etkisi!!

Kıskanan çatlasın!!
küresel bir kriz var mı?
yok. var diyen ya geri zekalı, ya cahil, ya embesildir.

türkiye için, ne bileyim... yunanistan'a mı daldık? almanya'ya savaş mı açtık? kıbrıs'ın tamamını mı aldık? filistine asker yollayıp israil ile mi savaşıyouz?
o'da yok.

götü kırık israil filistin savaşı, yemen de kıçını taşla silen 3-5 deve çobanı 1-2 roket atıyor, ruslar ukrayna ile savaşıyor ve bırakın bunların sorun olmasını; avrupa abd bunun için sevinçten göbek atıyor.
ne yani 2. dünya savaşı olduğu dönemde ki açlığı yokluğu yaşıyoruz. böyle bir çatışma mı var?
bu da yok.

deprem, sel, tayfun, heyelan, yanardağ patladı, tsunami oldu, nükleer felaket yaşadık, milyonlarca genç nüfusumuz öldü de bizde ne tarım yapacak alan ne hayvan besleyecek otlak ne de bunlarda üretim yapacak insan gücümüz kalmadı durumu da yok.
biz bunun için sudan da tarım arazisi kiralayıp orada tarım yapmaya kalktık ama elimize yüzümüze bulaştırdık.
bunun için ithal ettiğimiz sığırın karnını doyurmak için saman ithal ediyoruz diyen de yok.

suriye gibi türkiye'de iç savaş çıktı milyonlarca insan göç etti ve öldü. şehirler tarım alanları sanayi turizm battı yıkıldı bombalandı insanlar yok oldu, hazine tamtakır oldu üretim biti durumu da yok.
ulan biz savaşan Suriye'den patates savaşan Ukrayna'dan buğday alıyoruz. adamların ülkeleri bombalanıyor. yüzbinlerce mayın, on binlerce yanmış parçalanmış zırhlıı araç, topraklarında patlayan milyonlarca bomba eli silah tutan erkekler cephede ya da yurt dışına kaçmış ama onlar patates soğan ekmek et kuyruğunda değil.

ne oldu?
1970 ve 1980'li yıllarda arap israil savaşında arapların petrol satmaması ambargo uygulaması kotaları düşürmesiyle abd ve avrupa da tüm dünyada petrol krizi mi var?
yetmez gibi kıbrıs savaşına mı girdik de tüm dünya bize ambago uyguluyor?

pazara çıktım. çöp diyeceğimiz yem fabrikalarına gidecek kalitede hamsi kilosu 100 lira. haftada iki kere balık yiyin dedikleri en sağlıklı besleyici balık ithal norveç somunu marketlerde 550-600 lira. pazarda çakma türk karadeniz somonunu norveç diye kakalıyorlar, o'da 350 lira. 4 kişilik aile üç tarafı denizlerle, toprakları derelerle göllerle dolu olan ülkemde insanlar balık yiyemiyor.

eğitim çağında çocuklarda kansızlık hat safhada.
sınav sonuçlarına bakınca bu çocukların başarı ortalamaları nörolojik bir rahatsızlığı (zekâ özürlü-embesilite) seviyesinde. çünkü çocuklarda kansızlık gelişim bozukluğu dünya ortalamalarının kabul edilebilir sınırların çok çok üstünde. çocuklarda kansızlık özellikle çocuk gençlerde öğretim çağında başarısızlığın düşük sınav sonuçlarının-başarızlığın en büyük nedenlerinden biri olup dengeli sağlıklı yeterli beslenemeyen çocuklarda ekseriyetle öğrenme-algılama sorunu yaşanır.

aynı şekilde sokaklarda insan manzaralarında görmekteyiz. hastanelerde yazılan vitamin hapları antidepresanlar rekor seviyede ki; beslenme yetersizliğinde (açlık seviyesinde) yeterli vitamin, mineral protein alımı yapılmadığı zaman insanın ilk tepkimesi davranışında-ruhsal durumunda bozukluk-rahatsızlık olarak ortaya çıkar.
beyini besleyen proteindir. yani düzenli olarak kırmızı et ve balık, yumurta tüketimi ölene kadar yapılmalıdır.
vegan beslenme ile alınan protein vitamin asla kırmızı et balık yumurta yerini tutamaz. et balık yumurta tüketimi açlık seviyesi altında olanlar ile anne karnından başlayarak 18 yaşa kadar yetersiz beslenme içinde olan birine kalkıp kuru fasülye ye onda da vitamin protein var demek cahillik ötesi aptallıktır.

düşen eğitimin kalitesinde çocuklarımız yeterli dengeli ve sağlıklı beslenmemenin önemi büyük. beyni besleyen yeterli vitamin protein mineral alımıdır. çocuklar okuduğunu anlamıyor. sadece bu eğitim sistemi yetersizliği bozukluğu kalitesizliği demek geri zekalılık ötesi apttallıktır. kansızlık çeken çocukların öğrenme idrak sorunları yaşaması kaçınılmaz.
hastalıklı bir toplum olduk ve toplum olarak açlığı yaşıyoruz.
insanlar artık dengeli sağlıklı yeterli ve kaliteli beslenme değil de karın doyurma derdinde ve bu toplum artık resmen hastalıklı bir toplum yapısına döndü.
bakınız sağlık verilerine...

sorun artık zam, ekonomi, hayat pahalılığı olmaktan çıktı.
sorun bir yaşam sağlık ve açlık sorunu oldu.
https://www.tppd.com.tr/akaryakit-fiyatlari
bugün ham petrolün varili 82.51 dolar. benzin 38.36 lira, mazot 41.60, lpg 20.11 lira.

geçtiğimiz 14 eylül 2023 yılında eylül ham petrolün varili 90.28 dolar. benzin 38.47, mazot 39.99, lpg 17.0 lira

2022 şubat ayında ham petrol 96 dolardan yükselmeye başladı ve haziran ayında ham petrol 122 doları gördü.
ham petrol 96 dolar olduğu dönemde benzin 19.25lira, mazot 21.24 lira ve lpg 10.68 liraydı.
ham petrol 122 dolara çıkınca benzin de 26.23 liraya, mazot da 25.92 liraya, lpg de 11.55 liraya (haziranın ilk haftası) çıkmıştı.
2008 yılında ham petrol varili 140 dolara dayandığında benzin-mazot 3.50 lira civarındaydı. dua edin de bu seviyelere ham petrol gelmesin.

o yıllarda 1 dolar 1 tl diye sevinen, türkiye uçuyor kaçıyor büyüyor diye sayıklayanlar, dünyanın 10 büyük ekonomisi olacağız diye rüya görenlere dolar bazında benzine mazota ortalama 2 dolar ödüyordu.

körfez savaşları, afganistan, mortgage başta olmak üzere büyük krizler vb nedenle savaş ekonomisinin krizlerin finansmanı ve dünyada muhalif söylemleri baskılamak için piyasaya sürülen trilyonlarca dolar, düşük faiz yanında ülke olarak elde avuçta varsa satıp hayırsız evlat gibi özelleştirme, satılan özel sektör markaları, düşük faizle alınan kredilerle hayırsız evlat gibi hazırdan yeme ekonomi modeliyle havadan yağan dolar yağmurunda ıslanıp laylaylom yapıyorduk.

bu piyasaya sürülen dolarların geri çekilmesinde (bakınız pandemide verilen paralar hibelerin oluşturduğu likiditeyi piyasadan çekmede yaşananlar) elde ne varsa satıp gelen dövizi yatırıma üretime değil de ithalata harcarken, benzine mazota dolar bazında litresine 2 dolar öderken elin gavurundan 2-3 kat pahalı ödeme yaparken yarın bu deniz bitince biz ne yapacağız diye endişelenen insanları devletçi tutucu statükocu ekonomiden anlamayan tek parti zihniyeti diye damgalıyorlardı.
ben de ekonomistim o zaman amk...
henüz gelmemiş zamcıktır. sabah baktım dünkü ile aynı ya adamlar tabelaları değiştirmeyi unuttular ya da bu gece yansıyacak. mutlaka yansıyacak da işte..
var ki zamlı ödüyoruz kardeşim alla alla.
and olsun ki oyumu Reis’e vericem bu sefer kesin... oyle basa boyle tarak %99 alsin dibi görelim.
thebiggraywolf in amma zoruna gitmis. adam yazdikca yaziyor, yetmiyor, yeni bir entry de gene yazdikca yaziyor.... daha evelden baska bir ulkede mi yasiyordu acaba?
Çevremdeki araba kullanan herkesin;
- kanka bana bi motor bakalım. Sen senelerdir benzine zam geldikçe bizle dalga geçiyorsun, ciğerimiz söndü.

Dediği zamdır.
zorumuza giden yok. şu an dolar bazında benzin mazot ucuz, bunu demek istiyorum ama yazdığım halde anlamayacak cahillere dert oluyor. seçimden sonra asıl zamlar ve fiyatlandırılmalar görülecek. ödemeler dengesi ve cari açık sürdürülebilir olmsı için senin benim gibi cahil amele tayfasının cebine devlet el atacak.
herhalde dolar bazında ödeme yükümlülüğüne girip garanti verdiği milyarlık yatırımlara (çoğu gereksiz) hesap hataları yaptığı projeler, lüks ve israf içinde kamu harcamalarından değil de ödemeler dengesi, cari açığın sürdürülebilir olması bizim cebimizden finans edilecek.
yok yani dolar bazında ödeme garantisi verdiği projelere kalkıp "biz yerli ve milliyiz. ben yoldan geçen, köprüden geçen, tünelden geçen, havaalanına giden gitmeyen geçen geçmeyen vatandaşımdan dolar almıyorum ki sana dolarla ödeme yapayım veya fiyatlandırayım" diyecek hali yok.
zaten diyemez de...
çoğu projeler için uluslar arası tahkim, yurt dışı mahkemeler görevli olacağından bir şey demeye yetkimiz de gücümüz de yok.
unutmadan...
umurumda mı?
tabi ki hayır!
sadece insanlık görevimizi yapıyoruz.