bugün

Kesk ve Disk'in çağrısı ile 29 kasım 2008'de Ankara'da yapılacak olan miting.

Krize, işsizliğe, yoksulluğa ve zamlara karşı emek , barış ve demokrasi mitingi
(bkz: aradığınız demokrasiye şu an ulaşılamıyor)
KESK ve DiSK'in çağrısıyla yan yana gelecek olan toplumun geniş kesimleriyle birlikte, önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek eylem ve etkinliklerin programı:

- Önümüzdeki hafta başından itibaren, tüm illerde; sendikalardan meslek odalarına, siyasi partilerden derneklere, emeklilerden ev kadınlarına, çiftçilerden gençlere kadar toplumun her kesiminden yurttaşımızın katılımıyla "Krize Karşı Emek ve Demokrasi Platformları" oluşturulacak.

- 11 Kasım'da KESK ve DiSK Genel Başkanları tarafından "Krizden çıkış için emek ve demokrasi programı" açıklanacak.

- 15 Kasım'da Türkiye'nin her yerinde şehir merkezlerinde, oturma eylemleri ve basın açıklamaları yapılacak.

- 29 Kasım'da KESK ve DiSK'in çağrısıyla Türkiye'nin dört bir yanından bir araya gelecek on binlerce kişiyle birlikte Ankara'da, "Krize, işsizliğe, yoksulluğa ve zamlara karşı emek , barış ve demokrasi mitingi" gerçekleştirilecek.

http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=20400
http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=20578
klişe mitinglerin ötesine geçmek üzere türkiye solu'nun somut bir talepler yığınıyla harekete geçmesinin, birliğin toplumsal mücadele alanında örülmesine yönelik bir miting. ancak elbette önemini abartmamak lazım. bunun gibilerini onlarca kez yaptık, onlarca kez daha yapacağız. örgütlenmeye yönelik somut adımlar atıllmadan akp'nin türkiye'yi sürüklediği felaket durdurulamaz.
Gidilmesi büyük anlam taşıyan dtp için değil türk halkı için, insanlık için, yapılan zamlara karşı, halk düşmanlarına karşı yapılacak mitingdir. kendilerinden başkaları* yaptığı zaman olayı "sıradan, hep aynı" şeklinde değerlendirebilen liberallerin katılımına ihtiyaç yoktur.
oncelikle,

(bkz: medyanin kriz tellaligi)

siddetten uzak butun demokratik talepleri desteklemek lazim.tebrik ederiz o acidan;ancak ekonomik gonderme amacli bir yuruyusun adnda neden demokrasi var onu anlamadim.
evet bu mitingler ve bunun gibiler hep dtp ve kürtler için yapılmaktadır! o yüzden gidilmemelidir.biz zaten türkler! olarak burjuva, aşmış olayı bitirmiş zenginligin en hassına sahip bir milletiz bizim hak arama, devleti protesto etmek gibi bir misyonumuz asla ve asla olamaz! bu hak sadece azınlıklara mahsustur...o zaman hep beraber "ne mutlu türküm diyene"
adında demokrasi var çünkü ancak gerçek bir demokraside emekçiler ezilmiyor olacak. ayrıca demokrasi sadece siyasal değil ekonomik boyutu da olan bir kavramdır.
evet bu arada baska bir taraftan bakıldıgında ülke insanın cogu "demokrasi" ile ilgili herhangi bir sey mevzu bahis ise bunu kürt olayına, sorununa endekslemekte! cünkü türk milleti ne anlar eşitlikten, demokrasiden! demokrasi istemek, eşittir türkiyede hainlik, bölücülük!
"bütün dünya ekonomik krizle sarsılırken, türkiye son 1 yıldır zamlar, işten çıkartmalar ve ekonomik durgunlukla yüz yüzeyken başını kuma gömerek krizden saklanabileceğini düşünen akp hükümeti bir kez daha yanıldı. hükümet şimdi imf ile stand by anlaşması yaparak bu yanılgısının üzerine mum dikmek istemektedir. bugüne kadar iki yanlıştan bir doğru etmeyeceğini anlamayan hükümet, ekonomik krizi, toplumsal bir trajediye dönüştürmek üzeredir.

uluslararası krizin patlak vermesinin hemen ardından ilk icraatı, sermaye hareketleri üzerindeki vergileri indirmek olan akp'nin basına sızan yeni kriz paketi de ne yazık ki sadece “sermaye kesimlerini hoş tutmayı amaçlamaktadır. üstelik bunun bedelini de emekçilere ödetmek istemektedir.

hükümetin reçetesi, işten çıkarılmış yurttaşlarımızın ve ailelerinin yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlamak için oluşturulmuş işsizlik fonu'nun yağmalanması, yurt dışındaki kaynağı belirsiz kara paraların aklanması, 2b orman arazilerinin haraç mezat satılması ve bankaların risklerinin üstlenilmesini kapsamaktadır. işçilerin alın terine, kara paraya, orman alanlarının satışına dayalı bir ekonomik programın hakkaniyeti, inandırıcılığı ve uygulanabilirliği yoktur.

aylardan beri, krizde temel önceliğin emekçi ve yoksul kesimlerin korunması olması gerektiğini dile getiriyoruz. zamların geri alınması, işten çıkartmaların yasaklanması, gerçek gelire dayalı adil bir vergi sisteminin kurulması, kayıt dışı ve yasadışı ekonomik faaliyetlerin önlenmesi, yolsuzlukların önün geçilmesi, iç ve dış borçların yeniden düzenlenmesi, kamu hizmetlerinin ücretsiz olması ve yoksul kesimlere doğrudan gelir desteği sağlanması gibi tedbirlerin alınması ekonomik krizin toplumsal bir trajediye dönüşmesinin engellenmesini sağlayacaktır. bu ekonomik tedbirlerin uygulanabilir olması ve toplumsal destek kazanabilmesi için bir demokratikleşme ve barış programıyla bütünlüklü olarak hayata geçirilmelidir.

aylardır türkiye’nin tüm illerinde işyerlerinde ve alanlarda dile getirdiğimiz bu taleplerimizi tüm toplumsal kesimlerle birlikte yan yana haykırabilmek için 29 kasım'da ankara' da buluşacağız. bu çağrımıza bugüne kadar destek veren başta aydın ve sanatçılarımız olmak üzere meslek odalarına, sendikalara, demokratik kitle örgütlerine ve siyasi partilere çok teşekkür ederiz. 29 kasım'da yapacağımız eylem, emekçileri ve yoksulları görmezden gelen akp hükümetine ilk ihtarımız olacaktır. bu ihtarımızın gereği yapılmadığı takdirde, eylemlerimiz büyüyerek artacaktır.

tüm halkımız geleceklerine sahip çıkmaya ve eylemlerimize destek olmaya çağırıyoruz"

kesk

http://www.kesk.org.tr/in...w&id=867&Itemid=1
(bkz: 29 kasim 2008 ankara mitingi)
katılmayanların zamlardan nasıl yakınacağını merak ettiğim büyük miting.
ideolojik yaklaşımların yerine halkın tamamını kapsaması gereken miting.

ideolojik yaklaşımlarla insanların soğutulmaması umulan mitingtir.
2 kasımdakinden çok daha kalabalık olacağını düşündüğüm ve umut ettiğim miting. çünkü 2 kasıma katılmayan birçok oluşum bu mitinge katılıyor.
bütün mitingler gibi işe yaramayacak olan miting. maksat muhabbet olsun.
http://www.kesk.org.tr/im...s/29kasim2008_elilani.jpg
(bkz: 2911) * *
http://haber.sol.org.tr/m...etler/mansetsag/6773.html
"barış" ve "demokrasi" kelimelerinin ne amaçla isme dahil olduğunu anlamadığım miting.
zamları protesto edecksin bu güzel. takdir ediyorum. ama bunun barışla ve demokrasi ile ne alakası ver.
bir kavramı alakalaı alakasız küllanıp anlamının yitmesine neden olmak bu olsa gerek.
hangi isimle düzenlendiği karışlıklığa uğramış. bütün insanları kapsayacak biçimde olması umulan mitingtir.

genelde bu tarz mitingler sanki bir ideolojinin mitingi gibi durmaktadır.
sloganı "cigara heye?" olmalıdır...
(bkz: akp faşizmi)

(bkz: recep faşizmi)
babamın tatil gününde görevli atanması vesilesiyle sabah altıda kalkmasına sebep olan, buna binayen babamın "amuna godumunun sendikacı bozuntuları" haykırışlarının ev ortamımızda zuhur etmesine vesile olan miting.
(burjuva basınına güven olmaz ama) ntv'den alıntı.

--spoiler--
ANKARA - DiSK ve KESK tarafından “Krizin Bedelini Ödemeyeceğiz” temasıyla gerçekleştirilen “işsizliğe, Yoksulluğa ve Zamlara Karşı Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi”ne katılanlar Sıhhiye Meydanı’na geldi. Sabah saatlerinde Ankara Garı önünde toplanarak yürüyüşe geçen katılımcılar, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi önündeki polis arama noktasından üzerleri aranarak miting meydanına alındı.

Miting meydanına giren bir grup öğrencinin de geri dönmesi üzerine olaylar büyüdü. Polis bu sırada, biber gazı kullandı. Çevik kuvvet ekiplerinin cop kullandığı olaylar sırasında çok sayıda gösterici yaralandı.

Ses yayın aracından güvenlik güçlerine ve göstericilere “Sakin olun” ve “Provokasyona gelmeyin” çağrıları yapılmasına karşın olayların önüne geçilemedi.

Polisin kullandığı biber gazından çok sayıda göstericinin yanı sıra mitingde görevli polisler de etkilendi.

Olaylar sürerken arama noktasını geçen katılımcılar Sıhhiye Meydanına doğru kaçmak zorunda kaldı.

Arama noktasından geçemeyen gruplar da gazdan etkilenmemek için geldikleri yöne doğru kaçmaya başladı. Göstericilerin kaldırım taşlarını sökerek müdahale eden güvenlik güçlerine fırlatmaya başladığı mitingde gerginlik sürüyor.

Bu arada olaylar sırasında arama noktasına konulan kontrol kapıları ile bariyerler de yıkıldı.
--spoiler--

haberi okursak olaylar öğrencilerin geri dönmesi ile başlamış. hımmm... tek yöndü heralde yol. geri dönüş kanunlara aykırı olunca polis joplayıp biber gazı sıktı.

yine sebepsiz yere polis müdahaleleriyle provoke edilmeye çalışılan miting.