bugün

23 kasım 2022 düzce depremi

depremin teknik analizine bakacak olursak, birçok yerbilimcinin de söylediği gibi, 12 kasım 1999 depreminde kırılmayan küçük bir fay parçasının (yaklaşık 10 km kadar) kırılmasıyla gerçekleşmiş bir deprem. herhangi bir olağandışı deprem aktivitesi olduğunu söyleyemeyiz. bu deprem bekleniyordu, muhtemelen düzce'nin doğusunda küçük bir fay parçasında daha benzer bir deprem olma ihtimali var ama bunlar yıkıcı değil korkutucu ve sadece hasar yapıcı depremler olacak.

depremin öncü mü artçı mı olduğuna gelirsek, deprem aslında bir artçı sayılabilir. 12 kasım 1999 depreminin doğrudan artçısı değil ama o deprem olduğu için maruz kaldığımız bir doğa olayı. öncü olup olmamasına gelirsek, bilimsel olarak bir depremin ardından daha büyüğü gelmeden öncü diyemiyormuşuz (https://istanbuldepremi.net/oncu-deprem/) ama bu depremin öncü olmadığını, bölgedeki fay dağılımını çok iyi bildiğimizden ve büyük çoğunluğu 1944 - 1957 - 1967 ve 1999 depremleri ile kırıldığından, burada 6'nın üzerinde bir deprem olmasının pek mümkün olmadığını çok ama çok iyi biliyoruz.

yani, rahatlamak için çok fazla nedenimiz var ama bu depremin bize ders olması gerekiyor. marmara denizi'nde beklediğimiz deprem için hazırlıkları hızlandırmamız gerektiğini de fısıldadı bu deprem ayrıca.