bugün

ithal ettiği etleri ihrac etmeye çalışan zihniyet

hesap kitap bilmeyen, bütçe, iktisat bilmeyen, kara düzen devlet yönetmeye çalışan, plansız, programsız, liyakatsiz zihniyettir...

ülkemiz her geçen gün et konusunda dışa bağımlı hale geliyor. (getiriliyor)

sürekli canlı hayvan ithalatı yapıyoruz.
yetmiyor, karkas et, löp et ithalatı yapıyoruz.

hesapsız kitapsız yapılan bu ithalatlar neticesinde hem iç piyasadaki et talebini karşılayamıyoruz, hem de ithal ettiğimiz etler elimizde kalıyor.

şu an için et ve süt kurumunun depolarında tam 50 bin tona yakın et var.

bu et stoğunu eritmek için bakanlık bir çözüm buldu.

ihracat...

evet, ithal ettiğimiz etleri ihrac ederek eriteceğiz.
görsel

bunun için temmuz ayında bir ihale yapıldı, fakat 50 bin tonluk et stoğu tüketilemedi. zira yapılan ihaleye katılım olmadı. eldeki stoktaki etler satılamazken üzerine yeni ithal etler geldi ve et ve süt kurumu stoklarında 50 bin ton et stoğu şişmeye devam etti.

neden?
çünkü yandaşlar gümrüksüz, vergiden muaf et ithalatı yapıyorlar, 10 liraya mal ettikleri eti, devlete 20 liraya gazlıyorlar.
böyle bir gelirden kim vazgeçer?

onlar da vazgeçmedi zaten.
neden vazgeçsinler.
devlet demiş ki "basın gaza ben alım garantisi veriyorum", eh getirdiğin ürünü garanti alan bir kurum varsa sen de getirmeye devam edersin haliyle...

şu plansızlığa bak!!!
şu acizliğe, hesapsızlığa bak...!!!

şimdi bu ayın başında yeni bir ihale daha yaptılar.
acaba kaç ton et ihrac ettiler?

bulamadım.
görsel

ama et ve süt kurumu ağzına kadar et dolu.
vatandaşımız pahalı diye et alamıyor, ama depolar et dolu.
görsel

ha bu arada, yapılan ihalede kuruma 20 liraya mal olan etler, 10 liranın altında satılıyor.
yani buradan da zarar ediliyor.

aman ne var zarar edilse, nasılsa bu zararı karşılayan 81 milyon öküz var değil mi?

malesef ülke böyle yönetiliyor arkadaşlar.

ama yönetenler yerli ve milli ha, ona göre, eleştirirseniz vatan hayinisiniz. onlar zarar etsin, vatandaş et yiyemesin ama siz sakın eleştirmeyin.

#tarım
#hayvancılık