bugün

laik kesimin kutlamaya ne kadar meraklı olduğunu anlamamıza yarayan karardır. yerindedir. kutlama olmasın demek hiç anılmasın demek değildir. zaten mecliste ve anıtkabirde törenler düzenlenecektir. bugün 29 ekim ben illa da zil takıp oynıcam diyen varsa o da çıksın oynasın utanma duygusu kalmadı ise.

bir de bu kararı kurban bayramını da iptal edecek mi sığlığı ile çarpıtanlar var. ulan, başbakan kim, cumhurbaşkanı kim de allah ın emrini iptal edecek. insan bir şeyi sorarken azıcık çapına bakar da sorar. ağzından çıkanı kulağı duyar. kurban bir ibadettir. ibadet olması ve -laik- bir ülkede yaşamamız yani din ve devlet işlerinin ayrı olması hasebiyle benim ibadetime dil uzatmak kimsenin haddi değildir. herkes otursun önündeki boku yesin. başkasının kutsalına dil uzatmasın.

büdüt: bazı zatı-ı şahanelerin zoruna gitmiş anlaşılan. bu ilk iptal değil. bugün başbakan da söyledi. 1999 yılında da ağustos ayında olan deprem nedeniyle ekim ayının sonunda olan bayram törenleri dönemin başbakanı rahmetli ecevit tarafından iptal edilmişti.

http://www.basbakanlik.go...999-0320-16250.pdf#page=1

bilmeden saf saf cumhuriyet gazetesinin gazına gelip orda burda bunların zihniyeti belli cumhuriyeti yıkmak istiyorlar diye çemkireceğinize azıcık araştırın sonra çıkın yoksa daha çok çakarsınız gandi kemal gibi...
(bkz: cumhuriyet çınarsa akp dalına tutunmuş asalaktır)
abd ullah gül'ün, hürriyet gazetesinin (daily news) 50. yıl resepsiyonuna katılmasına engel değildir. perhizinize sokayım, lahana turşunuza tüküreyim.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/19093766.asp
cumhuriyeti yıkmaya yönelik harekettir kimilerine göre.

gülüyoruz tabi biz bunlara.
van depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı bile bir siyasi duygu sömürüsüne çeviren zihniyetin icraatıdır.

öte yandan cumhuriyete sahip olabilmek için hayatını kaybeden istiklal savaşı şehitlerimizi hiçe saymaktır.

bir gün cumhuriyetimiz olsa da kutlasak dersiniz.
bizi 1. dünya savaşı'nda ve kurtuluş savaşımızda kürt destekli arkadan vuran arabın kurban bayramını kutlayın koyunlar! bağımsızlık yani özgürlük sizin için hiçbir bok ifade etmiyor, de mi?
ben kutlamamamı yaparım bayrağımı asarım varsın askerler geçmesin varsın tören yapılmasın.
cumhuriyet bayramının kutlanmasındaki amaç birlik ve beraberliğin, kurtuluş savaşının, milli iradenin iktidara gelişinin, kadın haklarının, işçi haklarının yani cumhuriyetin tüm kazanımlarının hatırlanmasıdır. Hal böyle olunca Van depremi ve öncesinde sonrasında gelen onlarca şehidimizin acısıyla bu kutlamalar iptal edilemez. Tam tersi coşkuyla olmasa bile daha yoğun hissiyatla birlik beraberlik hissiyatıyla kutlanır.

yani bu durumda tamamen art niyet vardır.
"deprem felaketine duyarlilik diye pazarlanmaya calisilan eylem" diyecem ama ne yas ilan etmissin ne futbol maclarini iptal etmissin ne de tv deki eglence programlariyla dizileri??? bu ne perhiz bu ne lahana tursusu!
Evet, ben Cumhuriyet Bayramı kutlamasının iptal edilmesine seviniyorum.

Bunu ne Akp li olduğum için, ne de şakirt olduğum için düşünüyorum hem de. Seviniyorum çünkü, içi boş kutlamalardan bıktık.

Kutlama organizasyonları öyle boktan ki, bırakın 29 Ekim ruhunu, çocuklar, orada ayakta beklerken kendi ruhlarını hissedemiyorlar.

Bayramları eziyet haline getiren kafaların artık değişmesi gerekmiyor mu? soruyorum size.
Kaymakamı tebriğe gidiyoruz, sanki o kurdu Cumhuriyeti. Bizim de Atamızdı Cumhuriyeti kuran.
Protokol denen kısım, önünde suyu, sırtında kalın koltuğu otururken, neler olup bittiğini anlamadan, ayakta durmaktan heder olmuş öğrenciler gidelim diye yalvarıyor... Bu sırada artık dinlene dinlene ezberlenmiş şiirler okunuyor, internetten indirilmiş yazılar okunuyor, sadece yıldönüm sayısı değiştirilerek.

Bunu kafanıza iyi sokun, çocuklarımız artık bayram olduğu için değil, öğleden sonraların ya da ertesi günlerin tatil olması sebebi ile seviyor Cumhuriyet Bayramı'nı.

23 Nisan gibi etkinliklerin yapılacağı, çocuklara o Cumhuriyet Bayramı heyecanını yaşatacak etkinlikler olsaydı, kimse sevinmezdi.

Yani; sevinen Cumhuriyete karşı olduğundan, hain olduğundan değil, aktarılması gereken milli duyguların, tek düze kutlamalarla sıradanlaştırılıyor olmasından seviniyor.
(bkz: Anlayana açıklama)
Şimdi edin hakaret, eğer hala hakediyorsam...
törenin iptalinin gerekçesi niyeti ortaya koyuyor. şehitlerden sonra daha birlik olarak kutlanmalıydı.
hükümet tarafından yapılan cumhuriyte güncellemeleri:
deprem var, acun var..
deprem var, muhteşem sülüman var
deprem var, maçlar var..
deprem var, magazin var..
deprem var, hafta sonu eğlenceleri var..
deprem var, evlilik programları var..
deprem var,ikiyüzlülük var..
deprem var, gazete resepsiyonları var..
deprem var, cumhuriyet resepsiyonları yok.
deprem var, şehitlerimiz var..
deprem var, ulusal yas yok..
deprem var, cumhuriyet bayramı törenleri yok..

iyi düşünmek lazım..

atatürk öldü iptal edilmedi..
kıbrıs savaşı sırasında iptal edilmedi.
marmara depreminde iptal edilmedi..

şimdi nedir bu?
neden bütün iller demek istediğim saçma uygulama. bazı kıt kafalıların nasıl da boş gövde gösterisi dediğini de anlamıyorum. kardeşim zaten törene gelmiyorsun, televizyondan bile açıp izleme zahmetinde bulunmuyorsun, bir de saçma salak yorumlar yapıyorsun.
cumhuriyet bayramını gece eğlencesiyle,düğünle karıştıran zihniyete sahip bir toplumumuz var ne yazık ki. madem deprem oldu depremzede insanlarımızı düşündük diyorsun sana sorarım bu bayramı iptal eden zihniyet o zaman maçları niye iptal etmezsin,gündüz kadın programlarına niye depremzede kardeşlerimiz var siz bir süre program yapmayacaksınız demiyorsunuz da bizim 29 ekim cumhuriyet bayramımızı iptal ediyorsun. buradan herkesin cumhuriyet bayramını kutlarım ve cumhuriyetimize sahip çıkalım.
taraf gazetesinin de iptal ettiği bayramdır.

görsel
yuh lan yuuuuuhh... kemalizm bazılarının gözünü iyice kör etmiş. adam resepsiyonu iptal etti diye cumhuriyet düşmanı ilan edildi. hakkaten bu yorumu yapanlar ya gerizekalı ya da artniyetli. adam boğazı yürüyerek geçse yüzme bilmiyor diyeceksiniz.

son 4 senedir hangi cumhuriyet resepsiyonundan bahsediyorsunuz siz? askerlerin gelmeyip kendi resepsiyonlarını yaparak "siz kim oluyorsunuz, cumhuriyetin sahibi ordudur, halk değildir" dediği cumhuriyeti mi?

iptal edilmese çıkıp "van da insanlar üşüyor bunlar resepsiyon yapıyor" diyeceklerin şimdi de öküz altında buzağı aradıkları olay.

tanım: olmasa da olurdu ama iptal edilince ne bir şey getiren ne de bir şey götüren olaydır.
fırsattan istifadedir, akp'nin iğrenç oyunudur, devamı gelecektir, rezilliktir. geçit töreni yapılması saygısızlık değildir depremde ölenlere. böyle bir günün önemsenmeyip, törenlerin iptali, cumhuriyeti kurarken canını veren onca şehite saygısızlık değil midir peki ?
(bkz: #13527665)
yanlış bir davranıştır ki çok sevgili başkanımızın isteği üzerine kutlamalar iptal edilmiştir.
cumhuriyet bilincini unutturmak isteyenlerin arayıp da bulduğu bahane ile bu sene kutlanmayacak olmasıdır.
tabi onlar da haklı cumhuriyetten bir parça kalmadı ki kutlansın!!

hatırlarsanız, 23 nisan da hava şartlarından dolayı iptal edilmişti.
fake hesaplardan aklanmaya çalışılan kepazelik.

4 temmuz, labor day, constution day gibi günlerden amerika'da neden vazgeçilmez bilir misiniz? tsunami de olsa, deprem de savaş da olsa o gün ulusal birliğin sembolüdür. bundan vazgeçildiğinde refleks olarak ben millet ve devlet kimliğimden de vazgeçiyorum denmiş olur. o yüzden dünya yansa o günler kutlanır, daha doğrusu eski dilde söylenişiyle idrak edilir. bunu sadece sembol olarak değersizleştirmeye çalışan kitle nişan ya da nikah yüzüğü takıyor, nazar duası okuyor ya da hıdrellezde ağaca dilek bağlıyor belki de. tutarlı olun iki dakka yani.

törenlerde şiir okunmasını ya da marş söylenmesini "eğlenmek" olarak algılayan taliban zihniyetine denecek bir şey yok. en yakın zamanda geldikleri mağaralara geri dönecekler az kaldı. ama kutlama ile eğlence arasındaki farktan dahi habersiz yarım akıllılara sözlük almalarını öneriyorum.

bu hareketin ayrılıkçı ve islamcı kürtlere göz kırpmak olduğunu hepimiz biliyoruz. azıcık delikanlı olup kıvırtmazsanız belki siz ilkelleri ciddiye alırız ... onun dışında "cumhuriyetçüler büzü eziyür" diye ağlamaya devam edersiniz. ne yapalım yani maymun kadar uygarlaşamamış adama eşitimiz gibi davranmanın hayata dair bir pratiği yok. eve soksan halıya sıçar, yemek versen eliyle yer üstüne başına saçar ...
bazılarının taptığı günü iptal etme durumudur. bir bayramın bu kadar abartılması ne amaç güdüldüğünü belli ediyor.
"1937 atatürk çok hasta; doktorlar 'gitmeniz intihar' diyor ama o 'hayır' diyor ' kutlamalar olacak ve ben gideceğim'..cumhuriyet benim onurumdur, özgürlük ilanımdır. cumhuriyet bayramı ahde vefadır. eğlence değil geçmişe teşekkürdür.bu sene asıl kutlanması gereken bayram cumhuriyet bayramı'mdır. binlerce şehidimizin uğruna öldüğü de cumhuriyet'tir."
'Eğlence değil geçmişe teşekkürdür' diyerek Atatürk gerekli cevabı vermiştir törenlerin iptal edilmesi hususuna...
hala askeri geçit yapan ülkelerden bazıları.. iran, kuzey kore, çin, rusya, pakistan.. hangisine benzemek isterdiniz? türkiye iran olmasın, malezya olmasın diye ağlıyodunuz hepiniz.. şimdi neden tam olarak iran gibi davranmak istiyorsunuz?
inadına kutlanması gereken hemde en coşkulu haliyle kutlanması gereken dönemdi bu dönem ama deprem buna izin vermedi kızıyorum bir yandan başbakana zaten pekte sevmem şahsını lakin altında birşey ararken önce dedim ki bahane oldu kaldırdı hemen ama sonra aklıma gelen sahne onlar iktidarda oldukları sürelerde en kutladık en güzel 29 ekimleri boğazda ki o gösteriler chp bile fuzuli para harcama safsatalarını alttan alttan sallarken takmadı adamlar hayvanlar gibi kutladık şahanede oluyordu bu seneki gösterileri iple çekiyorduk ama kısmet değilmiş anlamayamadım ben başbakanı çözemedim.

ama düşenmeden yaftalamak en kolayı en azından bunu yapmayalım.
güncel Önemli Başlıklar