bugün

toplumu etkileyen kötü olaylarda genellikle baştakilerin payının büyük olduğunu anlatan atasözü
(bkz: başlık baştan kokar)
malt ın solisti cenk durmazel'in portakal şarkısının sözleriyle onayladığı atasözüdür.

babanın genlerinden kaçsan,
anneninkiler bırakmaz.
ben farklıyım desen,
ruhun inanmaz.
(bkz: akılsız başın cezasını ayaklar çeker)
sözü geçen baş gerçek anlamda kullanılmıştır. önce kafa kısmı kokarmış balık hayvanının. o yani.
balık baştan kokar çünkü ayakları yoktur.
(bkz: türkiye)
bir işte aksaklık başta olanlardan kaynaklanır.
(bkz: balık baştan kavun kıçtan kokar)
(bkz: kendin coş) isimli dejavu şarkısının muhteşem tekrar kısmıdır.
Atasözünün Anlamı: Gerek bir aile, gerek bir topluluk ve gerekse bir ülkede baştaki yöneticilerin niyetleri ve tutumları bozuksa o yerdeki her şey de bozuk ve düzensiz olur. Ortada değerini koruyan bir şey kalmaz.

şimdi ben bunu niye yazdım?

bugün türkiye cumhuriyeti dış işleri bakanlığı'nın sayfasında güncel açıklamalara bakarken gördüğüm imla yanlışları beni şaşkına çevirdi. sokakta, kafede, çarşıda, pazarda gördüğümüz -de/-da ayrımı, şey kelimesi yazımı, -ki'leri nasıl kullanacağını bilemeyen insan toplulukları bu baştan kokan balıklar yüzünden bu hale gelmiş.

güncel açıklama yapılıyor, yanlışlarla dolu; bunu görüp doğrusu bu sanan güruh da "bak devletimizin sitesinde böyle yazıyor, sen ne anlarsın" diye taraf tutuyor.

hala "mayıs'ta mı mayıs'da mı ya, ben çok karıştırıyorum bunları" diye hayıflanan insanlar gördükçe eğitim sisteminin bilinçli olarak çok şahane bir şekilde çökertildiğini görmekten üzülüyorum.
Balık baştan kokar!

Yalannnnnnnnnn

Bizler ulaşamadığımız ne varsa yuceltiyor fantazyalar dünyasında yaşıyoruz. Hayalini kurduğumuz ne varsa sahip olanların sadece sahip olduklarını görüyoruz. Ahlak umrumuzda değil. Bizler onursuz yığınlarız ve onursuzlar tarafından yönetilmeyi hak ediyoruz.
Bir serzeniş.
seni baştan kokutmayacağız, seni baştan kokutmayacağız, seni baştan kokutmayacağız...