bugün

dünya dans günü.

(bkz: 29 nisan dünya dans günü)
HMM.. çok manidar bir tarih...

29 nisan 2008 - erken emeklilik için son gün
2007 - Çağlayan Mitingi.
2005 - suriye 29 yıl sonra lübnandan çıktı...
1991 - bangladeş'te korkunç kasırga
1984 - dünya dans günü
1979 - 1 mayıs sokağa çıkma yasağı ilanı
1971 - ilhan selçuk ve çetin altan yavru ergenekon için sorguya alındı ünlü kitabını yazdı.
1951 - helsinki dünya serbest güreş şampiyonu olduk
1945 - adolf hitler evlendi ve rus tankları berline girdi
1429 - jan dark komutasındaki fransız ordusu ingilizleri yendi.
liyenda nın doğum günü.
ve
1903 - Alberta'da (Kanada) meydana gelen toprak kaymasında 70 kişi öldü.
1916 - Kutü’l-Ammare Zaferi: Halil Kut Paşa komutasındaki 6. Ordu Irak cephesinde Kut'ül Amere kasabasında ingiliz Mezopotamya ordusunu teslim aldı.
1939 - Türk güreşçileri 66 ve 87 kilolarda Avrupa ikincisi oldu.
1945 - italya'daki Alman birlikleri teslim oldu.
1945 - Sovyet tankları Berlin'e girdi.
1945 - Adolf Hitler, Eva Braun ile Berlin'd evlendi ve Amiral Karl Dönitz'i veliahtı tayin etti.
1949 - Sabahattin Ali'yi öldüren Ali Ertegin'in yargılanmasına başlandı.
1951 - Helsinki'de düzenlenen Dünya Serbest Güreş Şampiyonası'nı Türk Milli Takımı kazandı.
1955 - Güney Vietnam'da iç savaş başladı.
1959 - CHP Genel Başkanı ismet inönü, Ege illerini kapsayan yurt gezisine çıktı. Ankara garında ve Eskişehir tren istasyonunda halkın muhalefet lideriyle görüşmesi ve gösteri yapması polis tarafından engellendi.
1960 - Ankara ve istanbul'da üniversiteler 1 ay süreyle kapatıldı. istanbul Üniversitesi’nde gösterilere polisin silahlı müdahalesinde önceki gün bir öğrenci ölmüş, ayrıca sıkıyönetim ilan edilmişti.
1971 - Çetin Altan ve ilhan Selçuk 9 Mart 1971 darbe teşebbüsü ile ilgili olarak sorgulanmak üzere gözaltına alındılar.
1972 - Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay hükümeti kurma görevini eski başbakanlardan Suat Hayri Ürgüplü'ye verdi.
1979 - istanbul'da 1 Mayıs günü sokağa çıkma yasağı uygulanacağı ilan edildi.
1979 - Süleyman Demirel, Türkiye Muhtarlar Federasyonu'nun 5. Genel Kurulu'nda "Türkiye Muhtarbaşı" seçildi.
1980 - 1 Mayıs'ın yasaklandığı il sayısı 30'a yükseldi.
1981 - Ankara Sıkıyönetim Askeri Savcılığı, MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ve 219 sanık hakkında idam istemiyle dava açtı.
1983 - Resmi Gazete'de yayımlanan içişleri Bakanlığı tebligatına göre, 12 Eylül askeri darbesinden sonra 242'si 10 yıl, 481'i 5 yıl olmak üzere toplam 723 kişi siyaset yasağı kapsamına alındı.
1984 - (dünya dans günü)
aynı zaman da Fransız dansçı ve koreograf Jean-Georges Noverre’nin (1727 - 1810) doğum günü aynı olan 29 nisan 25 yıldır dünya dans günü olarak kutlanır.

1986 - "Bir Yeni Cumhuriyet için" adlı kitabı nedeniyle 4. kez yargılanan Yalçın Küçük 1,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
1986 - Yetkililer, 26 Nisan'da meydana gelen Çernobil kazası sonrası oluşan radyoaktif bulutların Türkiye'ye ulaşma olasılığının zayıf olduğunu iddia ettiler.
1988 - içişleri Bakanı Mustafa Kalemli "Türkiye'nin 1 Mayıs diye bir bayramı yoktur" dedi.
1991 - Bengaldeş'te meydana gelen kasırga en az 138.000 kişinin ölümüne ve 10 milyon kişinin evsiz kalmasına neden oldu.
1992 - Los Angeles'da çıkan halk ayaklanmasında üç gün içinde 54 kişi öldü ve yüzlerce bina tahrip edildi.
2005 - Suriye, 29 yıl süren işgalin ardından Lübnan'dan tamamen çekildi.
2007 - istanbul, istanbul'da, Çağlayan Mitingi düzenlendi.
kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/29_Nisan
Hızlı ve öfkeli serisinin 4.filminin gösterim tarihi.
bugün benim doğum günüm.

acısıyla, tatlısıyla 21 yılı geride bıraktım. haylaz, yaramaz bir çocuktum. çocukmuşum yani, annem her fırsatta dile getirir. annem dedim de; bana her şeyini veren, canından çok seven bir insan o. yeri gelir benimle beraber güler, yeri gelir ağlar o. bundan 21 yıl önce dünyaya geldiğimde bana ismimi koymuş, ''mert'' olsun demiş. ''mert'' olsun ki; adı gibi yiğit, sözünün eri bir olsun. sana layık olmaya çalışıyorum anne. hep benimle kal.
 Gregoryen Takvimi'ne göre yılın 119. (artık yıllarda 120.) günüdür. Yıl sonuna kadar kalan 246 gün vardır.
Balenin babası Fr. Jean George Noverre’nin doğum günü. 21 ülkece dans günü olarak kutlanıyor.