bugün

uruguay da "takim oyunu" olmadigini gördügümüz, ama bireysel yetenek düzeyinin fransiz takimindakinden cok daha üstün oldugunu da sezinledigimiz mac...(bunu rtl´e yorumcu olarak katilan jürgen de söyledi -klinssmann-) fransa´nin durumu gercekten cok kritik cok. bir de "dünya sampiyonu" olma hayaliyle gelmisler afrika´ya.

eger bu uruguay bir cesit taktik gelistirebilir, rakibe göre ve daginik olmayan ,derli toplu bir futbol oynayabilirse, aslinda cok yetenekli oyunculardan kurulu bir takim. uruguay cok pas hatasi yapti ve verdikleri paslar da cok tersti. geri saha oyunculari fransizlara oynattirmadilar, fransizlar uruguay yari sahasina cok nadiren ve cok tehlike arzetmeyen sekillerde gidebildi bu yüzden.

o anelka, ya da bayern münchen´in medar-i iftihari ribery falan resmen sahada kayboldular, hele ribery hemen hic oynayamadi.

uruguay takiminin nasil bir taktikle oynadigini ,gol yememek ve iyi kapanmanmaktan baska, hickimse anlamadi.
işte dediğim gibi maç berabere bitmiştir bakınız bir önceki entry'me..
(bkz: #8340166)
beklenildiği üzere 0-0 yani alt biten maçtır. domenech'in elinden gelse maç -4'e -5 falan bitecekti.
fransa'nın hiç bir bok oynayamadığı maçtır.
her iki takımın da pozisyon bulmakta çok zorlandığı maç. benim aklımda kalan tek pozisyon, diego forlan'ın pozisyonuydu. aslında o pozisyon da çok net bir pozisyon değildi. maçın ilk yarısında ise gourcuff'un kullandığı frikik çok etkileyiciydi. kaleci muslera harika kurtardı. bunların dışında pek bir şey yoktu. maçın bana göre en etkili ismi toulalan'dı. orta sahada çok iyi mücadele etti. uruguay topa sahipken sürekli baskı yaptı ve uruguay'ın pas yapmasını engelledi. onun dışında çok göze batan bir oyuncu yoktu. tabii maçın son 10 dakikasında uruguay 10 kişi kalınca daha üstün oynayan taraf fransa'ydı ama o da gol getirmedi. sporx'teki başlık maçı gayet iyi tanımlıyor bence: vuvuzela tadında maç: 0-0.

edit: rioo uyardı, hatayı düzelttim. teşekkürler.
raymond domenech'in maç boyunca doğru düzgün hamle yapamadığı, rakip 10 kişi kalmışken bile çift forvete dönmeyip toulalan-diaby ikilisini oyunda tuttuğu, ribery-gourcuff-govou üçlüsünün berbat performans gösterdikleri bir maç olmuştur. uruguay ise suarez ve forlan'ı kaderlerine terketmiş, onların yapacakları olağanüstü şeylere bel bağlamış. forlan elinden geleni yaptı ama ileride suarez'den bile yeterli desteği bulamadı. kısacası çok zevksiz ve heyecansız geçen bir maçtı. kısacası tipik fransa maçı diyebiliriz...
Allah biliyor ya fransa'yı hiç hazzetmiyorum. Gol atamadan elenir giderler inşallah. Son dakikalarda gelen kırmızı karta karşılık gol de atamadılar. içimin yağları eridi resmen. Beter olsun pezevenkler. Elle gol atmalarının da etkisi var ama ben bunların alayına gıcığım. maçın başlarında govou'nun kaçırdığı golün dışında etkili bir pozisyonları da olmadı. uruguay iyi direniş gösterdi ama bu futbollarının da geleceği yok açıkçası.
lugano'nun yine sarı kart gördüğü maçtır. lakin bu sefer hakeme itiraz etmekte haklıydı. çünkü ribery, faulun yapıldığı noktadan, topu alıp hemen hemen yarım metre ilersine koymuştu.
lugano'nun bir kez daha gönüllerimizi fethettiği maç. son dakikada kazanılan fransa'nın frikiği öncesi spikerin
'evet faul atışının yapılacağı noktada itirazlar var ve tabi ki lugano orada' cümlesi pek bir manidar olmuştur.
maça gelince domenech'in fransa'sı bana keyif vermiyor arkadaş. uruguay mücadelesi ile en kötü bir puanı haketti.
(bkz: henry)

(bkz: yüzsüzlük)
bir maç ne kadar boktan olabilir sorusunun cevabıdır.
henry adlı mahlukatın utanmadan penaltı itirazı yapabildiği maç olmuştur.

(bkz: hassiktir diyorum hassiktir)
dünya kupasının en boktan maçları listesine kafadan giren maçtır. golü geçtim pozisyon yok amatör küme maçları bu maçtan daha renkli olurdu.
0-0 berabere sonuçlanmıştır, fransa yine şaşırtmamıştır, fransadan bu şampiyonada cacık olmayacağı da belli olmuştur.
urugay ın sonuna kadar hak ettiği maçtır. *
Son düdük itibariyle 0-0 biten maç.
Lugano bildiğiniz gibi, sarıyı yedi yine japondan.
lugano sarı kartı yemiştir an itibariyle. yoksa rahat uyuyamazdı zaten.
tek dileğimi hatırlatan maçtır. tek dileğim: fransa'nın kupadan bir an önce defolup gitmesi.

edit: hakem zorla verecek maçı fransa'ya.

edit 2 ulan: eheh fransız sömürgesi alamadı maçı.
henry'nin savunma oyuncusu ceza sahası içinde topa elle dokunduğu penaltı beklediği maçtır. tabii hakem vermemitşir.

(bkz: utan lan artık)
Fransa'nın penaltı beklentileri boşadır çünkü elleriyle geldikleri kupadan aynı şekilde eleneceklerdir.
(bkz: hayir diyor japon)
uruguay lı nicolas lodeiro kupanın ilk kırmızı kartını görerek tarihe geçmiştir. kendisini tebrik ediyoruz.
nicolas lodeiro'nun sarı kafalı sagna'ya yaptığı hareketin ardından ikinci sarıdan kupanın ilk kırmızı kartını gördüğü maç.