bugün

Merkezinin önemi yok depremin her türlüsü kötü. Rabbim beterinden korusun. Can kaybı olmaması güzel haber. Hisseden yaşayan herkese geçmiş olsun.
bu yıl türkiye'yi kendine vatan seçerek ülkemizi şereflendiren nijeryalı sempatik işadamı kardeşimiz de deprem gazisi olmuş.
görsel
Kuzey Anadolu fay hattı'ndan deprem oldu. deprem taa Ankara ve istanbul'da hissedildi. Geçmiş olsun Düzce.
Ülkemize, herkese büyük geçmiş olsun.
ankarada gece bi fırladım çok fena salladı tvyi açtım istanbulda deprem oldu açıklama bekleniyor diye altyazı geçmiş eyvah dedim çok büyük bir deprem oldu burada böyle salladıysa dedim amahem istanbulda değil hemde iyiki yıkıcı bir deprem olmadı. celal şengöründe dediği gibi bu deprem beklenmiyordu herkes yanıldı o nedenle istanbul depremi çok yaklaşmış olabilir dedi.
celal şengör'e göre büyük istanbul depreminin yaklaştığını haber etmektedir. fatih altaylı'ya tası tarağı topla istanbul dışına çık demiş.
depremin teknik analizine bakacak olursak, birçok yerbilimcinin de söylediği gibi, 12 kasım 1999 depreminde kırılmayan küçük bir fay parçasının (yaklaşık 10 km kadar) kırılmasıyla gerçekleşmiş bir deprem. herhangi bir olağandışı deprem aktivitesi olduğunu söyleyemeyiz. bu deprem bekleniyordu, muhtemelen düzce'nin doğusunda küçük bir fay parçasında daha benzer bir deprem olma ihtimali var ama bunlar yıkıcı değil korkutucu ve sadece hasar yapıcı depremler olacak.

depremin öncü mü artçı mı olduğuna gelirsek, deprem aslında bir artçı sayılabilir. 12 kasım 1999 depreminin doğrudan artçısı değil ama o deprem olduğu için maruz kaldığımız bir doğa olayı. öncü olup olmamasına gelirsek, bilimsel olarak bir depremin ardından daha büyüğü gelmeden öncü diyemiyormuşuz (https://istanbuldepremi.net/oncu-deprem/) ama bu depremin öncü olmadığını, bölgedeki fay dağılımını çok iyi bildiğimizden ve büyük çoğunluğu 1944 - 1957 - 1967 ve 1999 depremleri ile kırıldığından, burada 6'nın üzerinde bir deprem olmasının pek mümkün olmadığını çok ama çok iyi biliyoruz.

yani, rahatlamak için çok fazla nedenimiz var ama bu depremin bize ders olması gerekiyor. marmara denizi'nde beklediğimiz deprem için hazırlıkları hızlandırmamız gerektiğini de fısıldadı bu deprem ayrıca.
Btütn herkese çok geçmiş olsun.
geçen seneki depremde yatağım beşik gibi sallanmıştı. dedim biri beni mi sallıyor, rüya mı görüyorum, bana mı öyle geliyor. sonra geri uyumuştum.
Afad'a göre 5.9'luk bir depremdi.
Bir de 6 Şubat günü 7.8 ve 7.7'lik iki depremi bir günde yaşayan Maraş, Hatay, Osmaniye, malatya ve Adıyaman'ı düşünün.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar