kabuk adam

  1. 12.
    Aslı Erdoğan'ın 1994 yılında yayımlanan ilk romanıdır. Giriş gelişme sonuç çizgisinde ilerleyen tek romanı da olabilir. Romandaki kadın da yazar gibi fizik alanında yaptığı yüksek lisansıyla cebelleştiğinden özellikle CERN'de çalışmak konusundaki bakış açısı otobiyografik izler taşır fakat koca bir karakteri yazarla eşleştirmek de büyük talihsizlik olur tabii ki. Okuyucu olarak kitaba adını veren adamı iki farklı şekilde gördüm: anlatıcının Karayipler'de tanışıp Kabuk adam olarak benimsediği Tony ve ayrılık sonrası kafasında kişiliğinden sıyırıp kendisine bir kabuk yapıp içine saklandığı Tony. Hangi Tony'nin diğerinden daha gerçek olduğu sorusuysa benim için tam anlamıyla muamma. Malum tüm anlatılan olayların oluş biçimi derin kırılmalar ve kişilik bölünmeleri yaşayan bir anlatıcının bakış açısıyla sınırlı olunca Ne kadar güvenebilirsiniz ki.

    Aslı Erdoğan'ın ilk romanı olduğu her halinden belli aslında. Melankoli ve yalnızlık diğer kitaplarıyla aradaki uhu görevini görüyor fakat gerek yazım tekniği gerekse tek katmanlı bir zaman ve mekan kullanması aslında ileride yazacağı romanlarda gittikçe yoğunlaşacak olan kendine has anlatımına ve karakterlerine hazırlık gibi hissettiriyor.

    Sonuç olarak ilk kez aslı Erdoğan okuyacak birine tavsiye etmem. arka arkaya yapılacak olan bir Kırmızı Pelerinli Kent ve Kabuk Adam okuması aradaki farkı görmek açısından daha eğlenceli bir yol olabilir, naçizane.
    1 ... devlerin aski
entry'i yoruma kapat
  1. henüz yorum girilmemiş.