Advertisement

 1. 1.
  tutku, sevda, dava.
  4 ... palta
 2. 2.
  1 .Amaç edinilen, ulaşılmak istenen şey, ideal:
  "Millî birlik duygusunu mütemadiyen ve her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek geliştirmek millî ülkümüzdür."- Atatürk.

  2 .insanı duyular dünyasının üstüne yükselten ve hiçbir zaman tam olarak gerçekleştirilemeyecek olan, yalnızca erişilmesi istenen amaç olarak kalan kılavuz ilke, örnek yargı ölçüsü, mefkûre, ideal:
  "Bu yarının dünyasını, insanlığını düzenleyecek ülkünün sahipleri!"- H. E. Adıvar.

  3 .(felsefe) Gerçekte olmayıp yalnız düşüncede tasarım biçiminde var olan, yalnızca düşünce ile kavranabilen şey, ideal.
  1 ... jayjay
 3. 3.
  ulasilmasi guc olan zirve manasina da gelen isim.seksenlerde solcu ailelerin cocuklarina evrim devrim gibi isimler koymasi sonucu milliyetci ailelerin karsitez olarak cocuklarina koyduklari isim.
  2 ... marionette
 4. 4.
  Ülkü, insanın ya kendi milleti ya da bütün insanlık için ulaşılmasını şiddetle arzu ettiği son hedeftir. Arzu ve hayal edilen son hedefe varmak gayesiyle, yorulup yılmadan, bıkıp usanmadan fazilet ve cesaretle, fedakarca çalışanlara da Ülkücü denir.

  günümüz de işi yalakalığa vuran gençler, ne yazık ki; ülkü ve ülkücü kavramını yeni jenerasyona yanlış tanıtmıştır.
  2 ... response if under duress
 5. 5.
  ÜLKÜ Türkiye'de en çok kullanılan 182. isim (... 180. semih, 181. nevzat, 182. ülkü, 183. tayfun, 184. yücel, ...). Ülkemizde yaklaşık her 818 kişiden birinin adı ÜLKÜ ve ismin yaygınlık oranı binde 1.22.

  ÜLKÜ adının yaygınlık oranının Türkiye'nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 13-02-2009 21:44 itibariyle yaklaşık 87,747 kişinin isminin ÜLKÜ olduğu ve ÜLKÜ isimli kişi sayısının her yıl ortalama 1450 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

  ÜLKÜ adının Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranı ise bir milyonda 5.70 civarında ve bu hesaba göre ABD'de yaklaşık 1,743 ÜLKÜ yaşadığı tahmin edilebilir. ABD'nin nüfus istatistikleri dikkate alındığında Amerikada ÜLKÜ sayısı her yıl 15 kişi artıyor.

  ÜLKÜ Türkiye'nin en yaygın 182. ismiyken, Amerika Birleşik Devletinde en yaygın 182. ad ise Mohammad ismi. ÜLKÜ adının yakın kullanım oranına sahip diğer Amerikalı isim kardeşleri arasında 180. Kathryn 181. Marvin 182. Mohammad 183. Robin 184. Michele isimleri de sayılabilir.

  http://www.ismiDidikle.com'dan alınmıştır.
  1 ... kuntayi kinteleyen adam
 6. 6.
  Bursa ilinin Mudanya ilçesine bağlı bir köy.

  ilçenin tüm köyleri için:

  (bkz: Mudanya)
  1 ... pipishik
 7. 7.
  hedeftir. milletimizin ülküsü tarihler boyunca cihan hakimiyeti ve yurtta sulh cihanda sulh olmuştur. ülküsünü kaybetmiş bir toplum bağımsızlığını kaybetmeye, kültüründen yozlaşmaya, emperyalistlerin uşağı olmaya yani yok olmaya mahkumdur.
  2 ... kayzer snrsmsk
 8. 8.
  (bkz: kan koksun buram buram nasıl gelecek turan)
  -1 ... duman6kelimeler
 9. 9.
  insanı hayvandan ayıran keyfiyetlerden birisidir ve bir milletin güçlenip ilerlemesi için gerekli olan yürütücü kuvvettir.
  1 ... motun
 10. 10.
  halk evlerinin yayın organı olarak Şubat 1933 ile Ağustos 1950 tarihleri arasında yayımlanan dergi. Üç seri halinde yayımlanan derginin amacı, halk evlerinin ve dolaylı olarak cumhuriyetin ideolojisini yaymaktı. Konu başlıkları genel olarak edebiyat, dil, sosyoloji, güzel sanatlar, ekonomi, halk terbiyesi, spor ve halk evleri hakkındaki haberlerdir.

  http://tr.wikipedia.org/w...C3%9Clk%C3%BC_%28dergi%29
  1 ... hasmet ibriktaroglu