bugün

almanya nın hemen hemen her golünde yunanistan kalesinin direklerinden gelen çat çut sesler ile nasıl olduğu özetlenebilecek maç.
löw'ün marco reus ve andre schürrle'yi oynatarak sevindirdiği maç oldu. ha şöyle ya, biraz daha ofansif.
almanya'nın asıl gücünü grup maçında zar zor yendiği portekiz karşısında göreceğiz ama vites arttırmaya başladılar, şu ana kadar turnuvadaki hiçbir takım bu futbolu oynayamadı, bir de almanya finale çıkarsa diğer taraftan gelecek takımın çok daha zorlu maçlar sonrası gelecek olması da almanları finalde şanslı kılacaktır.
Almanya'nın 1 gol yemese 4 gol atmayacağı maçtır..
oynadığı kötü futbola rağmen almanlara bile bir şekilde 2 gol atan yunanların beni hayrete düşürdüğü karşılaşma. bir takım bu kadar kötü futbol oynamasına rağmen nasıl oluyor da hemen her maçında golü buluyor anlamakta zorlanıyorum. tesadüf diyeceğim ama tesadüfler tekrarlandıkça başarı olur. (bkz: 2004 avrupa futbol şampiyonası)
özellikle ilk yarıdaki yunan futbol takımını izlerken bir sessiz sinema filmi izliyormuşcasına kıs kıs güldüğüm ve bu pasif ötesi futbolla gene avrupa'nın en iyi 8 takımından biri olduklarını düşündüğüm türk milli futbol takımının bu şampiyonada da ortalıkta görünmeyişiyle kendi ülkemdeki futbolu fazlaca sorguladığım maçtır.
maçtan, almanya'nın favori oluşundan farklı olarak; yunan futbol takımının berbat görüntüsüne rağmen şampiyonada olup futbolla yatıp kalkan türkiye'nin yokluğu dert oldu bana. lafın amı cimi yok. yunan futbol takımı kadar değiliz işte. o derece istikrarsız ve kötüyüz. ( abdullah avcı ve yeni oluşum hatta geç kalmış oluşum ışık vermekte, beklemedeyiz)
maç mı? almanya'nın 2 genç oyuncusunu beğendim. biri astronomik rakama kulübünden satılmış diğeri hakkında bilgim yok. ışık veren 2 oyuncuydu. hele bu yüksek bedele satılan arkadaş nereden bulsa vuruyordu topa. arada mesut özil 'in de şutu anımsaması gereğini düşünmekteyim. onun dışında mesut sağlam basıyor yere. futbolu göz kamaştırıyor!
lahm' ın golüyle kuponumun tuttuğu maçtır.

görsel
5.dakikasından itibaren gözlerimin spanoulis'i aradığı maç oldu. bir de maçı murat kosova anlatsa diye içimden geçirmedim değil.
ömer üründül'ün anti futbol kavramını türk futboluna tekrar kazandırdığı maçtır. nerde sikimsonik şey var kavramlaştırıyosunuz zaten alisamiyen.
löw'ü çıkardığı onbirden dolayı kutlamamız gereken maç.

ALMANYA KADROSU: Neuer, Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm, Khedira, Schweinsteiger, Reus, Özil, Schürrle, Klose. şeklindeydi. .

ben bu onbiri grup maçlarında istiyordum çündü poldi ve müller'in, özellikle de gomez'in yaratıcılık adına yetersiz ve çok düz oyuncular olduklarını düşüyorum. buna rağmen 4-2-3-1 sisteminde ileri 4 oyuncundan 3 tanesini birden değiştirmek ve çeyrek finalde bunu yapmak. inanılmaz. löw bence öyle bir cesaret örneği gösterdi maç öncesi 11 ile. maç başlarken herkese ders verdi. bunu dünyada şu anda brezilya da yapamaz, arjantin de yapamaz, ispanya da yapamaz!!. rakip kaleye en yakın 4 oyuncudan 3 tanesini değiştireceksin. hele ki gomez gibi turnuvanın gol kralı adaylarından 3 gollü oyunculardan birisini yedek bekleteceksin. gerçekten alkışlık. mourinho bile yapamazdı bunu. müthiş bir özgüven ve "komple takımız, kadromuz geniş ve rahat oynuyoruz" demektir bu. ha euro 2012, ha bir hazırlık maçı. ne farkeder. biz almanya'yız dercesine. oyuncular için harika bir özgüven. torres mi llorente mi derken italya karşısında 4-6-0 çıkan ve fabregas'ı tercih eden bir ispanya gibi değil. ben futbola aşık bir adamım. ama futbolda en beğendiğim adamlar "karizması olan" ve hareketleri ile fark yaratanlar. löw'ün bu kadro tercihi de benim gözümde almanya euro 2012'yi kazanır özgüvenine "herkesten fazla sahip" anlamı taşıyor. bu kararı sebebiyle löw'ü alkışlıyorum, tebrik ediyorum.
sevmesemde samarasın ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu gördüğümüz maç.
almanya ise mesut a kurban olsun.
maçın gizli kahramanı mesut özildi. spikerin dediği gibi bir top bir oyuncunun ayağına bu kadar yakışır.
zweites deutsches fernsehen (ikinci alman televizyon kurumu), devre arası ana haberine şöyle girmiş: "Yunanlar paralarını bu maçta olduğu gibi muhafaza etselerdi, sorunları olmayacaktı."
yunanistanın sahaya çıkmaması durumunda oluşabilecek tek farkın almanyanın attığı gol sayısı olacağı bir maçta yunanların 2 gol atıp bizleri şaşırttığı karşılaşmadır.
adamlar parasını verdiler e bu kadar dürtmeleri normaldir.
yunanistan'ın turnuvanın ilk penaltı golünü atıp elendiği maç olmuştur.
almanların yunanlıların eline verdiği maç. gerçekten bu sefer yunanlıların kol bozuktu galiba. o iğrenç futbol anlayışlarıyla balına gol bulup bir de sevinmeleri yok mu, hepsi pislik bunların. sizin oynadığınız futbolun amk. ya işte böyle karşına almanya gibi bir takım gelir 4 tane döşer gider, rusya maçındaki bal her zaman tutmaz işte.. çok sevindik ailecek.. 60 dakka futbol oynama, kendi onsekizinin önünden çıkama, sonra balına gol at ve sevin, sonra kendini ulusal takımdan say. ulan hiç mi haysiyeetiniz yok, bütün dünya sizi izliyor midesiz herifler..

helal olsun almanlara 4 tane taktılar, gönül isterdi ki 7-8 yapsınlar bu futbolcular bi daha memleketlerine gidemesinler, neyse bu yunanistan yarı finale çıksaydı euro 2012.nin izlenecek yeri kalmazdı.
ersin düzen'in anlattığı ve joachim löw'e (michael löw) denmiş maç.
bu arada penaltı oldu.
almanların alıcam kupayı vurucam kırbacı vurucam kırbacı havalarında sahada gezindiği maç olmuştur. zenginin takımı bile ayrı bir özgüvenle oynuyor kardeşim ya. yunanistan da maçı bıraktı, ülkeye hangi parayla geri dönecez endişesi hakim şu anda takımda.
Yunanistanin acilen tum uluslararasi turnuvalardan men edilmesi gerektigini bize gosteren mac.

(bkz: ilk caglarda futbol)
(bkz: goruntu kirliligi)
ömer üründül harikaları gözlemlenen maçtır. şıvaynşıtaynger... vaoow...
mesut gol atsa hepimiz rahatlayacağız, hadi be mesut...
(bkz: 22 haziran 2012 almanya yunanistan halı saha maçı)
almanya yunanistanın kalesine boşalmakta, o değilde mahalle de sevinç çığlıkları var amnk nasıl nefret ediliyorsa yunanistandan en azından futbolundan.
4. golden sonra yunanistan için denilebilecek tek şey,

(bkz: yazık la kimin çocuğuysa)
Yunanistan'ın kol bozuk galiba.