bugün

entry'ler (18)

x açıklanamaz demek

karl popper'a göre, bugünkü imkanlarımızla yanlışlayamadığımız ve olgulara dayanmayan her veri / bilgi bilimsel yöntemlerle açıklanamaz. dolayısı ile bilim bunları yok sayar. ancak carl sagan'ın da söylediği gibi, kanıtın yokluğu, yokluğun kanıtı değildir.

bugün açıklayamadığımız birçok olgunun, bilim ve teknoloji geliştikçe açıklanabilir hale geleceğini düşünüyorum.

yarı uyanık olmak

hatırlanan şeylerin rüya mı yoksa gerçek mi olduğu bir türlü anlaşılamaz ve insan bu halden tam uyanıklık haline geçtiğinde mutlaka yorgunluk hisseder.

ezandan önceki dit dit dit dat

gürültünün büyük şehirlere göre daha az olduğu, sessiz ve sakin küçük şehirlerde daha net duyulan, mikrofon açılış sesi. müezzinin kayıt oynatmayıp canlı okuduğunu buradan anlayabilirsiniz.

windows update

yıllar geçti, onca windows sürümü gördük ama windows update, bir sürü uygulaması açık olan bilgisayarı, sırf update'i çalıştırmak için yeniden başlatmaması gerektiğini öğrenemedi.

arkadaş, sor önce. bana sor. bilgisayarın başından yarım saat kalkıyorum, sonra dönüp geldiğimde bakıyorum, her şey tertemiz, login ekranı çıkıyor karşıma. yapma bunu.

23 kasım 2022 düzce depremi

depremin teknik analizine bakacak olursak, birçok yerbilimcinin de söylediği gibi, 12 kasım 1999 depreminde kırılmayan küçük bir fay parçasının (yaklaşık 10 km kadar) kırılmasıyla gerçekleşmiş bir deprem. herhangi bir olağandışı deprem aktivitesi olduğunu söyleyemeyiz. bu deprem bekleniyordu, muhtemelen düzce'nin doğusunda küçük bir fay parçasında daha benzer bir deprem olma ihtimali var ama bunlar yıkıcı değil korkutucu ve sadece hasar yapıcı depremler olacak.

depremin öncü mü artçı mı olduğuna gelirsek, deprem aslında bir artçı sayılabilir. 12 kasım 1999 depreminin doğrudan artçısı değil ama o deprem olduğu için maruz kaldığımız bir doğa olayı. öncü olup olmamasına gelirsek, bilimsel olarak bir depremin ardından daha büyüğü gelmeden öncü diyemiyormuşuz (https://istanbuldepremi.net/oncu-deprem/) ama bu depremin öncü olmadığını, bölgedeki fay dağılımını çok iyi bildiğimizden ve büyük çoğunluğu 1944 - 1957 - 1967 ve 1999 depremleri ile kırıldığından, burada 6'nın üzerinde bir deprem olmasının pek mümkün olmadığını çok ama çok iyi biliyoruz.

yani, rahatlamak için çok fazla nedenimiz var ama bu depremin bize ders olması gerekiyor. marmara denizi'nde beklediğimiz deprem için hazırlıkları hızlandırmamız gerektiğini de fısıldadı bu deprem ayrıca.

eminönü

içinden çıkılmaz bir keşmekeşe dönmüş. ilçe olanı değil de ilçenin içindeki semt kısmını söylüyorum elbette.

13 kasım 2022 istiklal caddesindeki patlama

terör saldırısı olduğu kesinleşti ve ölü sayısı maalesef 6'ya yükseldi. çeşitli hastanelerde 2'si ağır toplam 81 yaralı varmış.

terör terördür. tanımı gereği kahpeliktir. bunu bir yöntem olarak kullanan tüm terör örgütlerine lanet olsun. bir gün evden çıkıyorsunuz ve bir daha dönemiyorsunuz. ya da gündüz evden uğurladığınız yakınınız böylesi bir kahpeliğe kurban gidiyor. çok üzücü

tcg muavenet

ekonomisi çok kötü, iç politikada irili ufaklı birçok parti olduğu için neredeyse 2 senede bir seçime giden ama buna rağmen terörle mücadelede başarılı olan ve ege'deki haklarını savunan türkiye'ye verilen sözde gözdağıdır. türkiye tüm olumsuzluklara ve değişen onca hükümete rağmen durmadı ve terörle mücadelede çok mesafe aldı 90'larda.

alexa

2000'lerin ilk yarısında neredeyse tüm sitelerde kodu bulunan, herkesin çok önem verdiği metriklere sahipken, bugün kimsenin umursamadığı ve yerine semrush / ahrefs gibi araçlara güvendiği site sıralama aracı.

alora

tamamen bitkisel bir ekstrakttır. ilaç sayılmaz. sabah aldığınızda gün içinde biraz uyku yapabilir ancak bu etki de geçicidir.

passiflora

passiflora ekstraktından imal edilen ve alora adıyla piyasaya sürülen daha güçlü bir versiyonu vardır. psikiyatrlar ssri tarzı ilaçlara başlatırken ve bıraktırırken zaman zaman alora'yı, passiflora'ya tercih eder.

nasıl olsa tekrar açacağım deyip kapıyı kapatmamak

kış aylarında ısı kaybına neden olur. özellikle mağaza / dükkan gibi ortamlarda içerinin havasını muhafaza etmek için kapı üzerine yerleştirilen klima üniteleri, ısı kaybına biraz engel olabilir ama bu sefer de elektrik faturanızı artırabilir.

motif

masalın en küçük unsuruna verilen isimdir. olduğu gibi tekrarlanan, masalın yapısı ile doğrudan bağı olan, karakteristik özellikler taşıyan anlatım şekli motiftir. türk edebiyatında taşa dönüşme, insandan hayvana dönüşme, şekil değiştirme gibi örnekleri vardır.

şile

eylül ayı itibarı ile, üsküdar - şile otobüs bilet fiyatı 31,75 tl oldu.

şile'ye üsküdar'dan giden hatlar ise, Üsküdar – Şile 139 ve Üsküdar – Ağva 139A hatlarıdır.

monochroma

50'li yıllarda geçen bir oyundur. oyunun kahramanları, robot yapımına başlayan bir şirketin deposuna tesadüfen 2 kardeşin hikayesini anlatıyor. bu 2 kardeş, depoda aslında kimsenin görmemesi gereken şeyleri görürler ve olaylar gelişir.

telegram grupları

telegram grupları, whatsapp grupları gibi katılımcıların etkileşimde bulunabileceği sohbet gruplarıdır. grup yöneticileri, grup üzerinde tam kontrole sahiptir.

gruplarda kanallardan farklı olarak, üyeleri görebilir ve üyeler de etkileşimde bulunabilir. bir telegram grubu en fazla 200.000 kişiden oluşabilir.

yüze estetik yaptırıp saçı kazıtıp kaybolmak

tanık koruma programına girmektir. başka bir şehirde, başka bir kimlikle yeni bir hayata başlayarak mafyanın intikamından korunmaya çalışmak, kimi zaman aileyi bir daha görememe riskini de beraberinde getirir.

başarı

başarı tek bir eşiği aşmak değil, bir sürecin ismidir aslında. filmlerdeki gibi final maçını kazanıp başarılı olmak veya karate müsabakasında rakibi dövüp şampiyon olmak ve esas kızı öpmek değil, o süreç boyunca yorulmak, ümitsizliğe düşmek ve hatta kimi zaman vazgeçmektir.

sonunda, bütün bu engelleri aşmaktır başarı.