bugün

bütçe planlamasından yoksun tiptir. 3 bin lira bu şartlarda fazlasıyla yeterli bir meblağdır.

1200 lira kira olsa, 300 lira faturalar olsa, mutfak alışverişine de 250 desen 1750 yapar. yol parasını şirket veriyor zaten geriye harcanacak 1250 lira kalıyor. müsrif değilsen o para diğer her türlü gideri karşılar açık ve net.
Evli ise geçinemez tabıkıde ama şu da var geçinmek aylık yaşamak mı insan kenara bir şeyler koymak ister yukarıda yazan Harcamalar dışında masraf zaten bulunmaktadır.
bekar, ailesiyle yaşayan, eve para vermeyen birisi değilsen mümkün değil.
1200 tl kiraya oturacağın ev, bodrum kat veya girişten de bir alt kata ineceğin rutubetli yerler olur. Normal bir ev kirası en az 1500-1600 tl. Mutfağa en az 500-600 harcarsın. Temizlik malzemeleri 200 tutsun hadi. Faturalar sabah işe git akşam gel olduğu için çok gelmeyeceğini hesap etsek dahi en azından bi 300 gelir. Telefon faturan, ıvır zıvır hesapta olmayan şeylere de bi 150-200 arası gitsin. Yani kıt kanaat geçinsen bile ortalama 2700-2900 arası bir giderin oluyor. Kalan 100 lirayla da birikim bile yaparsın dimi kardeşim? Ki bu şartlar kişi tek yaşıyorsa olur ancak. Bi de evli çocukluysa geçmiş olsun.

Günümüz Türkiye'sinde Asgari ücretin en az 3500-4000 tl olması lazım ki, bir nebze yaşayabilsin vatandaşlar. Asgari ücretle geçinmeye çalışan ailelere allah sabır ve kolaylık versin.
şaka gibi bir durum. mutfak alışverişi 250 lira desen dedikten sonra okumadım.
Sözlükte yine birilerinin canı "kulaklarım kızarsın" istemiş durumu.
durup dururken "Yobaz mı, çomar mı yoksa canı sadece küfür isteyen biri mi?" diye insanı düşüncelere gark eden durum.
3 bin lira maaş ile ( şimdilik ) tam çıkmaza girilmez, bir şekilde yol bulunabilir.
ancak yaşatmaz da... buna sürünmek denir. *
ailesi ile kalmıyordur, evlidir geçinemez. bu devirde 3 bin tl para mı ? bu paraya geçinilir diyen ailesi ile kalan bekardır ya çok zengindir market fiyatlarını felan bilmez ya da köyde felan yaşıyordur.

artık zengin durumu iyi kişiler bile zor durumdayız diyor. yanlış kararlar ekonominin içine etti.
Üç bin lira sanmıyorum benim benzin parama yetsin.
Makul tiptir. 3000le geçinebilende sorun var. 3000le nasıl ev dönecek lan.
3.000 tl dedigin ne ki ? Utanmadan 250 ye mutfak masrafı yaparsınız demişsiniz. Ulan her gün ekmek kemirsen su içsen bile 250 olmuyor. Şunu sorgulamamanızı geçmiyorum bile et nasıl lüks olabilir ? Ulan utanmazlar bu ülkede eti hayatı boyunca 3-5 defa yiyebilmiş insanlar var. Siz insanları keyfiyen mi çalışmıyor sanıyorsunuz ? Adam mühendis sen gelip yeni mezunsun diye adamı asgari ücretin de altında çalıştırıyorsun. Düpedüz gasp bu. Ki ülkede okuyamamış insanları saymıyorum bile. Bu ülkede babalar çocuklarına ekmek götüremedikleri için kendilerini yakıyor, bu ülkede bir anne çocuklarını kurutma makinesi ile ısıtmaya çalışıp kahrından ölüyor siz hala utanmadan böyle başlıklar açıyorsunuz. Yüzünüze tükürsem çok yaşa dersiniz.