bugün

kuzey kore' nin güney kore' ye ait bir adaya ateş açması ile vuku bulan gerginliktir. kaç zamandır gerile gerile bir hal olmuşlardı, en sonunda kuzey tarafının bir adayı bombalaması ve güneyden f16 ile misilleme gelmesi ile savaşın ilk adımları atılıyor gibi maalesef.

http://www.milliyet.com.t....2010/1317301/default.htm

bakalım ağa babalar ne yapacaklar, ne zaman müdahele edecekler.
büyük devletler araya girmezse hazin sonuçlar verebilecek savaştır. milyonlarca kişi maalesef ölebilir, biraz daha soğukkanlı olmaları lazım her iki devletin de.

nükleer silah kullanılabilme ihtimaline ise hiç girmiyorum.
olası bir savaşın haberdarı gibi görünen gerginlik. soğuk savaş resmen sıcak savaşa dönüşmüştür.

ama biz tabiki savaş taraftarı değiliz. dünya barışı olsun, savaşmayalım, sevişelim.
akıllara baba vanga kehanetini getirten gerginliktir.
--spoiler--
+ yıl 2010 - 3. dünya savaşı kasım 2010 da başlayacak ve ekim 2014 yılına kadar sürecek.
--spoiler--
(bkz: vangelia pandeva dimitrova)
bbc'nin haberi şu şekilde: http://www.bbc.co.uk/news...rld-asia-pacific-11818005

le monde'un haberi şu şekilde: http://www.lemonde.fr/asi..._3216.html#ens_id=1360285
eski bir inci başlığını aklımıza getiren gerginliktir:

kuzey kore güney kore size sesleniyorum: savaşmayın, ikiniz de japonsunuz.
lan daha yeni samsung led tv aldım. o kadar para saydık. bunun parçası var, servisi var, ıvır zıvırı var. kuzey kore sana sesleniyorum samsung'u patlatmayın. allahıma gelirim.
komünistlerin kaşıntısı tutmuştur . ama .g.kore adam değildir.
bir nevi çin* - amerika* savaşı olacaktır..
(bkz: beklenen gün geldi)
türk askerinin elin korelisi için savaşmaya gidip ölmesiyle devam edebilecek gerginlik. kuklalar değişti ama kuklacı aynı: amerika.
üstüne uzun uzun paragraflar boyu uluslararası siyaset yorumları yapılabilecek ama artık gerile gerile keman yayı gibi olmuş sik kafalı japon askerlerinin yine birbirlerine dalaşması deyip geçeceğim olaydır.
bir savaşsalar da kurtulsak mına koyayım..
savaşa dönüşmesi ihtimali pek mümkün omayan hadise. benzer olaylar sürekli oluyor zaten o bölgede.
savaşa dönüşürse de kuzeyliler bir kez daha yerine oturtulur, kuzey tek başına güneyi yenebilir ama çin dışında bir ülkeden destek bulması güç gözüküyor. yine ezilir yani...
(bkz: üst biter)
birikmiş silah stoğunun eritilmesi için yapılmış idman niteliğinde savaştır gereksizdir. (bkz: hepimiz kardeşiz bu öfke ne diye)
iki tarafı da karşıma alıp savaşmayın oğlum ikinizde japonsunuz demek istediğim durum.
(bkz: bu entryi inciden çaldım)
öpüşünler barışsınlar, şimdi bir üçüncü dünya şavası falan çekilmez.

(bkz: akıllı olun akıllı)
aynı millet farklı tezgahlar.
(bkz: millet baba vanga haklıymış)

(bkz: kasım 2010 da 3 dünya savaşı çıkacak)
güney korenin saldıramayacağı gerçeği göz önüne alındığında sertleşme abestir. lan adamlarda nükleer bomba var, dünyada hiçbir ülkenin götü yemez o bomba varken saldırmaya. velhasıl 3.dünya savaşı filan yok rahat olun. hadi gidin akşam yemeğinize oturun. afiyet bal şeker olsun...
(bkz: çabuk kalktı dikkat edersen)
(bkz: sertleşme)
olaylar gelişirse bir ekonomik krizin daha elini öpeceğiz.
dünyada muhtemelen en çok türkiye'de yankı bulmuş olay. e tabii sen o kadar insanını bir hiç uğruna ölüme yollarsan, ulan yine mi aynısı başımıza gelecek diye korkarsın. tabii bir de menderes dönemini rol model olarak alan akp iktidarı işbaşında olduğundan insan endişeleniyor.
iki taraf arasında devamlı yaşanan sürtüşmelerden sadece birisidir.

ne meraklısınız savaş görmeye. bir yer bombalansa hemen "savaş çıkıyo aq!" diyorsunuz olm, vay anasını. bugün ben de maçta omuz yedim tam göğüs boşluğuma böyle. sonra gittim adamın evini bombaladım. dil döktü. "abi tamam maçta olur öyle şeyler ama biraz sakin" dedim ve oturup barış anlaşması imzaladım. o yüzden iki kore'nin bu tavrı hiç hoşuma gitmedi. açıkçası böyle yani açık olmak gerekirse açıkça yani.
(bkz: yaşasın komünist kuzey kore)