bugün

küresel eylem günü, amerika 17 mart 2003 tarihinde ırakı işgal etti , dünyanın birçok yerinde bu işgalin protesto edildiği gün.
(bkz: 17 mart kuresel eylem gunu)
http://www.halkevleri.org...m/1173791487-eylem%20.bmp
galatasaraylı ve milli oyuncumuz servet çetin'in doğum günüdür.
Bir işgale tepki açısından bakıldığına 18 marttan çok daha az önemli olan gündür.
(bkz:
18 mart)
gelişi 16 marttan bellidir.
tabi herkes için kendisi ve yakınlarının doğum günü değerlidir. böyle bir başlığı da muhtemelen doğum günü furyası alıp götürecektir.
beni doğuran, cefakar, fedakar türk kadınının benim için en büyük temsilcisi canım anneciğimin doğum günü..
kim bilir belki okuyordur *. olsun ben yine de bişeyler yazmak istiyorum onun için. seni çok seviyorum be anne. benim için tüm entrylerimden değerlisin. *
* 1816 - 38 tonluk 'Elise' adlı buharlı tekne, kaptan Pierre Andriel yönetiminde, Manş Denizi'ni aşan ilk buharlı tekne oldu.
* 1861 - italya, ulusal birliğini kurdu.
* 1891 - Ahmed ihsan Tokgöz, Servet-i Fünun dergisini kurdu.
* 1915 - Çanakkale Savaşı: ingiliz komutan Amiral Carden görevinden ayrıldı.
* 1920 - ingilizler, Eskişehir ve Afyon'dan çekildiler.
* 1921 - Londra'da ilk doğum kontrol kliniği açıldı. Kliniğe başvuranlara, düşük ücretle korunma araç gereçleri verildi.
* 1926 - "Demir Sanayinin Tesisine Dair Kanun" TBMM'de kabul edildi.
* 1941 - Alman denizaltı kaptanı Otto Kretschmer'in denizaltısı batırıldı ve esir alındı.
* 1944 - Varlık Vergisi'nin tasfiyesine ilişkin yasa yürürlüğe girdi.
* 1948 - Belçika, Fransa, Hollanda, Birleşik Krallık, Lüksemburg dışişleri arasında, 50 yıl süreli Brüksel Antlaşması imzalandı.
* 1954 - ispanya'yı kura sonucunda eleyen Türkiye Milli Futbol Takımı, Dünya Kupası'na katılmaya hak kazandı.
* 1961 - Vicente Calderón Stadı yapımına başlandı.
* 1965 - 30 milyon dolarlık hacmi olan Türk-israil Ticaret Antlaşması imzalandı.
* 1968 - PTT ile Northern Electric firmasının işbirliğiyle kurulan telefon fabrikasında yapılan ilk yerli telefonlar 157 liradan satışa çıkarıldı.
* 1969 - Golda Meir, israil'in ilk kadın başbakanı oldu.
* 1972 - Eti Gıda San. ve Tic. A.Ş. Eskişehir'de kuruldu.
* 1985 - iki ünlü oyun yazarı Arthur Miller ve Harold Pinter, hapiste bulunan Uluslararası Yazarlar üyesi yazarları ziyaret etmek amacıyla Türkiye'ye geldi.
* 1995 - Michael Jordan basketbola geri dönme kararı aldı.
tek sayı fetişisti olarak doğmaktan mutlu olduğum gün. nedendir bilinmez çift sayıya denk gelen tarihlerde doğanlar pek etrafımda yok. * *
12 MART MUHTIRASI 1971
Kimileri darbeleri alkışladı, kimileri karşı çıktı, kimileri işkence gördü, kimileri öldürüldü, kimileri ailelerini bir daha görmemek üzere bu ülkeyi terk ettiler ya da ettirildiler…

Bugün anladık ki; emperyalizm ve ya siyasi çıkarlar uğruna oynanan oyunlar, ister bu ülke menfaatine olsun, ister aleyhine olsun, yaşanan kayıpları açıklamaya yetmemektedir….

Bir darbenin daha üzerinden geçen 43 yıl… Kazanılan neydi bilmiyorum ama, kaybedilen sadece insanlık… Bugün hala içimizi sızlatan, etkilerini hala yaşadığımız bir dönem olarak tarihe yazılmış kara günler…
bugündür. 18 mart çanakkale zaferinin 1 gün öncesidir.
Mars ve Uranüs kavuşmasının yaşanacağı gündür. Astrologlara göre ciddi tehlike arz eden durumlar ve toplu ölümler yaşanabilirmiş. Hayatımız astrologlara kalmış.
astrologlara guvenseydim sayisizca olecektim ve bir suru aska yelken acacaktim.
bugündür. dünya sosyal hizmet günüdür.
Gezegenler kavuşacaktır.herkes saçmalayabilir, direnenler yıkılacak akışa bırakanlar yükselecek.
bu tarihte ölen ünlü kişiler;

istemihan Taviloğlu
Ceyhun Atuf Kansu.