bugün

https://www.haberturk.com...kadar-kac-tl-oldu-3634153

Özgür Aybaş'dan sigara zammı açıklaması

Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, X (Twiter) hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Sigara gruplarına 5 TL zam geldi." ifadesini kullandı.
https://gifsec.com/wp-con...s/2022/09/angry-gif-3.gif

Bu arada en çok kârı Parliament bırakıyor. Ben Parliament içmeye devam edeceğim, tekelciler kazansın.
görsel
sayfalarca yazmaya gerek yok. hele ki iktidarı politika-uygulamarı için eleştirmek aptallıktır. cumhuriyet tarihinin açık ara en başarısız hükümetinin döneminde yaşamanın sorumlusu olan bu halktır. iktidarlar halkın istediğini verdiği sürece iktidarda kalırlar. tek eleştireceğimiz nokta yapılan bu tür zamlar bir ekonomik sorun olmaktan çıkmış tamamen halkın sağlığını yaşamını etkileyen, yaşam hakkını yok eden bir sorun haline gelmiş olmasını kimsenin fark edememesi, görememesi. artık her türlü tüketim ihtiyaç ürünleri sağlık yeterlilik güvenlik beslenme kalite vb açısından değil de fiyat açısından değerlendirildiği için ürünler kalitesiz sağlıksız olmaya başladı.
bi ejder meyvesi kaç lira oldu haberin var mı senin böyle göt göt konuşuyorsunuz.

reisimiz manda yoğurdu yemesin mi?
Ben hiç içmedim ve 50 liram cebimde kalıyor. Oh, mis. Ben çekmem dumanı, içenler keriz :-).
Günde iki tane içiyorum.
Biri 22.00 diğeri ise 23.50.

O yüzden çok canımı acıtan bir şey değil.
Ama bu kadar zam da günah lan.
ya ben anlatamıyorum ya da birileri cahil olmasını bırakın tam bir aptal olduğundan anlamıyor.
sorun içki sigara et süt enerji eğitim sağlık elektrik-elektronik alet giyim vs değil.
sorun zam artan fiyat ekonomi değil.
sorun iktidar muhalefet değil.
tek bir sorunumuz var ve bu sorun da bazı insanların aptalca ben yemiyorum içmiyorum anlayışında olması ve insanların kalitesiz sigaradan kalitesiz içkiden gıdadan kalitesiz araç gereçlerden on milyonlarca insanın kronik sağlık sorunları yaşayacak olması ve yüzbinlerce insanın ileri ki dönemlerde ölecek olması.
evet, zamlar yüzünden alamamak sorunum yok. zamlar da umurumda değil ve bunun acısını bu düzeni destekleyenler çekiyor-evlatlarına da çektiriyor ama insanlık görevimizi yapıp nasıl bir gelecek yaşayacaklarını, şu an ne olduğunu söylemek ahlak ve etik sorumluluğumuz gereğidir.
ülkenin sorunu zam ekonomi geçim sıkıntısı iktidar mualefet rejim sistem değil. bu ülkenin sorunu bu ülkede yaşayan %60'lık bir kesim.
allah gelse cumhurbaşkanı olsa, maliye ekonomi bakanı olarak peygamberi atasa yine bu ülkeyi düzeltemez.
allah zaten düzeltemediği için kur'an da olan yok olan kavimleri anlatıyor.
sorun sen ben biziz.
unutmayınız... Fransız anayasa hukuku uzmanı, siyasetçi ve siyaset bilimci Maurice Duverger "Adaletin bulunmadığı ülkede herkes suçludur." der.
kafaya koydu içtirmeyecek.
çocukluğunda gençliğinde sigara içen biri sağlam travma yaşattı belli.
hükümetin bu takıntılı davranışı kaçakcılık piyasasını canlandırdı.
emeklilerin 29 ekim ikramiyesini de size ödetiyolar. yazik valla size.
başımızda ki, seçtiğimiz, oy attığımız insanı ben (ben diyorum, kendimi söylüyorum ki; bazı geri zekalı embesiller yine de çıkıp millete hakaret ediyor demesin-öyle anlamasın. aptallara dert anlatmaktan bıktım) oy kullanacağım zaman seçtiğim insan sağcı-solcu, türk-kürt, alevi-sunni, camiye gidiyor-meyhaneye gidiyor-kerhaneye gidiyor, ateist-müslüman-hristiyan-yahudi, liberal-sosyalist-milliyetçi-şeriatçı-laik, hemşerim-akrabam, kaşı gözü için oy atıyorsam...

eleştirdiğim zaman da bu olgular üzerinden beni yöneteni eleştiriyorsam ben aptalım.
daha basit örnek vereyim de anlayın. bir kamyon-tır aldınız veya bir şehirler arası otobüs alsam ya da bir taksi alıp şoför alacak olsam. arabama şoför alacağım zaman onun dini ideoloji düşünce kimliğine göre mi o insana arabayı emanet edeceğim?
o insan kaza yaptığında kalkıp "sağcı-solcu, türk-kürt, dinci-dindar-ateist işte ne olacak?" diye onu eleştirecek, suçlayacak mıyım?
o tip araba kullanmış mı, tecrübe var mı, ehliyet var mı vb sormadan arabayı ona yukarıda ki gerekçelerle "benden" diye ona arabayı mı emanet edeceğim?

insan iki durumda içinde bulunduğu durumu anlayamaz.
birinci durum öldüğünde ilk anlarda kalp durup beyin ölümü gerçekleştiği o an aralığında ve hemen sonrasında. başka bir evren alem boyut geçisi yaptığı (neye inanıyorsanız) öldüğünü tam olarak idrak edemediği adeta koma-bitkisel hayat diye örnekleyeceğimiz durumda (bazen uyandığında ya da başka yerde uyuyup uyandığında 5-10 saniye bura neresi ben neden buradayım şaşkınlığı boşluğu içinde olma durumu) insan ne olduğunu idrak edemez.
ikinci durum da aptal olduğu zaman.
bunu neden mi dedim? adama "açsın" diyorum "karnım doyuyor" diyor. karın doyurma ile sağlıklı dengeli yeterli beslenme arasında farkı bilmiyor.
sen yaşamıyorsun desen nefes alıyorum ya diyor.

insanlar içinde yaşadığımız sorunları ekonomik sorun sanıyor, ekonomik sorunumuz yok.
insanlar içinde yaşadığımız adaletsizlikleri hukuk sorunu sanıyor, hukuk yasa sorunumuz yok ve yeni bir yasa hukuk yapmaya (hukuk yasa aynı anlama gelmez) anayasa hukuk tartışmasına gerek yok.
yaşadığımız zamlar artık bir fiyat artışı ekonomik durum iktidar sorunu değil bir yaşam sağlık sorunu haline gelmiştir.

ülke bir lokanta. yağ var, un var, şeker var.
bundan helva yapacak olan aşçı halktır.
iktidar sadece bu yapılan helvayı dökmeden bozmadan lokantaya gelecek olan müşterilere bu ülke insanlarının gelecek nesillerine servis eden pay eden garsondur.
son 20 yılda ülkeyi yiyip bitirdik. tüm ülke birikimlerini babasından kalan malı satıp yaşayan hayırsız evlat gibi talan ettik. şimdi elde kalan 3-5 kuruşluk ggelir getiren iştirakleri de yiyeceğiz.
hep derim, bu ülkede 3-5 milyon azınlık içinde değilse şimdi şu an doğan bir bebeğin geleceği yoktur.
şu an doğan bebek belki diyorum, kesin değil; çocuklarının geleceğini kurtarır.
ortalama 25 yıldır aktif sigara bağımlısıyım.ha iyi bir şey mi yok değil.asla başlamayın.

bırak kaçağı tütünü dağı taşı otu çöpü sarar yine içerim.
yarrağımı yesinler.
zamdır gelir.