bugün

beklenen açıklama.

"barzani referandumdan vazgeçmeyeceğini" ısrarla vurguluyor.

abd, ingiltere, iran ve türkiye karşı çıkıyor.

bizimkiler tezkere bile çıkardı.
ama abd tabi ki bizi oraya sokmaz.

bu durumda barzani'de fena gaza geldi, daha dün yineledi referandum olacağını, bağımsızlık istediğini.

tahminim şöyle bir açıklama olacak.

"referandum yapacağız, ama bağımsızlık için değil..."

bu duruma bizimkiler sevinecek;
"bakın kararlılığımızı gösterdik" diyecekler.
,
barzani zafer kazanmış gibi şekil yapacak;
"bakın nasıl da yaptık referandumu" diyecek.

abd ve ingiltere de rahatlayacak.

iran ne tepki verir kestirmesi güç.

işte politika böyle bir şey.
iran'ın bugünden bombalamaya başladığı referandum coğrafyası.
evet, öngördüğümüz gibi barzani "referandumdan geri adım atmayacağını" açıklamış.
http://www.hurriyet.com.t...sahasini-kapatti-40588889

--spoiler--
Barzani tarafından referanduma saatlar kala yapılan açıklamada, referendumdan geri dönüş olmadığı açıklandı.
Ofisinden yapılan açıklamada, Barzani'nin Erbil'in Salahaddin kasabasındaki başkanlık konutunda Birleşmiş Milletler (BM) Irak Temsilcisi Jan Kubis'i kabul ettiği belirtildi.
Açıklamada, Barzani ve Kubis'in yarın yapılması planlanan referandumu ele aldıkları ifade edildi.
Açıklamaya göre, uluslararası toplum ve BM'nin referandumun iptal edilmesi çağrıları hakkında Barzani, Kubis'e, "referandumun demokrasinin en sade hali olduğunu belirterek, halkın kararını verdiğini, bundan geri dönüş olmayacağını ve 25 Eylül'de referandumun sonuçlanacağını" söyledi.
Barzani ayrıca "Bağdat ile görüşmelere açık olduklarını, kapıların kapatılmadığını, sınır ve diğer meseleleri çatışmadan uzak barışçıl bir ortamda görüşebileceklerini" kaydetti.
--spoiler--
Bu kış sıcak geçeceğe benziyor.