bugün

natural history museum

muhteşem binası olan londra müzesi. girişte sizi havada asılı olan mavi balina iskeleti karşılayacak. bütün kemikleri gerçek. içinde yüz bin yıllık ağaçlar, nesli tükenmiş hayvanların iskeletleri ve doldurulmuş halleri, dinozor fosilleri falan var. fosillerin tamamen çıkartılmış olanları değil de halen toprakla birleşik fakat sadece üstünün kazınmış olanları beni çok etkiledi. human evolution kısmı da çok özel bence, yaşamış bütün insan türlerinin iskeletleri var. nasıl evrildiğimizi iyi anlayabiliyorsunuz. arka kısımda darwin bölümü var. mutlaka ama mutlaka görülmeli, darwinin üstünde çalıştığı kavanoz örnekler var. bence çok farklı bir deneyim.

gel gelelim bu müzeden ben çok etkilendim fakat beklentim daha da fazlasıydı. çok sayıda turist ve çocuklu aile biraz bunaltabiliyor insanı. arka kapısından çıkıp hemen yolun karşısındaki victoria and albert museuma geçilmeli. böylelikle bir güne iki muhteşem müze sığdırabilirsiniz. fakat eğer londrada yeterli vaktiniz yoksa burayı atlayabilirsiniz, british museum+national gallery yapmak daha mantıklı. british museumda gördüğüm mumyalar burdan daha etkileyiciydi bence. Yine de zaman varsa mutlaka görülmeli.