bugün

çift anadal programı

uludağ üniversitesinde işletme bölümüyle başladıktan sonra okumak istediğim bölüm olan uluslararası ilişkiler bölümünüyle beraber yaptığımın programdır. minimum 2.72 ortalama isteyen programa 2.75 ganomla başvurup kabul almış olmam, insanların çekindiğini doğrular. nitekim programdan yararlanabilceğin bölümler sınırlıdır ve her bölümün ayrı ayrı kontejanı vardır. ben yanlızca 2 öğrencinin kabul edildiği bir bölüme kabul aldığıma göre su götürmez bu gerçek. okumasına gelecek olursak başladığınız ilk dönemde zorluk çekeceğiniz kesindir. en azından benim için öyle oldu . çünkü 3. 5. yarı dönemler arasında basvuru yapabiliyorsunuz ve farklı bir akademik dile sahip bölüme o sınıf ortamına hocaların ders anlatıslarına sınavlarına alısmanız zaman alıyor. mesela ben ilk 2 dönemde aldığım 6 dersten yanlızca 1 ini geçebilmiş biriyim. lakin yaz okullarında 2 bölümden ders alabiliyor olmanız yada çift anadal bölümünüzde kontejan probleminizin olmaması yani dönem içinde istediğiniz kadar ders alabiliyor olmanız işinizi kolaylastıran etmenlerdir. örneğin ben etrafımdan biraz daha fazla ders çalışarak 2 yaz okulu ve 2 dönemde bitirip 3. sınıf sonunda programı tamamladım. sayısal bölümler için yada kampüsü dağınık okullarda oradan oraya koşusturacak öğrenciler için bir şey diyemem ama işletme iktisat vb basit bölümlerde okuyan benim gibi öğrencilerin zorlanmadan yapabileceği bir şeydir . helede aynı yerde ders görüyorsa. devamsızlık sorun olan arkadaslarım oldu farklı fakultelerden dersler çakıstığı için fakat bizim fakultede devamsızlık sorunu da olmadığından cidden çokta zorlanmadan bitirilebiliyor zaten aldığım toplam ders sayısı 16 . söylede açıklayabilirim 3. yarıyıl sonunda programa basvurduğumda ganom 2.75 iken 7. yarıyıl sonunda ganom 3.20. uluslararası ilişkiler diplomamıda 2.86 ile almış bulunmaktayım. aklıma daha fazla bişey gelmiyor fakat sorularınız olursa yardımcı olmaya çalısırım.

kişisel fikrime gelecek olursak bence 16 ders alarak ben bi uluslarası ilişkiler öğrencisinin bilgi dağarcığına ulaşabilmiş değilim. fakat diğerlerinin 4 sene okumak zorunda olduğu bölümü 2 senede bitirip o diplomayı veriyor sana sistem. bana kalırsa nimettir. sistemdeki bosluklardan biridir bana kalırsa.