bugün

Ben şırnakta askerken 1975 mke üretimi g-3 ile nöbet tuttum lan bu nasıl aymazlık.
la oğlum tayyip cumhurbaşkanı olmadan önce m.ö 100'lü yıl teknolojisiyle yaşıyorduk ateş yakamıyorduk (!)
Şimdi yapıyoruz da ne oluyor tanesi 2 lira 20 kuruş elin oğlu bu paraya 5 mermi alıyor bak kur farkını söylemedim bile.
Ekmek yoksa pasta yiyin gibi bir beyan. Yav kardeşim bu ülkeye sebze de lazım. Mermi de lazım. Mermiyi daha önemli tutmak neyin çabası. Yaşaman için mermi mi Yemen lazım? Mermi yersen ölürsün. Gidip ekmek pahalı olacak patates ucuz olunca ekmek yemeyin patates yiyin mi diyeceksin? Ülke ne halden ne hale geldi. Tapmaya devam edin anasını satıyım. Onu sat bunu sat, sonra millet açlıktan ölsün. Pazarda fiyatlar 2-3 kat bindirilmiş. Tamam savunma sanayi önemli eyvallah ama kalkıp soğanı önemsizleştirme çabanıza anlam veremiyorum. Ekmek de pahalı olunca bu sefer diyeceksiniz başka şeyler yapamıyorduk onları yaptık. Sonuç olarak ekmek pahalı kalacak. Bu ne körü körüne bağlılıktır aga be. Fakirleşiyoruz günbegün. Ama mermi yapmıyorduk ha. Dur Bi mermi yiyim.
Sen ülkendeki silah fabrikanı satmışsın pardon (özelleştirme) böyle söyleyince insanlar ohh iyi satılmamış diyorlar zaten. Ülkendeki savunma sanayiyi verdin daha da verecek ne kaldı ki.
Mke, akp öncesi de hizmet veriyordu bildiğim kadarıyla.
Aselsan zaten özal zamanı kuruldu.
Yani gercek dışı bir beyan.
mermi ne yahu ordu yoktu. sivil milis kuvvetler vardı, lazım olduğu zaman çarşıdan, pazardan, camilerden anons etmek sureti ile toparlanılırdı. millet oklava tornavida çekiç ve bilimum aletlerle eline kaptığını alıp hazır ol da beklerlerdi. ya nereden nereye, reis allah seni başımızdan eksik etmesin.
simdi yaptin da ne oldu? verdin bir kac ofkeli gencin (isid) eline, senin askerine siktilar.
Yalancının...

Not:diye tam kayacaktım ki, sözlükte hıyar tükenmez dedim ve konuyu kapattım.
Aynen düşmana zaten patates fırlattık. Daha etkiliymiş öyle diyorlar.
şimdi de yapamıyoruz. silah fabrikası katar'ın.
görsel

Görsel: kurtuluş savaşımızda imalat-ı harbiye tezgahında mermi imal eden çocuklar.
--------------------
Bu ülke kadınıyla erkeğiyle çocuğu ile bir milletin topyekûn ve fedakarca mücadele etmesi ile kuruldu.
Kurtuluş savaşında mermi yapan silah bakımı yapan o tezgâhlar daha sonra mke fabrikalarını kurdu.
Yetmedi uçak fabrikaları kurdu.
Bu ülke kendi ürettiği uçakları ihrac etti hatta.

Mke fabrikası bünyesinden bir de tank palet fabrikası kuruldu sakaryada. Hani şu katarlilara verdiğiniz...

Mermi bile üretemiyordu dediginiz ülke kendi kendine yetebilen 7 ülkeden biriydi.

Git bak, mke fabrikası hala duruyor, aselsan hala duruyor.
Bu kurumlar uzaydan mı geldiler?
Mesela kardakta falan tükürerek savuşturmuştuk yunanları o dönem.
Evet sapanla tas atiyorduk allah reisten asfmgfpmm.
hala yok soğanmış, sarımsakmış bunların fiyatlarına takılanlara bir hatırlatmadır. soğan yemesen ölmezsin ama kendini savunamazsan seni bu coğrafyadan silerler.
1936 da nuri demirağ 1942 yılında ise thk savaş uçağı üretip avrupaya satıyorduk.
Makine kimya fişek fabrikasının kuruluş tarihi 1921.

Kasabı yine kan tutmuş kafa güzel.
akp dönemi öncesi mermi bile yapamayan türkiye'nin, şimdilerde süper güç olma yolunda kendi uçak, gemi ve silahlarını yaptığını hatırlatma durumudur.