bugün

özellikle cinebonusta ne bir bardak kolası bir bardak suya verilen 2, 5 tl ile filmimi yoksa elindeki bardağımı izleyeceğini şaşırırsın.
1,5 tl vermekten daha kötü.
kolaya para vermek ile eşdeğerdir gözümde.
(bkz: ben 5 vereyim çeneni tut)
sepetçiler kasrında afedersiniz bir paket s.kindirik sigaraya 30 lira vermiş biri olarak benim için gayet olağan bir durumdur. Zira o 30 lira evlat acısı gibi koyduğu için hala yanışım onadır...
cimrilik resmen. bir bardak kolayı 2.5'a veren cafe nerede yahu? vallahi bizim elit sokakların elit kafeleri en küçük bardağını bile 15'e veriyor. yazık.
daha beteri için;

(bkz: gece aç kalınca 35 liraya pizza söylemek)
(bkz: 3 gün pizzayı düşünerek karın doyurmak)
oha dedirten olay. parayı verene salak, kolayı satana kurnaz deriz.

(bkz: eşeğin amına su kaçırmak)
230 ml burn'e 10 lira vermekten iyi olan durumdur zira ben bunu yaşadım barda içki içmeyeceğim derken barmen beni içeyazdı.
sikimsonik kira ve takip eden senelerde uyguladıkları sikimsonik kira artışları ile oturdukları yerden "parama nasıl para katarım" "kiracımı nasıl sikersem daha çok param olur" düşüncesini motto almış dükkan sahipleri yüzünden, 100 metre kare bir işyerine 5 milyar kira ödeyen bir kafeterya veyahut lokantanın kola ücretidir. dükkan sahibine göre normal uygulamadır. iş yeri sahibide dükkan kirasını nasıl öderim derdindedir. inanmayanlar bana sorabilirler. *
2.5 litreden ortalama 10 bardak çıksa, 25 tl para kazanır. iyi para varmış bu işletmede.
bir bardak kolaya 5 lira verilmesinden çok daha iyidir.
bursa setbaşı'nda 2004 senesinde şu derenin yanındaki cafede sallama çaya 3 lira vermiştim.

küfür gibi. şimdi kaç paradır acaba.
normalden pahalıdır ancak bir şişe suya 5 milyar verenlerin olduğu bir dünyada yaşadığımızı düşünürsek biraz hoş görülebilecek davranış.

https://www.blingh2o.com/store/index.php
kafe sahiplerinin nerden kazıklarım diye çabalamaları sonucudur.
2litre kola alıp o kafeteryaya gitmek daha mantıklı.
yanında 4 lira varken bir bardak kolaya 5 tl ve patates kızartmasına da 7.5 tl vermek kadar acı olamaz.
siktirin gidin amına koyim diyerek masadan kalkmama sebebiyet verecek fiyattır.

la deli sikmedi henüz bizi.
burger king, mc donalds benzeri yerlerde böyledir bunlar. ama menü aldığınız için çakmassınız. bir bardak kolaya 2-3 lira verirsiniz, o para hamburgere gider sanarsınız. halbuki o hamburgeri burger king maksimum 1 tl'ye üretir.

yani bir bardak kolaya 2-3 lira vermek, mc donalds, burger king tarzı yerlerden menü almakla eşdeğerdir.
askeriyede olmadığı kesindir. Ama içiniz rahat olsun boşbakan sayesinde artık askeriyede de ucuz mal satışı olmayacak. zoruna gitmiş. kapattırıyor.
Genellikle sevgilin yanındayken yapılan eylem. o hesap ne kadar olursa olsun kazığı sindire sindire ses çıkartmadan ödemek zorundasındır.
(bkz: yemeği ucuza kapattık derken göte giren kola)
kolayı marketten alıp tüketmiyorsanız gayet doğal olan durum.
kantinde 2.5 litresi 2.50 lira iken, iç sızlatan durumdur.
50cl biraya 7 lira vermekle eşdeğerdir.
salaklığın daniskası olsa da vazgeçilmez mekan enayiliklerindendir.