bugün

orta okulda hocamın es es pi es pi es dö pi es dö pi es olarak ezberletmeye calıştığı ama nerde kullanacağını söylemeyi unuttuğu lise kimyası formülü.
"sakıp sabancı para sever para sayar donunda para saklar denize onunla girer" şeklinde bir cümle öbeği ile ezberlenebilen kimya formülü.
say say para say para say dede para say.*
sabah kimya çalışıyordum niye aklıma getirdiniz ulan.
30 elektron taşıyan atomun yazılış şekli.
çinko * elementinin orbital dağılımıdır. *
savsak savsak pipi savsak popo sevsek don popo sevsek döt pipi saysak..şeklinde akıllarda daha iyi kalır gibi olan söz öbeği.
kolay ezberleme yöntemlerinden bihaber bir se iki iki se iki iki pe altı ......... diye ezberlemeye çalıştığımız orbital şeması formülü. bu formüle bakarak elementin hangi periyotda hangi grupta olduğu bulunabiliyordu sanırım zaten lisede de bir bok yapamıyordum. neyse biz freud'a dönelim en iyisi.
en kolayı;

birseiki ikiseiki ikipealtı üçseiki üçpealtı dörtseiki üçdeon

olan sayılar, harfler bütünü. okunuşuda aynı, uğraşmayın diğerleriyle..
"satmış sezen'i pezevenk saymışlar parayı skmişler dübüründen" diye ezberlenilebilecek kimya formülü.

*yok benim cidden terbiyem bozuk lan!
"say say, paranı say, paranı say, dedenin parasını say..." deyyü akılda kalıcı bir şekilde kodlanıp paranın ve mirasının önemini çaktırmadan beynimize işleyen elektron dağılımı.
kimyayı hayatımıza bir sürü tekerlemeyle ve ezberle sokmaya çalışan hocaları bize gösteren dizilimden/formülden bir tanesidir.
si si pi si pi si de pe si de pe si me de pe si me de pe si diye gencligimizde ezberletilen gicik elektron dagilimi. *
sabah sabah bu konudan 150 tanecik soru çözmüşümdür.
yeter ulan her yerde kimya. bir de bunun mol versiyonu vardır aman evlerden ırak.
elektronlar once 4s2 den ayrılır.

(bkz: lise kimya)
ezberlemek için o kadar tekerlemeye falan gerek olmadığını düşündüğüm orbital dizilimidir.
1 se kare 2 se kare 2 pe 6 diye ezberlediğim...

(bkz: ben salakken çok küçüktüm)
başları ezberlenir 4s2 ye gelinince kal gibi kalınır gerisi hoca yardımıyla yapılır.
bunun kolay yolu tabolusunu bir köşeye çizmektir. en kötüsü bunları hergün görmektir.
bursa atatürk teknik lisesi kimya teknolijisi alanı lise 3 öğrencisi olarak haftada 21 saat kimya gören kişi olarak yani bilir kişi olarak konuşuyorum.
salih salih piç salih piç salih deneme*
fen lys kasan bünye haykırışları.
(bkz: severim severim parayı severim parayı severim)
yazılı ensasında bir arkadaşın "soğan soğan soğan patates soğan patates.." olarak ezberlemeye çalıştığı mol formülü.
nickimin hikayesi olan olay.

es es dö pi es .
es es pas pas dum pas dum pas ef dum pas... diye devam eden elektron dağılımı.
vay nerden çıktı şimdi bu ne ezberlerdik be hey gidi günler hey.
sak sak sak sak irem sak.