luke skywalker

(bkz: luke skywalker/#2998189)

teorinin ne olduğunu kendisine idrak edeceği üslupla zerkederseniz ya mandacı ya da harun yahyacı olacağınız kadar dar bir benzetme yelpazesi olandır. yani kişilerin gerçekten bilimden yana olma şansı yok, gerçekliği kanıtlanmamış teorileri bile sıkı sıkıya ya sevecek ya da anlamadan dinlemeden uzaklaşacak, sevmeyecek. ben bu mantığa hayran kaldım esas merak ettiğim einstein gibi panteistlere ne olacağı. * *

bir de teorinin ne olduğunu bilmediği gibi işin içinden sıyrılmak için komik bir şekilde "ya aslında o teori bu teori değil ben bilimsellikten yanayım" diyerek, zaten bahsi geçmekte olan teorinin bilimsel teori olduğunu hatırlatarak, kendisini * hakaret etmekten öte argümanı olmayan muhteşem zekasıyla başbaşa bırakıyorum; küpüne zarar lakin.

ders mahiyetinde: bilim, aksi kanıtlanmadığı sürece her fikre, önermeye mesafelidir. gerçekliği kanıtlanmamış hiçbir bilimsel veri, kanun olmadığı gibi "teoriler de aslında kanundur" diyecek kadar cühela olana söylecek söz için edebi tüm yetilerimi seferber etmeme rağmen ayar veremiyorum. * *

(bkz: exfreak/#3018131)
--spoiler--
bilimsel teori ile teori arasında ki farkı bilmeyen kuvvetli muhtemel ilkokul mezunu, harun yahya paraleli yazar kişisi.
(luke skywalker, 17.02.2008 14:42)
--spoiler--

bir de ben herhangi bir teori hakkında "yoktur öyle bişey" falan yazmadım, nerenle okuduysan tebrik ederim çok ters açıdan bakmışsın; uzuv belli ediyor kendisini sen istemesen de. teorinin ne manaya geldiğini anlattım sadece, "yarın gerçekliği kanıtlanabilir ama bu kanıtlanana kadar teorilere mesafeli durmak lazımdır" dedim. git başkasına çemkir. *

misal; evrenin durağan* olduğu da zamanında teoriydi, çok sağlam kanıtları vardı ve bunların başında her gezegenin yapısında hidrojenin benzer oranda olması da vardır. ama ışığın tayf çizgisindeki kızıla kaymasıyla evvela matematiksel olarak daha sonra da görsel olarak evrenin durağan olmadığı kanıtlanarak bu teori çürütüldü. yani bilimsel kanıtlar bir teoriyi sadece destekler, vazgeçilmez yapmaz.

duygusal not: ilkokul mezunu değilim*, her ay otuzbeş bin kişiye okutuyorum kendimi sözlük dışında. öperim ama o ayrı.