bugün

logic pro

Pro tools ile karşılaştırılan apple üretimi daw.

Bir daw sonuç olarak bir daw'dur derim sonuç olaraktan lakin şöyle bir durum var ki logic pro bir müzisyenin üretmek için ihtiyacı olan herşeyi paket olarak emrine sunuyor. Logic pro x'ten bahsedecek olursak 80 gb civarında plugin, virtual instrument, amp simulator vs programı yükler yüklemez download edilebiliyor. Pro tools 11 ise isteğe bağlı olarak 4gb civarı bir dosya sunuyor.

Arayüz olarak bakıldığında logic pro gayet sıcak, bildiğimiz apple hatlarında bir tasarım. Logic daha standart bir görünümde. Daha serious diyelim.

Fiyat olarak nedir durum bakıyorum biri diğerinin bir kaç katı malesef. (Hangisi olduğu bellidir herhalde)

Peki bu durumda neden pro tools kullanayım? Şöyle ki pro tools gerçekten standartlaşmış bir yazılım. Müzik endüstrisinde ciddi olarak kariyer yapacak biri kanaati acizanemce pro tools der yoluna bakar. Ancak kendi müziğini oluşturacak, kaydecek, mixleyecek biri hiç düşünmeden logic pro x'ten yürür.

He birinin yapıp da birinin yapamadığı bir şey var mıdır, hiç görmedim duymadım.