bugün

Trabzon’da sahte diplomayla 19 yıl ilkokul öğretmenliği yapan Rukiye S. suçunu itiraf etmişti. 12 yıl hapsi isteniyordu. Mahkeme “Deliller yetersiz” diyerek dün beraat kararı verdi. Milli Eğitim Bakanlığı avukatları “Şok olduk” dedi.

görsel

19 yıl boyunca aldığı maaşının toplamı olan 329 bin TL’yi Milli Eğitim faiziyle geri istiyordu. Trabzon 1. ağır Ceza dün şu kararı verdi:

"Yeterli delil yok. Geri istenen maaş 19 yıllık hizmetin karşılığı. Rukiye S.’nin avukatının ücreti olan 3 bin 960 TL’yi de devlet ödemeli.“

o zaman kpss ye çalışan milyonlarca genç keriz , tek bu abla akıllı. bundan sonra herkes bir şekilde sınava filan girmeden öğretmen, doktor olmaya çalışsın. sonuçta duvar olsan 19 yıl bir şeyler öğrenip kendini geliştirirsin.

baklava çaldığı için 25- 30 yıl ceza alan çocuklar ve bu sahte öğretmen. canım ülkem ne kadar orantısız ve adaletsiz..

http://www.posta.com.tr/t...t&utm_campaign=gundem
Milli egitim bakanligi o donem de sahte ogretmeni nasil saldi peki? Kendimiz de olsa elestiririz. Bak ne diyorum bizim ulke de her kesim ayni bok. Her iktidsr kendine yontuyor.
Bu milli eğitim davaya da sahte avukat gönderdiyse demek ki.
Sahte diplomalarla kimler nerelerde çalışıyor. Yalnız bu öğretmene helal olsun. 19 yıl da hiç şikayet almamış, bilgisiz diye hitap edilmemiş işine sımsıkı sarılmış. 19 yıl az zaman değil tebrik etmek gerek.
Akıllara kemal sunal'ın doktor civanım filmini getiren durum. O da ceza almamıştı hiç şikayet olmadığı için. Demek ki sahte mahte bu kadın da düzgün bir öğretmenlik yapmış.
Yalnız kadın olayı itiraf etmese üstüne birde devlet emeklisi olacakmış.

Bende bi düşünmedim değil hani.
Cok dar goruslusunuz.

Mahkeme o paranin emeginin karsiligi oldugu icin geri odenmesini yersiz bulmus. Sahte diploma da olsa 19 yillik bir emek var ortada.

Ben olsam ben de parayi geri odetmezdim. Ama avukat ucretini ödetir, hapis cezasi verirdim. Alt sinirdan da degil ustelik.
bir yıl daha çalıştırılıp emekli maaşı bağlanmalı.
emekli maaşıda 19 yıl bu rezilliği anlamayan okul müdürü, ilçe milli eğitim müdürü ve mesai arkadaşlarından kesilmeli.
ulkede en ustten en alta diplomalar sahte!
ödül bile verilmeli..
Hakimde suç yoktur tutanağı tutan memurda suç vardır delil toplayan savcıda sıkıntı vardır yada kadın iktidar yalakasıdır.
reis-i cumhurun sahte diplomayla görev başında olduğu yerde çok da matah bir olay değildir.

(bkz: böyle imama böyle cemaat)
(bkz: balık baştan kokar)
Ne yapmış ki kadın? Rejime karşı mı gelmiş, M. Kemal in ilkelerini mi eleştirmiş?

insanları basit şeylerden hapse atmaya hakkınız yoktur!
HUKUĞUN EN TEMEL PRENSiBi ÖLÇÜLÜLÜKTÜR. (BU DA ELVERiŞLiLiK GEREKLiLiK VE ORANTILILIK DiYE ÜÇ ALT SEGMENTE AYRILIR)

MAHKEME VERECEĞi CEZADA SANIĞIN HAK VE ÖZGÜRLÜĞÜ ARASINDA BiR ÖLÇÜ OLMALI.
AYRICA CEZANIN KAMUYA SAĞLAYACAĞI FAYDANIN GEREKLi OLMASI GiBi HUSUSLARI DiKKATE ALIR.

iLGi MAHKEME YUKARDA BELiRTiLEN DURUM MUHAVECESiNDE SANIK ÖĞRETMENiN 19 YILLIK HiZMET SÜRESiNi DiKKATE ALIMIŞ. BENiM GÖRÜŞÜM BU ŞEKiLDE.

DAVAYI, SUÇ FELSEFESi AĞIRLIKLI GÖREN MAHKEME AMiYANE TABiRLE ŞÖYLE DEMiŞ;

ÖYLE YADA BÖYLE ORTADA 19 YIL DEVLETE HiZMET VAR. HANIMEFENDi DEVLETE HiZMET ETMENiN FARKLI BiR YOLUNU SEÇMiŞ. VE BAŞARILI OLMUŞ. iNSAN DOĞASI GEREĞi SUÇ SAYILAN EYLEMLERi GERÇEKLEŞTiRMEYE MÜSAiTTiR. ANCAK DOĞRU SiSTEMLERLE BiREYiN BU NEGATiF DURUMU KONTROL ALTINA ALINABiLiR. YANi 19 YIL BOYUNCA BÖYLE BiR DURUMU ( SAHTE ÖĞRETMENLiK) ORTAYA ÇIKARAMAYAN SiSTEMTEM ASIL SORGULANMASI GEREKEN UNSURDUR.

YANi MAHKEME HEYETi SUÇ UNSURU OLUŞMADIĞINA KARAR VERMiŞ. ( SUÇ UNSURU OLUŞMUŞ ANCAK 19 YILDA UNSUR MUNSUR KALMAMIŞ ORTADA)
adalet is not found.
Delil yetersizliği gerekçesiyle serbest bırakıldı.....
insanın saçını başını yolduran sebep.
Eğitim fakültesi veya formasyon alan öğretmenlerden farkı 19 sene sonra ortaya çıkmış sahte öğretmendir.burada asıl sorulması gereken soru 19 yıl boyunca neden ortaya çıkmamış? Neden bir farkı olduğu anlaşılmamis.diger öğretmenlerden bir farkı yok muydu ? O halde herkes öğretmenlik yapabilir ?
sahte diplomalı öğretmenlerden hapishane öğretmenleri oluşturulmalı. mahpusların da öğretmene ihtiyacı var.