bugün

amak ı hayal

(bkz: ya nur zulümleri durdur)
ehrimen ve hürmüz'ün düellosunda göz yaşlarınızın akması muhtemeldir. öyle içten, öyle şahane bir üslupla ve öyle güzel yazılmıştır ki arındığınızı, temizlendiğinizi hissedersiniz. kısaca mutlaka ama mutlaka okunması gereken filibeli ahmed hilmi şaheseridir.

--spoiler--
meydanda yalnız aşk kaldı. ejderhasından indi. elleri göğsünde olduğu halde gayet yavaş ve ölçülü adımlar atarak nur perisi'ne doğru yürümeye başladı. üç adım kaldığı vakit;

- ey güzellik nuru! yalnız senin kulunum, dedi ve secdee etti.

- ya hürmüz! ya nur! selam olsun sana! ki karanlığın kıymeti seninle bilindi, dedi.
Sonra ehrimen'e:
- ya ehrimen! ya deycur! selam olsun sana! ki nurun kıymeti seninle bilindi, dedi.

sonra meydanın ortasına çekildi. elini gökyüzüne kaldırdı. her iki taraf mensup oldukları efendinin elini öpmekteydi. hürmüz'le ehrimen tahtlarından inmişler, yanyana gelmişler ve kardeş gibi tokalaşmışlardı. nur perisi, gülerek bu manzaraya bakıyordu. hürmüz'ün elini öptüm, yüzüne baktım. bir de ne görsem... hayretimin şiddetinden bir çığlık kopardım. gözlerimi açtığım vakit aynalı dede'nin gülümseyen yüzünü gördüm.
(timaş yayınları / sayfa: 45)
--spoiler--