bugün

cemevinde toplanan paralar

hiç cemevi görmemiş birinin iftirası.

allah baba taş yapar.

cemevinde para toplanmaz, yani çıkışta camilerdeki gibi kutu açılıp yardım parası toplama olayı yoktur.
cemevlerinde yapılan her toplantıda yemek verilir.
bu yemeği o toplantıda ölmüşü olan(dardan indirme), düğün yapan-yeni evlenen(ikrar verme), adağı olan, hatta alevi adetlerine göre nikah tazeleyen(görülme) kişiler verir.
bunlar hayır sahipleri olarak adlandırılır.

artık o toplantıda kaç kişi ikrar veriyorsa, yahut görülme ritüeli yapılıyorsa masrafları onlar karşılar.

bir cem ayininde 8-10 kurban kesilmesi dahi olur. yemekler verilir. ha, bu yemekler oradaki cemaate verildiği gibi, alevi olup olmadığına bakılmaksızın dışarıdan gelen normal vatandaşa da verilir, yani insan ayrımı yapılmaz.

dediğim gibi oradaki insanlardan, cemevine gelen sade vatandaştan asla para toplanmaz. masrafları bu kişiler(hizmet sahipleri/hayır sahipleri) karşılar.
oraya gelen dedelere de para verilir, parayı yine hayır sahipleri verir.

ben alevi değilim, sünni de değilim.
ama cemevine de giderim, camiye de giderim. siz de öyle yapın, gidin gözlemleyin gelin ona göre yazın.

not: bu arada cemevinde gördüğüm en ilginç şey, menzilcilerin yaptığı gibi iple bağlanmak. kalabalık törenlerde dede bir ip tutuyor, bu ipi de orada görülenler tutuyor, ip vasıtasıyla etkileşim oluyor. tıplı menzilcilerin yaptığı gibi, güldüm vallahi onu görünce. bu tip şeyler çok saçma geliyor bana.