bugün

ayşe hür

ortada garip bir durum var. bu şahıs hulki cevizoğluna ben tarihçiyim siz değilsiniz dedi, programın sonlarına doğru ben hiç bir yerde tarihçi olduğumu söylemedim ben tarih yazarıyom dedi. bu tezatlık size de bir yerlerden tanıdık gelmiştir. mehmet ali birand'ın programında da bir örneğini görmüştük. neyse asıl garip olan durum bu değil. kadın sadece kendi fikirlerinden olan tarihçilerin kitaplarını okuyor. bu nasıl tarih öğrenmektir bu ne saçmalıktır. bu şekilde davranıp tarih kelimesini ağzına almak ülkenin değerlerine ve bilime yapılmış en büyük terbiyesizliktir. bugünün şartlarına göre tarih değerlendirmek gibi büyük bir ayıbı zaten yapmakta. hulki cevizoğlu'nun 36 yaşında mesleğe başlamasını vurgulaması aslında bu noktada önem taşıyor. 21 yaşında beyni kalıp fikirlere girmemiş kişiler mi daha doğru tarafsız tarih öğrenir yoksa bu tipler mi. kendisine o konuda kesinlikle katılıyorum. elbette ki 36 yaşında insanlar okusun ama tarih okumasın. ister atatürk sevdalısı olsun ister düşmanı ama değişmez fikirlerin içine girmişken tarih okumak bir daha söylüyorum bilime karşı yapılan ayıptır. program boyunca ergen sevgili tribi tavırları zaten beni çileden çıkarmıştır. sinsi sinsi gülmeler, çelişen cümleler 56 yaşındaki bir insana kesinlikle yakışmamakta. özellikle programın sonunda hulki cevizoğlu ile aralarında geçen diyalog beni gülme krizine sokmuştur. onca tartışma sonunda ayşe hür artık sıyrılmam lazım bir şekilde bu kadar baskının üstünden deyip şu diyaloğu ortaya çıkarmıştır:

ayşe hür: hulki bey ben sizin makalelerinizi takip ediyorum, dikkatlice okuyorum.
hulki cevizoğlu: ben artık makale yazmıyorum ki.
ayşe hür: e o zaman internette dolaşan makaleler size ait değil mi? çok özür dilerim o zaman. (ve suratındaki yapmadığı bir şeyi yapmış gibi anlatıp yalanının ortaya çıkmasıyla bozguna uğrayan küçük çocuk ifadesi)

tarihi dilediğiniz gibi yazamazsınız kusura bakmayın.
güncel Önemli Başlıklar