bugün

sabahtan akşama kadar birlikte olduğunuz, sınav zamanları beraber çalıştığınız, sabahladığınız kişiler üniversite bittiğinde hayatınızdan çıkmıştır.
gereksiz 'arkadaşlardır'.
tamamen çıkar amaçlı ilişkilerin olduğu arkadaşlıklardır.
yerine göre candır yerine göre patlıcan kimisi okşanması gerekir kimisi satılması.
mezun olunca adlarını bile anmak istemediğim insanlar.
iyisini bulmak zordur özen ister çaba ister ama bulması kolaydır. cebinde bir sigara paketi varsa hertürlü arkadşın olur.
bana hep derlerdi "hiçbir zaman kalıcı olmayacak onlar" diye, bense inanmazdım. ama şimdi inanıyorum, biri hariç hiçbiri kalıcı olmayacak.

bir sene sonra gelen edit : bir sene sonra giriyorum bu entry'i, o biri hariç dediğim de kalıcı değilmiş be sözlük.
Lisedeki o samimi, saf, ana kuzusu arkadaslarını öyle bir aratırlar ki, yaptıkları her çakallık attıkları her kazıktan sonra.
Lise arkadaşlarını özleten arkadaşlardır. Hiçbiri burada ya da herhangi başka bir sözlükte yazmadıkları için ( en azından yakın çevremde olanlar) onlar hakkında iç dökme fırsatı bulmuş gibi hissedip heyecan doldum. Çünkü artık ciddi anlamda doldum! El insaf arkadaşlar, yeter. Sırf aynı yurtta kalıyor ya da aynı odayı paylaşıyorsunuz diye birbirinizi zincirlemesine takip etmek zorunda mısınız allah aşkına? Ya da en az 19 yaşına gelmiş bireyler olarak "aman olsun, aram bozulmasın" diye ezik davranışlar gösterip tek başına hareket edemez olmak üniversitede güzel bir yaşam mı demek? Ben mi büyük büyük düşler kurdum, siz mi küçük küçük şeyler peşindesiniz? Üniversite hayatınızı belirlediğiniz bir iki arkadaşla geçirme ve bitirme düşüncesi size korkunç gelmiyor mu? Katıldığımız bazı topluluklarda bile hala kendi aranızdasınız. Bu neyin kafasıdır? Biraz özgür davrananı, laf söylemekten çekinmeyeni de itelemekte bir numarasınız. Birbirinize kattığınız bir şey olsa e biraz haklısınız diyeceğim ama o da yok. Lisede bile daha çok geliştirirdik arkadaşlarla birbirimizi. Siz anca yüzdelik dilime girme derdinde olan, vize-final haftası ölesiye çalışan bir topluluksunuz. Üzülüyorum. He sizle yakınım, iyi insanlarsınız. O kadar. Yalnızca bu.
Hepsinin amk. Bir tane adamına raslamadım şimdiye kadar, hepsi ayrı bir cins. Lise arkadaşlarımı hiç kıyaslamayacağım zaten. Dersane arkadaşlarım bile bunlardan iyiydi. Bak sinirlendim yine ya.
gününü gün etmeye yararlar. sonra herkes kendi yoluna. lüzumuda yok zaten. hadi gülüm yandan yandan demek lazım.
sezonluktur hatta part sezonluk diyelim arkadaşlığın ömrü daha iyi ifade edilir. üniversitede arkadaş yoktur sadece takılmaca vardır öğrenin la bunları her şeyi de devletten beklemeyin olmuyor.
Kız ortamı için her türlü satıcılığı yapan tipler olur genelde. Tabi okuldan okula değişir, iyi bir okulda kendini bilen insanlarla okuması ayrı.
Arkadaşlık falan değildir üniversitedeki. Alayının amına koyayım, zamanla tamamen çıkar ilişkisinin dibine vurulduğu birlikteliktir. Sevgi şevkat aradaki bağ tamamen verilen bir nota bakar. Hayatı anlamamız için çok iyi birer öğretmendirler. Bu konuda çok doluyum alayının amına koyayım tekrar.
adam gibi adamlar da vardir yavsak oglu yavsaklarda.
asker arkadaşları kadar sağlam olmayan arkadaşlardır.
günübirlik arkadaşlardır. hayatınızın en güzel gününü onlarla yaşayabilirsin. Fakat samimiyet yoktur. Eğlenirsiniz, takılırsınız sadece. Sağlam arkadaşlıklar değildir.
son senende pek ayrılmak istemeyeceğin arkadaşlardır.

bu arkadaşlar artık cenazede bile zor toplanır. her biri belki türkiyenin bir ucuna, belki de dünyanın bir ucuna dağılacaklardır.
üniversite arkadaşı diye bir şey yoktur.üniversitede takılmalık vardır, okulda takıldığın,dışarda takıldığın,görünce selam verdiğin, görüşmesen aramadığın.arkadaş bellersin bi ikisini baktın ayarsız davranıyolar sıçarsın agzına.arkadaşlık değildir o.takılmalıktır. üniversite bitince de biter.
hiç bir zaman edinemeyeceğim arkadaşlardır.

iyi olanları da, ebedi olanları da olacaktır muhtemelen.
bende bir şekilde : ilk başta can ciğer olduğumla selamlaşmıyorken, o zamanlar terörist lan bu pezevenk dediğim herifi tanıyıp hiç sandığım gibi biri olmadığını gördüm.onla şimdi yakınız.onun dışında geneli sınav zamanı notlarına veya yanındaki güzel kızların arkadaşlarına yazmak üzere palazlanan parazitler.
kimisi anlıktır gelip geçici adı üstünde arkadaş ama bazıları kardeştir.
son senesinde değerleri daha da iyi anlaşılan arkadaşlardır.

bir daha anca cenazede herkes bir araya gelebilir. ki o da düşük ihtimal.
pek yanında olmaz pek takınılmaz ama zor durumunda yanında olur.zaten önemli olanda bu değil mi böyle arkadaşlarım var benim okuduğum okulda.
bazı arkadaşlar sağlamdır. bazı arkadaşlar 5 para etmez. bazı arkadaşlar mütevazidir. bazı arkadaşlar kendilerini bir b.k zanneder. bazı arkadaşlar sizinle fazla samimi olsa da olmasa da selam verir. bazı arkadaşlar sizinle samimi değilse yüzünüze bakmak istemez, sizi görse merhaba bile demez, siz selam verdiğiniz zaman isteksiz bir şekilde selam verir.