bugün

türkiye de hiçbir başarı cezasız kalmaz

hayırlı başarılar.

türkiye'de hiçbir başarı cezasız kalmıyor, bu önerme bir kez daha kanıtlandı ne yazık ki...

adı: sencer solakoğlu.
bursa-karacabey'de faaliyet gösteren feyz süt fitmasının sahibi.

kendisi ile ilgili 4-5 ay önce yazmış, nasıl biri olduğunu anlatmıştık;
(bkz: sencer solakoğlu/#41626701)

yurtdışında eğitim görüp türkiye'ye döndü ve sıfırdan bir çiftlik kurarak süt ineği yetiştirmeye, süt üretimine başladı.

tarlasını kendi ekti biçti, hayvanlarına yemi kendisi yaptı, elektriğini güneş panellerinden üretti.

türkiye'de ortalama süt verimi bir inekten 22 litre iken, sencer solakoğlu'nun inekleri günde 39.5 litre süt veriyor.
üstelik bu sütlerin protein oranı ve yağ oranları da türkiye ortalamasının üzerinde. yani çok ürün elde ediyor ama aynı zamanda kaliteli ürün elde ediyor.

türkiye'de dekar başına mısır üretimi 1000 kg iken, sencer solakoğlu'nun tarlalarında dekar başına 2000 kg üzerinde.

adamın tarlalarında yetişen buğday, arpa, fiy, kuru ot gibi ürünler türkiye ortalamasının 2-3 misli ürün veriyor.

tarım bakanlığı sencer bey'in çiftliğini "örnek tesis" olarak gösteriyor ve ab yetkililerine bu çiftlikte sunum yaparak "ab denetimi" belgesi alıyor.
ama aynı tarım bakanlığı "örnek tesis" olarak gösterdiği bu işletmeye "tüm tarımsal desteklerden 5 yıl men" cezası veriyor.

neden?

çünkü sencer solakoğlu yaptığı tv programlarında, katıldığı konferanslarda, üniversite söyleşilerinde tarım bakanlığı politikalarını eleştiriyor.

ben birkaç eleştirisini dinledim. her konuda haklı. youtube'da pek çok video var, isteyen girip izleyebilir, adamın söylediği haksız olan tek bir cümle yok.

şayet benim elimde bir imkan olsa bu geceden itibaren tarım bakanlığı'nı kendisine emanet ederim, o kadar işini seven, donanımlı ve bilimsel çalışan biri.

ama ödüllendirmek bir yana, devletimiz bu başarılı çiftçiye ceza verdi.
görsel

cidden çok yazık. malesef ülkemiz kendi bacağına sıkmaya devam ediyor.
türkiye'de gerçekten hiçbir başarı cezasız kalmıyor...

not: sencer bey'i kesinlikle tanımam, siyasi görüşünü bilmem. kendisini 4-5 ay önce fox tv'ye çıktığında tanıdım, daha sonra youtube'da programlarını izledim, üniversite söyleşilerini izledim ve hayran oldum hepsi bu.
bu ülke için kim bir tek çivi çakarsa başımın üstünde yeri var, ama kim çalışana, başarılı olana köstek oluyor, onu iş yapamaz hale getiriyorsa ona da söyleyecek laflarımız var.

edit: ulan şu entryi girdiğimin 30. saniyesinde eksileyen it. ne zaman okudun da neye göre eksiledin?