bugün

avustralya ve yeni zelanda'da, her yil anzac sehitlerinin anildigi gun.
tübitak 18.ulusal bilim olimpiyatları ve 15. ilköğretim matematik olimpiyatı'nın yapılacağı iki tarihten biri. diğeri dündü.
bugün,

1926 : iran'da rıza han pehlevi kendisini şah ilan etti.

1939 : alman uçak şirketi Lufthansa ile sözleşme imzalandı. 1 haziran'dan itibaren istanbul-berlin seferleri başlayacak.

1945 : 46 ülkeden gelen delegeler milletler cemiyeti'nin yerini alacak olan "birleşmiş milletleri" kurmak üzere 56 yıl önce bugün san fransisco'da bir araya geldi.

1951 : istanbul üniversitesi rektörlüğü, siyasi bildiri yayımladığı gerekçesiyle, Ord. profesör dr. ali fuat başgil hakkında 25 Nisan 1951 tarihinde soruşturma başlattı.

1953 : cambridge üniversitesi'nden iki bilim insanı kalıtsal özellikleri anne ve babadan çocuğa taşıyan molekül yapısını buldular. bu moleküler yapıya dna adını verdiler.

1959 : chp'li kemal satır'ın iskenderun'da yaptığı konuşmayı yayımladığı için hakkında dava açılan ulus gazetesi yazı işleri beyhan cenkçi 10 ay hapis cezasına mahkum edildi. ulus gazetesi bir ay süreyle kapatıldı.

1969 : 1000 türk işçisi almanya'dan sınır dışı edildi.

1979 : 13 ilde süren sıkıyönetim 2 ay daha uzatıldı ve 6 ilde daha sıkıyönetim ilan edildi.

1991 : 141. ve 142. maddelerin kalkması sonucu ankara dev-genç davası düştü

2000 : başbakan bülent ecevit, ahmet necdet sezer'i cumhurbaşkanlığına aday gösterirken genelkurmay'a danışmadığını açıkladı. koalisyon liderleri toplantısında çaresizlik içinde düşünürken sezer'in isminin gündeme geldiğini belirtti.

2008 : çanakkale'de anzak çıkarması'nın 93'üncü yıldönümü, gelibolu yarımadası tarihi milli park alanı'ndaki anzak koyu'nda şafak ayini'yle anıldı. çıkarmanın 93'üncü yıldönümünde yine gelibolu'ya koşan 10 bin anzak torunu, savaşta hayatını kaybeden ataları için dua etti. avustralya ve yeni zelanda hükümetlerinin daha disiplinli davranmaları için uyardığı anzak torunlarının, geçen yıllardakinin aksine bu yıl barlara gitmediği ve taşkınlık yapmadığı dikkati çekti.
bu gün doğanlar genelde boğa burcu olurlar.
yükselen ise kader kısmet artık.
Doğumlar

1874 - Guglielmo Marconi, Nobel Fizik Ödülü sahibi italyan mucit ve fizikçi (ö. 1937)
1900 - Wolfgang Ernst Pauli, Nobel Fizik Ödülü sahibi Avusturyalı fizikçi (ö. 1958)
1917 - Ella Fitzgerald, ABD'li şarkıcı (ö. 1996)
1921 - Karel Appel (ö. 2006)
1936 - Leonel Sánchez, Şilili futbolcu
1940 - Al Pacino, ABD'li sinema oyuncusu
1970 - Jason Lee, ABD'li oyuncusu
1981 - Felipe Massa, Brezilyalı Formula 1 pilotu
1987 - Nanagi Hodere, Büyük düşünce ve fikir adamı, amatör fotoğrafçı
1988 - Laura Lepistö,Finlandiyalı Buz patencisi
1989 - Aysel Teymurzade, Azeri şarkıcı

doğum tarihimi ifşa etmiş oldum böylece.
bu tarihte ölen ünlü kişiler;

Güven Sazak
Salih Bozok.