bugün

Birkaç tane yorumu okudum.

Ülkenin geldiği son nokta vicdansızlık.*
Bi erkeğin hayatı belki de kız arkadasının söylediği "yaaa aşkım reina beni kasıyo, başka kulübe gidelim yılbaşında" cümlesine bağlıydı. Daha geçen gün dibimde bomba patladı yahu benim okulumun dibinde. Bu gece de o kulüpte eğleniyor olabilirdik. Kızılayda, beşiktaşta o esnada yürüyor olabilirdik. Alışmayacağız buna diyoruz ama günden güne alışıyoruz. Aa gece kulübü de mi terörist saldırıya uğruyor artık şeklinde tepkiler veriyoruz sanki diğerleri çok normalmiş gibi. Nasıl ucuz hayatlar, nasıl saplantılı ideolojiler...
Daha gecenlerde icimden gecirmistim ışid reinada katliam yapsa yilbaşi ne çok insan ölür diye allahtan akillarina gelmiyo diye dusunmustum ve bunu da yapmislar.

Bu aksam oraya gidecektik ve vazgectik.
Bir kaç kızgın gencin işlemiş olduğu cinayetler silsilesidir.
içerik bulunamadı.
(bkz: #35262274)
(bkz: #35262126)
çok üzüldüğüm tekrarını yaşamamamızı temenni ettiğim üzücü olay...
Eşimin siyaset ile zerre ilgisi olmaz, dün aile ile bir evde toplanmışken başka bir yerde kutlama yapmanın çok tehlikeli olduğunu söylüyordu. Adamların emirini öldürmüşsün ses getirecek eylem yapacakları belli . Zaten istihbarat zayıf. Kardeşim evde arkadaş arasında eğlen bizim gibi; hediyeleş. Bir de böyle bir durumda sürü psikolojisi ile sağa sola deli danalar gibi koşturmak yerine bir ikiniz birlik olun bıçak vb şeyle etkisiz hale getirin. 35 kişi ne demek ya. Bunları koruması gereken emniyet ve mekan sahibi hakkında ise : Yeni köprü ücreti, motorin - doğalgaz zammı ve eskileri ile zaten vergi rekoru kırıyoruz tek istediğimiz güvenlik. Son olarak ölen herkese rahmet diliyorum. Umarım bu son olur. Not: ülkemi çok seviyorum çünkü başka türkiye yok.
Özellikle 1 ocak günü ışid'in bir saldırı yapacağından adım gibi emindim. Dünya çapında insanlar tarafından 2016 uğursuz bir yıl olarak kabul ediliyor terör dolayısıyla, bit artık 2016 geyiğine denk gelmişsinizdir. Bu saldırı " 2016'da bittik mi sandınız 2017'de de ensenizdeyiz " demek için yılın ilk günü özellikle yapılmıştır.
Geçmiş olsundur.

Aslında çok iyi biliyoruz ki ne o gece kulübüne gidenler suçlu ne de müslüman vatandaşlarımız.

Ama "iyi olmuş" diyebilenlerin müslümanlığı bırak, insan olduklarına dahi inanmıyorum.
Bu tip mekanlardan hiç hoşlanmasam bile herkes eğlenmekte özgür, birileri ile gönül eğlendirmekte de. Kaldı ki bu tip mekanlarda sadece eğlenilebilir de. Hiç kimse müslüman olmak ve kurallarınıza göre yaşamak zorunda degil ve bu o insanları kötü yapmaya yetmez.

Fakat bu defa tahmin edilebilirdi. Ve bu gece eğlenmeye çıkmak akıl işi değildi.

Kayıpları olanlara sabır diliyorum. Sevinenlere akıl fikir ve insaniyet.
Böyle hasta ruhlu insanlar barındırdığımız ve yetiştirdiğimizden dolayı bu son olmayacak. Nasıl beyni yıkandıysa bir insanın, sırf kendisi ile aynı yaşam tarzını paylaşmıyor farklı düşünceleri savunuyor diye insan hayatını sonlandırabilecek cüreti kendisinde göstermiş. Hoşgörü yok! Zorla herkes islam ne isterse onu yapacak! "Yüzde 99'u müslüman be bu ülkenin." Şeklinde savunacaklar bu ruh hastasını. Geçmiş olsun.
Çok özür dileyerek söylüyorum dakika bir gol bir olmuş bir de hala güzel geçeceğine inanıyoruz yılın neyse allah rahmet eylesin.
mehmet görmez hadi hacı in zırhlı mercedesinden, bırak para saymayı, şu cuma hutbesini bi açıkla hadi. nasa'dan, Cern'den fazla bütçeniz var bir soruyu cevaplamak için teknik ve personel alt yapısını karşılayacak paranız vardır. tabi yandaşın cebini doldurmaktan kaldıysa.
Bu saldırı çağdaş yaşama saldırıdır. Bunun suçlusu da ışid falan değil aramızdaki yobazlardır.
yazacak hiç bir şey bulamassın ya sabahın kör karanlığında boğazına yumruk gibi bir yutkunma oturur işte o hissiyatı yaşatan vahim olaydır.

kimin yaptığı belli zaten 2 seçenek var. kimlere yapıldığı da belli o tek seçenekli. bunları merak etmiyorum kaç can alındı orada onu bile merak etmiyorum tek merak ettiğim bu başlığı baştan sona okuduğum zaman karşılaştığım terörü ve teröristi lanetleyen her yazarın bolca eksilenmiş olmasıdır.

hayırdır arkadaşlar gerçekten bu kadar mı vicdansız bu kadar mı kansız oldunuz ? öldürülenler mi hoşunuza gidiyor öldürenler mi. bir insan terörü lanetleyen bir insana neden böyle tepki gösterir. eksisi artısı umurumda değil lakin buradaki eksiler şu demek ; yapanın eline sağlık sen çok konuşma iyi olmuş. harbiden bu dünya nereye gidiyor oradakiler yılbaşını kutluyorlardı diye öldürülmeyi hak ettiler yani öyle mi. vah vahh benim müslüman kardeşime vah vahh benim insan kardeşime..
vala olm son yıllarda sokakta yürürken şöyle bi etrafa bakıyorum, bunu yapabilecek o kadar çok potansiyelli adam var ki..

ülkenin şu geldiği durum gerçekten içler acısı. akıl alır gibi değil. inanamıyorum.
O kadar karmaşık ve hatalı şeyler düşünüyoruz ki bizi yıpratmak için el ovalayanlara ortam yaratmış oluyoruz. Bu saldırıda hedef seküler ve dindar kesimi birbirine düşman etmek ve kutuplaştırmaktır. Hedef son zamanlarda ışid'e ağır kayıp verdiren türkiye'dir. Başkanlık tartışmaları, yılbaşı mekke tartışmaları falan bunlar hep ülke insanını kutuplaştıracak tartışmalardır. Birileri normalleşmemizi istemiyor, onlara inat hayatımıza devam etmeliyiz. Dindar olun, seküler olun, şu olun bu olun, ülkenizi seviyorsanız yapmamanız gereken tek şey kutuplaşmamak. Eleştirin, çok sert eleştirin ama kutuplaşmayın! inadına normal hayatınıza devam edin, inadına birbirinizi sevin.
Olaya gelirsek güvenlik açığı var yine. Tek polis reina gibi bir yeri korumaya yetmemiş belli ki. Saldırgan haberlere göre kaçmış görünüyor. Şu an 39 ölü olduğu belirtildi.
Devlet farklılıklarını korumalı, biz de bu kutuplaştırma hamlelerine aldanmamalıyız.
görsel
yeni yıl daha güzel olsun terörsüz şehitsiz geçsin diyosun yeni yılın ilk sabahında aldığın habere bak. hepimiz şansa yaşıyoruz sanırım.
2017'nin 2016'dan farklı geçmeyeceğinin sinyalini vermiştir.
Terörün önüne geçmenin bir yolu henüz icad edilmedi. Bir insan ölmeye ikna edildiyse, yaninda 30 40 kişiyi göturmek ona cesaret verebilecek bir olaydır.

Ulke olarak çok zor bir süreçten geçiyoruz. 30 ar 40 ar her kesimden öldürülüyoruz.

Fakat biz provokasyona gelmeyecegiz. ölenler bizden farkli düşünse, farklı yaşasa bile oh olsun demiyecegiz.
Hep birlikte üzeleceğiz,yas tutacağız. yetkilileri elbette elestirecegiz. Ancak birbirimize küfür etmeden, devlet düşmanlığı yapmadan.
ülkede ohal var ama ohali sadece kanun çıkarmak için kullanan bir hükümet var sadece. güvenlik namına birşey yok.
Ölenlere rahmet, yaralılara şifa diliyorum. Bizi teröre alıştırmaya çalışanlar başaramayacaklar. Etrafınızda gördüğünüz şüpheli kişileri emniyet birimlerine ihbar ediniz. Türkiye bir bütündür !
Asla Suriye ya da Irak olmayacağız. iç savaş çıkarmak isteyen yabancı istihbarat Örgütleri kendilerine başka bir çöplük bulup birbirini siksin.
memleketin boka sardığı zaten belliydi de, bu olayla iyice dibe battığı kesinleşti.

bu zamana kadar yapılan tüm saldırılar aşağı yukarı güvenliğin zaten sağlanıyor olması gereken yerlerde, yani mitinglerde, hava limanında, stadyum çevresinde vs. yaşandı, malum. bunun bile tek başına soru işaretleri doğurması gerek. öyle ya, eylemcilerin neden kalabalık yerleri seçtiği malum, boş arsadan ses getirmeye çalışmayacaklar herhalde: bu strateji gayet iyi biliniyorken senin bu sadece kuru kalabalık değil, ama terör ihtimali yüksek ve gözönünde sayılan ortamlarda aldığın ya da almadığın tedbirler sorgulanacaktır, kaçışın yok: devlet başkanına binlerce koruma verirken binlerce kişiyi korumasız bırakırsan insanlar ister istemez soru sorar.

ve bazı hadiselerdeki güvenlik zaafiyeti tarif edilemeyecek kadar tuhaftı; mesela inönü stadı olayında canlı bombanın çevresini dikkatsizce saran polisleri hatırlayın. hani bunların eğitimi? üniforma ile meslek sahibi olunsa hepimiz giyelim laboratuvar önlüklerini bilim adamı olalım o zaman. sırf bazı gençlere yeterli eğitimleri olmadan "sizi polis yaptım" demekle o genç insan birdenbire bir güvenlik görevlisinde olması gereken asgari yeteneklere sahip olmayacak. yine de yok ışid'in dibindeyiz, yok dış güçler, yok heryeri kontrol edemeyiz, yok bilsek zaten engellerdik gibi altı doldurulamayan ipe sapa gelmez bahanelerle geçiştirildi.

bu sefer durum biraz daha değişik, şöyle ki:

1- dünyanın bütün metropollerinde yılbaşına yönelik özel güvenlik tedbirleri alındı, çünkü bu eylemi yapabilecek olanların kim olabileceği ve neyi hedeflediği, zihniyeti vs. sağır sultan tarafından biliniyor. nihayetinde türkiye kadar sık olmamakla beraber, amerikasından avrupasına hemen her yerde benzer hadiseler benzer biçimlerde yaşandı, yaşanıyor. hatta bu hadiseler amerika'da trump'ın seçilmesinde, ingiltere'de brexit kararı çıkmasında, ya da avrupa genelinde aşırı sağ söylemin artmasında biraz da olsa rol oynadı.

2- yılbaşında insanların toplanacağı yerler belli: stadyuma ya da pazara gitmeyecekler. bu toplanmaların en çok ses getirebileceği yerler de belli; antalya'da üçüncü sınıf bir otelin lobisinde üç beş kişiye saldırılma olasılığı istanbul ya da ankara'da isim yapmış bir yere saldırılmasından daha az bir ihtimal. demek ki nerelere dikkat etmen gerektiğini anlamak için dahi olmana gerek yok.

3- daha dün ışid'in düşmanları olan rusya ve esad ile aynı masaya oturup garantör olmuşsun, adamlarla savaş halindesin. demek ki misilleme yeme ihtimalin daha da yükselmiş. ışid diğer batı ülkelerinde de eylem yaptı, yapıyor; ancak şu an için rusya ile birlikte bu oluşumun kuyruğuna doğrudan basanlardan biri de sensin, yani senin iki kere tedbirli olman gerek.

bunlar kesin olan noktalar, yani tartışılabilecek, "ama şöyleydi böyleydi" denebilecek hususlar değil. bunların üstüne bir de tartışmaya görece daha müsait hadiseler var, mesela ülkenin insan manzarası ve ayyuka çıkan toplumsal gerilimler, yılbaşı, islam, reina saldırısı önceden bildirildi mi, ohal niye var o zaman vs. gider bunlar. ancak bu tartışmalar da nihayetinde saldırı riskini arttırır, azaltmaz. yani tedbirsizliğe bir bahane olamaz.

o zaman eğri oturup doğru konuşalım. ister bugüne kadar olan diğer hadiseleri de düşünerek, isterse bu olay tek başına değerlendirildiğinde, tüm bu kırmızı alarmlara rağmen bu gecenin gerçekleşmesinde ciddi bir ya da birden fazla "ihmal" var.

bu ihmal ya idarecilerdeki beceriksizlik, vurdumduymazlık, umursamazlık, adam sendecilik, zaten alıştılarcılık, basiretsizlik, plansız programsızcılık, ciddiyetsizlik gibi zaten bu toplumun her alanına sirayet etmiş yapısal ve geleneksel hastalıkların bir yansımasıdır,

ya da...

ya da bu ihmal kastidir. "nasıl olur ya", "ne sebeple peki", "kime ne faydası olur", ama bu ihanettir" vs. tartışmalarına girmiyorum, komplo teorisine başlarsak sonu gelmez, bir de konu sapar.

kesin olan tek şey şimdilik ortada bir ihmal olduğudur.
mesele ise ihmalin arkasında ne yattığıdır...
ve bu mesele gayet ciddidir.
Işid'li or.spu çocuklarının yaptığı söylenen terörist eylem.

Bunları doğuran analar neden intihar etmiyor? Ben nasıl böyle piçler doğurdum diye kahrolmuyorlar mı?

Gece kulübü basıp neyi başardığını zannediyorlar ki? islam'ı kurtarmış mı oluyorlar, insanların imanını mı kurtarmış oluyorlar, bu bir cihat mı yoksa tebliğ yöntemi mi? Hiçbirisi değil, bu insanlığa, dine, islam'a saldırı.

Allah belalarını versin!