bugün

kleopatra

aslen helenistik kültürün uzantılarından akseden bir soydan gelir ki, kimi tarihçiler onun zürriyetini büyük iskender e kadar bağlar. bunla birlikte kendisi, kimisinin dediği gibi zenci falan değildir, saf kan makedondur.
sezar, cumhuriyet rejmine sahip roma imparatorluğunda diktatörlüğünü ilan ettiğinde, mısır'a doğru yola koyulur. mısır da tanıdığı mısırlı bir idarecinin çalışma odasında, başı kağıtlara gömülü çalışır haldeyken, huzuruna bir adamın gelmek istediğini söylerler. sonra sezar: "buyursun gelsin!" deyince, takriben 2 metre boyunda, endamlı dev gibi bir herif içeri girer. sağ omzunda da bir halı vardır.
adam, halıyı yere koyar, halı çevrilerek açılır. içerisinden, bacakları açıkta kalacak şekilde mor bir kıyafet giyinmiş, belinde altın kemeriyle 17 li yaşlarda çıtır bir mısırlı hatun çıkar. o kleopatradır. kendisine sunulanı alan sezar, onu roma ya götürür. o sırada biseksüel olan sezar, evlidir de. bu da bir nevi metresi olmaktadır.
keopatra yaklaşık 2 sene romada kalır. ama romalılar şımarık bir yabancı olan kleopatrayı hiç sevmezler. diktatörlerinin yanında bir yabancı istemezler.
bu 2 yıl sonunda, olmayacağını anlayan sezar, kendisini babaevi ne mısır a yollar. kimi tarihçiler ve bazı popüler diziler, kleopatra nın sezardan değil de, onun bir muhafızından çocuk sahibi olmak istediği konusunu işlemişlerdir ki, kleopatra hanedanda söz sahibi olabilsin.
son tahlilde, hem biseksüel hem de zürriyetsiz olmayan sezar'ın kendisinden çocuk sahibi olma ihtimali vardır. bunu, bir metresinden gayrimeşru çocuğu olan brütüs ün doğumuyla anlayabilmekteyiz.